Ledovka komplikovala dopravu, na Berounsku nejezdí vlaky kvůli spadlému stromu

ČTK Domácí ČTK, Domácí
Aktualizováno 3. 12. 2018 14:27
Zdroj foto: Thinkstock Zdroj foto: Thinkstock
Ledovka v pondělí ráno a dopoledne ztížila dopravu na řadě míst České republiky, největší problémy zaznamenal Pardubický, Olomoucký a Jihomoravský kraj. Po poledni spadl strom na trať mezi Berounem a Karlštejnem a poškodil trakční vedení.
Ledovka způsobila na jihu Moravy kalamitu | Video: CT24

Provoz na trati spojující Prahu s Berounem a Plzní je v úseku Beroun - Karlštejn zastavený, řekl mluvčí Správy železniční dopravní cesty (SŽDC) Marek Illiaš. Obnovení provozu očekává kolem 16:00, čas se ale může změnit. Vlak, který do stromu narazil, má podle Illiaše poškozenou lokomotivu. Omezení se dotkne jak dálkových, tak regionálních spojů. Některé dálkové vlaky budou vedeny odklonem před Rudnou u Prahy, cestující tak musí počítat se zpožděním.

Kvůli námraze na trolejích nabíraly značné zpoždění vlaky projíždějící Českou Třebovou, ze stejného důvodu nejezdily pravidelně ani tramvaje v Brně, na namrzlém povrchu havarovala mnohá auta a některé úseky silnic ledovka zcela uzavřela. Hlavní silnice zůstaly s opatrností sjízdné. Před možným výskytem ledovky varovali meteorologové do pondělního poledne.

Železničářům způsobila námraza na trolejích problémy hlavně u České Třebové na Orlickoústecku, kde museli kvůli tomu nahrazovat elektrické lokomotivy dieselovými. Část spojů na hlavní trati z Čech na Moravu v důsledku toho nabrala zpoždění v desítkách minut, jiné jezdily odklonem.

Kolem 14:00 šlo ještě o některé autobusové a vlakové linky se zpožděním do deseti minut, uvedla na webu společnost Kordis, která koordinuje integrovaný dopravní systém v kraji. Vedle Českých drah se zpoždění týkalo i soukromého dopravce RegioJet, který dokonce musel ranní spoj z Prahy do Košic odřeknout.

Ledovka také ráno zcela uzavřela silnici číslo 41015 mezi Vysočany na Znojemsku a Policí na Třebíčsku. Ve 14:00 se po ní ještě nejezdilo.

Také u vás byla ledovka a náledí? Měli jste potíže se dostat do práce? Pošlete nám video a odměníme vás: 

Nahrajte vaše videa a fotky
Získejte odměnu 500 Kč za každé vaše publikované video nebo 100 Kč za každou vaši publikovanou fotografii
Jméno:
E-mail:
Popis:
Nahráním souboru udělujete společnosti Economia, a.s. licenci v rozsahu čl. 4, odst.6 Všeobecných smluvních podmínek; Economia, a.s. neodpovídá za obsah nahraných souborů.

Na ledovku by si na Orlickoústecku měli dát pozor i řidiči a obdobné varování platí v Pardubickém kraji i pro Svitavsko. V regionech jsou kvůli ledovce uzavřeny některé úseky silnic, například u Jevíčka, Křenova, Jaroměřic, Poličky, Trpína, Lanškrouna nebo Svitav, pod tíhou ledu se ohýbaly stromy nad vozovku v okolí Žamberku.

V sousedním Olomouckém kraji se ledovka vytvořila například na některých silnicích v okrese Šumperk, pokryla například silnici číslo 35 z Mohelnice na Moravskou Třebovou, kluzká silnice se stala ve stoupání neprůjezdnou pro vozidla těžší než 3,5 tuny.

V Jihomoravském kraji byly ráno největší potíže v částech Brněnska, Vyškovska a Blanenska, například na Drahanské vrchovině, kolem Tišnova, Černé Hory a Boskovic a místy i na Znojemsku. Autobusové linky tam měly až půlhodinové zpoždění a regionální vlaky do deseti minut. Problémy postihly i brněnskou městskou hromadnou dopravu, a to kvůli námraze na trolejích a zledovatělým vozovkám ve výše položených částech města.

Záchranáři od časného rána vyjížděli v kraji k několika nehodám. U Kobylí na Břeclavsku se srazila dvě osobní auta, z nichž jedno pak začalo hořet. Lehce se zranili tři lidé. Další dvě auta havarovala u Vavřince na Blanensku, jednoho zraněného odvezla sanitka do nemocnice.

Na Vysočině ledovka zasáhla zejména Žďársko, Třebíčsko a Havlíčkobrodsko, problémy mohou být i jinde. Zavřené jsou dvě silnice třetí třídy, a to mezi obcemi Police na Třebíčsku a Vysočany na Znojemsku a mezi vsí Hluboká a Radostnínem na Havlíčkobrodsku. Na více než 20 místech hasiči navíc odklízeli ze silnic stromy, které kvůli námraze popadaly.

Popadané stromy uzavřely načas i některé silnice v Libereckém kraji, nejčastěji k nim hasiči vyjížděli na Semilsku a Českolipsku.

Silnice v dalších krajích jsou po ošetření většinou mokré a s opatrností sjízdné, podle silničářů mohou ale namrzat. Ve vyšších polohách na nich leží i zbytky sněhu.

Meteorologové tak nabádají řidiče k opatrné jízdě i v ostatních krajích, varují nejen před náledím, ale také možným lámáním větví namrzlých stromů či trháním drátů elektrického vedení. Pozor by si měli dát také chodci. "Při pohybu venku je třeba chodit velmi opatrně, starší nebo méně mobilní lidé by měli omezit vycházení ven," varuje Český hydrometeorologický ústav. Výstraha platí až do pondělního poledne.

 

Právě se děje

Další zprávy