"Náš návrh léčebné konopí pacientům významně ekonomicky zpřístupňuje. Náklady by se nově měly pohybovat maximálně v řádu několika málo stovek korun měsíčně," řekl na tiskové konferenci ministr zdravotnictví Adam Vojtěch s tím, že desetiprocentní doplatek má být pojistkou proti nadměrnému užívání konopí a obchodování s ním.
Podle Státního ústavu pro kontrolu léčiv je průměrná spotřeba léčebného konopí na pacienta 6,3 gramů měsíčně. Nový návrh limituje množství předepsaného konopí na třicet gramů. Jen ve výjimečných případech by mohl lékař předepsat i větší množství. "Není pravda, že pacient pro svou potřebu vyžaduje stovky gramů konopí. Jsou ale i výjimky," připustil Vojtěch.
Cena za jeden gram konopí vypěstovaného v České republice je sto osmdesát korun bez DPH. V případě zvýšení odběru by cena mohla ještě klesnout. Návrh ministerstva má zároveň zajistit, aby současná částka nebyla překročena.
Léčebné konopí má podle vyhlášky různé indikace, až v devadesáti procentech případů ho však lékaři předepisují pacientům s chronickou neztišitelnou bolestí. Druhou nejčastější indikací je roztroušená skleróza.
"U pacientů s neztišitelnou chronickou bolestí vnímám konopí jako přínosné. Ačkoliv je nutné zdůraznit, že neexistuje klinická studie realizovaná v Česku, která by prokazovala jeho absolutní účinnost na chronickou bolest," upozornil předseda Společnosti pro studium léčby a bolesti Jiří Kozák.
Také s tím by však měl návrh pomoci. Ministerstvo totiž požaduje, aby lékaři předepisující konopí povinně sbírali a vyhodnocovali informace o pacientech a ověřili tak účinnost i bezpečnost léčby.
Domácí pěstování je nežádoucí, odmítá Vojtěch legalizaci
Dotazník Státního ústavu pro kontrolu léčiv ukázal, že návrh má podporu lékařů - pro se vyslovilo 78 procent z 58 dotázaných. Polovina z lékařů označila léčbu konopím za vysoce přínosnou, druhá polovina za středně přínosnou. Část pacientů však podle lékařů od léčby konopím po čase ustoupí - kvůli nežádoucím vedlejším účinkům nebo nedostatečnému efektu.
Návrh ministerstva vítá také Česká lékařská společnost Jana Evangelisty Purkyně. "Léčba konopím je jednoznačně alternativní způsob léčby, který se týká malého počtu pacientů. Vítáme návrh ministerstva, že těmto lidem, kterým konopí může v léčbě skutečně pomoci, bude hrazena téměř celá částka," uvedl předseda Štěpán Svačina.
Ministr Vojtěch rovněž zopakoval argumenty proti legalizaci domácího pěstování konopí, jež by mohlo řešit relativně vysoké náklady na léčbu. Vadí mu především, že by u takového konopí nebylo možné zaručit stejně kvalitní parametry jako u konopí prodávaného v lékárně. Lišit se může zejména obsahem kanabinoidů, tedy účinné látky, může však také obsahovat těžké kovy, bakterie nebo jiné nežádoucí látky, které mohou mít negativní dopad na zdraví pacienta.
Ministr se také obává, že by domácí pěstování mohlo zpřístupnit konopí dětem a mladistvým, například záměnou jedlých produktů obsahujících kanabinoidy, jež jsou přidávány třeba do čokolády či gumových medvídků.
Plná legalizace je navíc podle ministerstva proti mezinárodním smlouvám, kterými je Česko vázáno. V případě domácího pěstování konopí není možné, aby mohla police plně kontrolovat, jak bude s úrodou nakládáno, zda nebude konopí vyváženo či pašováno do jiných zemí Evropské unie.
Zásoby konopí jsou dostatečné
Předpis léčebného konopí má u nás legislativní úpravu od roku 2013. Za loňský rok bylo alespoň jedenkrát předepsané a vydané celkem 447 pacientům, což představuje více než trojnásobný nárůst oproti roku 2017. Počet registrovaných lékařů předepisujících léčebné konopí se v roce 2018 taktéž ztrojnásobil.
Konopí pro léčebné použití putuje k českým pacientům ze dvou zdrojů - část se pěstuje v Česku na základě veřejných zakázek Státního ústavu pro kontrolu léčiv, část pochází z dovozu. "Konopí je v České republice pro pacienty v dostatečné zásobě. V pátek jsme převzali další dodávku konopí vypěstovaného v Česku," uvedla ředitelka lékového ústavu Irena Storová.