Meteorologové varují před extrémní ledovkou na západě Čech, komplikuje hlavně dopravu

ČTK ČTK
30. 11. 2018 17:40
Meteorologové zvýšili stupeň nebezpečí výstrahy před ledovkou na západě Čech na extrémní. Lidé by podle nich neměli vycházet ani vyjíždět autem. Ledovka se může až do sobotního rána tvořit i na jiných místech ČR, nebezpečí je tam ale nižší, informoval Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

V předcházejících osmi hodinách spadlo na západě Čech až šest milimetrů mrznoucího deště. Další tři milimetry mohou ještě spadnout. Výstraha před velmi silnou ledovkou s extrémním stupněm nebezpečí platí do sobotních 09:00 pro celý Karlovarský kraj, většinu Plzeňského kraje, tři okresy v Ústeckém kraji a také na Rakovnicku.

Meteorologové varují před nebezpečím úrazů a také vysokou nehodovostí. "Doporučujeme pokud možno nevycházet ani nevyjíždět autem. Při nutnosti pohybu venku je nezbytná velká opatrnost," uvedli. Pokud lidé vyrazí autem, měli by počítat s výrazným prodloužením doby jízdy. Komplikace mohou být rovněž se zásobováním nebo zdravotními službami.

Při delším dešti se může ledovka tvořit i na stromech, stožárech a drátech elektrického vedení. Stromy a větve se mohou lámat, pravděpodobné jsou v takovém případě i výpadky v dodávkách elektřiny.

Výstraha před silnou ledovkou s vysokým stupněm nebezpečí platí do sobotního rána v celém Plzeňském kraji a částech krajů Jihočeského, Středočeského a Ústeckého. Výstraha s nízkým stupněm nebezpečí je vyhlášena v Praze, Libereckém kraji, většině středních Čech a částech krajů Jihočeského, Pardubického a Královéhradeckého.

Na západě území kvůli ledovce od rána bouraly desítky aut, nehody si vyžádaly několik zranění. Například v Karlovarském kraji způsobilo počasí více než 60 dopravních nehod, některé silnice jsou kvůli tomu nesjízdné, uvedla policejní mluvčí Kateřina Krejčí. Ledovka se může do sobotního rána tvořit i na jiných místech ČR, nebezpečí je tam ale nižší.

Velmi nebezpečná je situace na silnici 13 mezi Bočí a Stráží nad Ohří, na níž kvůli ledovce uvízly kamiony. Potíže zaznamenali také motoristé na dálnici D6, která byla po nehodě pěti aut zhruba dvě hodiny neprůjezdná mezi Citicemi a Kynšperkem ve směru na Cheb. Osobní nebo nákladní auta havarovala na namrzlém povrchu také u Šabiny, v Loučkách nebo u Kraslic. Kamion ráno zablokoval i hraniční přechod Svatý Kříž na Chebsku.

V sousedním Plzeňském kraji namrzající srážky způsobily problémy zejména v okresech Tachov a Domažlice, částečně také v Plzni. Na náledí se stala řada nehod, k desítkám případů souvisejících s ledovkou vyjížděly sanitky záchranářů. Hlavní tahy včetně dálnice D5 byly před 16:00 průjezdné, na dálnici na Tachovsku se ale místy tvořily kolony. Počasí komplikuje cestu k zásahům i hasičům a záchranářům, uvedli jejich mluvčí.

Před ledovkou na svých webových stránkách a facebookových profilech varují také některá města a jejich starostové. Občanům doporučují, aby nevyjížděli a omezili i vycházení do ulic.

Aktuální výstrahy jsou zveřejněny na webu ČHMÚ.

 

Právě se děje

Další zprávy