Nezatěžujte záchranáře banálními případy, vyzval Heger

Domácí ČTK Domácí, ČTK
10. 2. 2011 13:04
Heger do příštího týdne připraví změnu platových tarifů. Ty zajistí zvýšení mezd lékařů
Ministr zdravotnictví Leoš Heger
Ministr zdravotnictví Leoš Heger | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Nastane-li po hrozícím odchodu lékařů krize ve zdravotnictví, pacienti by neměli zatěžovat záchranáře banálními případy. Veřejnost k tomu vyzval ministr Leoš Heger.

Šéf resortu zdravotnictví to řekl po dopolední schůzce se zástupci záchranných služeb, které se zúčastnil i premiér Petr Nečas.

Záchranná služba po případném exodu lékařů přejde do krizového režimu, aby mohla převážet pacienty do míst, kde se akutní péče zajistí. Dál ale bude plně zasahovat při tísňových voláních.

"Tísňové výzvy zachováme v plném rozsahu. Nechceme posunout záchranné služby z role toho, kdo řeší akutní stavy, do role luxusní dopravní služby," uvedl šéf Asociace zdravotnických záchranných služeb Marek Slabý.

Krizový režim je podle Slabého možné udržet maximálně měsíc.

V některých krajích, kde se chystá odejít velké procento nemocničních lékařů, by tato doba mohla být kratší.

Šéfové záchranek tvrdí, že budou i v březnu schopni odbavit všechny případy. Stoupne ale doba převozu do nemocnic a vzrostou také nároky na logistiku. Akutní případy budou přebírat především fakultní nemocnice.

"Úloha je o to složitější, že se připravujeme na situaci, která není vyzkoušená a jejíž rozsah není přesně znám," uvedl Leoš Heger s tím, že není jasné, jak se zachovají pacienti - jestli budou žádat víc ošetření, nebo jestli si v lehčích případech poradí sami.

Vondrův plán má první trhlinu

Peníze na platy v tarifních tabulkách

Leoš Heger zároveň uvedl, že mu vláda dala ve středu večer "určitý mandát" pro další postup vyjednávání s odcházejícími doktory.

"Pokud nedojde k nějakým výrazným změnám, tak do příštího týdne budeme schopni tarifní tabulky pro lékaře předložit, a je naděje, že by je vláda mohla schválit," řekl dopoledne ministr.

"Finance zůstávají stejné, jaké jsou k dispozici nyní, to znamená dvě miliardy, a tarify vláda pravděpodobně odsouhlasí za podmínky, že akce bude stažena, nebo bude vydáno vyhlášení Lékařského odborového klubu, že doporučují lékařům, aby se chovali individuálně," uvedl Heger.

Spor se vede ale i o to, jakou částku si lékaři rozdělí. Podle ministra by měli z nabízených dvou miliard dostat tři čtvrtiny, zbytek by připadl sestrám a dalšímu zdravotnickému personálu.

Ministr zdravotnictví jednal ve čtvrtek také se šéfem Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Jaroslavem Zavadilem. Odbory se za lékaře postavily a Leoši Hegerovi doporučily, aby na mzdy lékařů uvolnil celé 2 miliardy korun.

Dagmar Žitníková z odborového svazu uvedla, že současné návrhy vlády nemohou zajistit péči a společně s Jaroslavem Zavadilem vyzvala ministra k okamžitému jednání. Komplexní řešení situace ve zdravotnictví odbory očekávají v příštím roce.

K jednacímu stolu se Heger s představiteli nespokojených doktorů vrátí v pátek. Krizovým plánem se bude v pondělí znovu zabývat bezpečnostní rada státu, kromě záchranářů již přislíbila pomoc také armáda.

K pátečnímu jednání nechtěl šéf odborů Martin Engel žádné podrobnosti sdělit. "Důležité je, že je tady snaha o jednání z obou stran," řekl.

Štěch vyzval lékaře ke stažení výpovědí

Předseda Senátu a bývalý odborářský předák Milan Štěch vyzval ve čtvrtek protestující lékaře, aby vzhledem k novým návrhům hejtmanů a ministra zdravotnictví Leoše Hegera stáhli výpovědi.

"Vyzývám představitele lékařských organizací, České lékařské komory a Lékařského odborového klubu, aby tyto návrhy zvážili a využili. Jsem přesvědčen, že by lékaři nyní měli změnit formu protestu, a to tak, aby nadále prosazovali své požadavky na strukturální změny v systému zdravotnictví, avšak své výpovědi stáhli a své pacienty neopouštěli," uvedl Štěch.

Návrh Hegera na zvýšení tarifní složky odměňování lékařů považuje za vstřícný krok k nalezení konsenzu, pokud se s tím ztotožní vláda.

 

Právě se děje

Další zprávy