Lékaři letos v Česku evidují výrazný nárůst počtu streptokokových infekcí, jako je spála nebo angína. Může to být způsobeno oslabenou imunitou po pandemii nového koronaviru i vyšší odolností bakterií vůči antibiotikům. Léčbu streptokokových infekcí v poslední době navíc komplikuje nedostatek penicilinu na trhu. Vyplývá to z komentářů odborníků a diskusních příspěvků pro nadcházející 9. kongres klinické mikrobiologie, infekčních nemocí a epidemiologie, který ve čtvrtek začne v Olomouci.
"Porovnali jsme období ledna až května letošního roku se stejným obdobím v roce 2022. Počet streptokokových infekcí zachycený v naší nemocnici byl letos téměř šestinásobný. V letošním roce je počet případů výrazně vyšší, než jsme byli zvyklí vidět v předcovidových letech," sdělil primář infekčního oddělení Nemocnice České Budějovice Aleš Chrdle. S rostoucím počtem těchto bakteriálních infekcí podle něj přibývá také vážných případů, jejichž léčba je delší a náročnější.
Vyšší výskyt streptokokových onemocnění má podle odborníků více příčin. Jedním z důvodů může být snížení imunity v populaci vlivem pandemie covid-19. "Pak je nutné zohlednit odolnost bakterií proti antibiotické léčbě. A v neposlední řadě to může mít na svědomí i vyšší virulence samotných streptokoků, tedy jejich schopnost nakazit člověka a vyvolat infekci," míní mikrobiolog a děkan Lékařské fakulty Univerzity Palackého v Olomouci Milan Kolář.
Rostoucí četnost streptokokových infekcí nespojuje pouze s nedostatkem penicilinu, avšak absence tohoto léku podle něj léčbu často komplikuje. "Obecně máme antibiotik dostatek, ale ne odpovídajících druhů. Náhrady penicilinu mají mnohdy širší spektrum účinku a kromě streptokoka odstraní i další bakterie, které jsou naopak prospěšné a tvoří naši přirozenou mikrobiotu. A to pak může negativně ovlivnit naši imunitu a odolnost vůči budoucím infekcím," upozornil Kolář.