Léčba leukémie: Julínek zvažuje odvolání Klenera

Veronika Lehovcová Suchá Veronika Lehovcová Suchá
5. 11. 2007 19:00
Pacienti podepisují petice a chtějí demonstrovat

Praha - Největší změnu v organizaci českého zdravotnictví - slučování specializovaných ústavů s fakultními nemocnicemi - provázejí problémy. 

Situace se vyostřila okolo sloučení prestižního Ústavu hematologie a krevní transfúze (ÚHKT) s Všeobecnou fakultní nemocnicí (VFN).

Do sporu se zapojili pacienti ústavu a ministr Tomáš Julínek otevřeně vzkázal řediteli ÚHKT Pavlu Klenerovi, který slučování nefandí, že přemýšlí o jeho odvolání.

Ministerstvo chce sloučit ústav s největší českou nemocnicí kvůli úsporám. Analýzu, která by ukázala, jestli krok opravdu úspory přinese, měl podle Julínka vypracovat právě Klener.

"Zatím to neudělal. On je v této věci odpovědná osoba," řekl Julínek.

Klener to odmítá. "Analýzu jsme v šibeničním termínu zvládli vypracovat. Naše argumenty ministerstvo označilo jako špatné," řekl Aktuálně.cz Klener s tím, že s odvoláním počítá.

Proč se prý plýtvá

Plýtvání vidí ministerstvo třeba ve dvojitém vedení, které dělá stejnou práci na interní klinice nemocnice i v ÚHKT. "Právě ředitel ústavu Klener je zároveň přednostou kliniky," dodal ministr.

Klener tvrdí, že péče obou organizací se nedubluje, ale naopak doplňuje. "To mi potvrdil i ředitel Všeobecné fakultní nemocnice."

Více o tématu ČTĚTE ZDE:

Tomáš Julínek, ministr zdravotnictví
Tomáš Julínek, ministr zdravotnictví | Foto: Ondřej Besperát
Ústav, kde léčí leukémii, zanikne, plánuje Julínek

Dětské oddělení polikliniky Kartouzská v Praze.
Dětské oddělení polikliniky Kartouzská v Praze. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz
Julínek změní specializované zdravotní ústavy

Proti sloučení vystoupili i pacienti Ústavu hematologie a krevní transfúze.

Pod petici, která chce zachovat ústav v současné podobě, se za týden podepsalo dva tisíce pacientů a jejich rodinných příslušníků. Chystá se i demonstrace.

Pacienti jsou proti. Bojí se horší péče

Pacienti se bojí, že rozmělněný tým nebude tak kvalitní a rychlý jako dosud.

"U leukémie jde skutečně často o hodiny a minuty. Já jsem byla diagnostikována v pátek odpoledne, večer už jsem byla v ústavu a v sobotu ráno začala léčba," popisuje svou zkušenost pacientka a členka petičního výboru Kateřina Gartside.

Ministr Julínek pouze obecně tvrdí, že "vše může být jen lepší". Konkrétní argumenty by ale měla přinést až zmíněná analýza od vedení obou organizací.

Julínkovo odhalení

Ředitel ústavu Klener ale rizika vidí. Podle něj nemusí VFN získat přísnou mezinárodní akreditaci a může na čas ztratit například i přístup do mezinárodních dárcovských krevních bank. "Nevím, jak se situace bude vyvíjet, je ale pravda, že tyto věci jsou navázány na ústav hematologie a na nemocnici automaticky nepřejdou."

Gartside ležela v ústavu tři čtvrtě roku a kromě kvality péče oceňuje i přístup lékařů a sester. "Máte tam pocit, že všem záleží na tom, jak vám je. Vše je téměř na rodinné bázi. Nedovedu si představit, že bych ležela ve velké fakultní nemocnici a střídali by se u mě lékaři, které bych vůbec neznala. Mě měla celou dobu na starost jediná lékařka, kterou jsme viděla téměř každý den," říká.

Ministr Julínek ovšem pacientskou peticí vidí jen prodlouženou ruku lékařů a vedení ústavu. "Jsou to vážně nemocní lidé, kteří byli zneužiti," říká o pacientech.

 

Právě se děje

Další zprávy