Meteorologové varují před extrémní ledovkou na západě Čech, komplikuje hlavně dopravu

ČTK ČTK
30. 11. 2018 17:40
Meteorologové zvýšili stupeň nebezpečí výstrahy před ledovkou na západě Čech na extrémní. Lidé by podle nich neměli vycházet ani vyjíždět autem. Ledovka se může až do sobotního rána tvořit i na jiných místech ČR, nebezpečí je tam ale nižší, informoval Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

V předcházejících osmi hodinách spadlo na západě Čech až šest milimetrů mrznoucího deště. Další tři milimetry mohou ještě spadnout. Výstraha před velmi silnou ledovkou s extrémním stupněm nebezpečí platí do sobotních 09:00 pro celý Karlovarský kraj, většinu Plzeňského kraje, tři okresy v Ústeckém kraji a také na Rakovnicku.

Meteorologové varují před nebezpečím úrazů a také vysokou nehodovostí. "Doporučujeme pokud možno nevycházet ani nevyjíždět autem. Při nutnosti pohybu venku je nezbytná velká opatrnost," uvedli. Pokud lidé vyrazí autem, měli by počítat s výrazným prodloužením doby jízdy. Komplikace mohou být rovněž se zásobováním nebo zdravotními službami.

Při delším dešti se může ledovka tvořit i na stromech, stožárech a drátech elektrického vedení. Stromy a větve se mohou lámat, pravděpodobné jsou v takovém případě i výpadky v dodávkách elektřiny.

Výstraha před silnou ledovkou s vysokým stupněm nebezpečí platí do sobotního rána v celém Plzeňském kraji a částech krajů Jihočeského, Středočeského a Ústeckého. Výstraha s nízkým stupněm nebezpečí je vyhlášena v Praze, Libereckém kraji, většině středních Čech a částech krajů Jihočeského, Pardubického a Královéhradeckého.

Na západě území kvůli ledovce od rána bouraly desítky aut, nehody si vyžádaly několik zranění. Například v Karlovarském kraji způsobilo počasí více než 60 dopravních nehod, některé silnice jsou kvůli tomu nesjízdné, uvedla policejní mluvčí Kateřina Krejčí. Ledovka se může do sobotního rána tvořit i na jiných místech ČR, nebezpečí je tam ale nižší.

Velmi nebezpečná je situace na silnici 13 mezi Bočí a Stráží nad Ohří, na níž kvůli ledovce uvízly kamiony. Potíže zaznamenali také motoristé na dálnici D6, která byla po nehodě pěti aut zhruba dvě hodiny neprůjezdná mezi Citicemi a Kynšperkem ve směru na Cheb. Osobní nebo nákladní auta havarovala na namrzlém povrchu také u Šabiny, v Loučkách nebo u Kraslic. Kamion ráno zablokoval i hraniční přechod Svatý Kříž na Chebsku.

V sousedním Plzeňském kraji namrzající srážky způsobily problémy zejména v okresech Tachov a Domažlice, částečně také v Plzni. Na náledí se stala řada nehod, k desítkám případů souvisejících s ledovkou vyjížděly sanitky záchranářů. Hlavní tahy včetně dálnice D5 byly před 16:00 průjezdné, na dálnici na Tachovsku se ale místy tvořily kolony. Počasí komplikuje cestu k zásahům i hasičům a záchranářům, uvedli jejich mluvčí.

Před ledovkou na svých webových stránkách a facebookových profilech varují také některá města a jejich starostové. Občanům doporučují, aby nevyjížděli a omezili i vycházení do ulic.

Aktuální výstrahy jsou zveřejněny na webu ČHMÚ.

 

Právě se děje

před 49 minutami

Při požáru budovy ve Štrasburku zahynulo pět lidí, sedm dalších je zraněných

Při požáru budovy ve Štrasburku na severovýchodě Francie zahynulo v noci na čtvrtek pět lidí a dalších sedm jich utrpělo zranění. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na místní hasiče.

Hasiči ve svém prohlášení uvedli, že "museli zachránit množství lidí, které odvedli do bezpečí". Obyvatele totiž ohrožoval mimo jiné silný kouř. Požár podle všeho vypukl na schodišti sedmipatrové budovy a nyní je již pod kontrolou, dodali hasiči.

Zdroj: ČTK
Další zprávy