"GIBS došla k závěru, že žádný z policistů či zaměstnanců Policie ČR není podezřelý ze spáchání trestného činu. Není tedy namístě zahájení úkonů trestního řízení a provádět prověřování konkrétních skutkových okolností," řekl Hendrych.
Při střelbě v budově fakulty v centru Prahy 21. prosince přišlo o život 14 lidí, mezi nimiž byli studenti a pedagogové. Po útoku pachatel, který byl podle policie studentem fakulty, spáchal sebevraždu.
Inspekce doporučila policii udělat důkladnou analýzu postupů a metodiky, aby se mohla do budoucna lépe připravit na podobné případy. GIBS zašle policii své návrhy na metodická doporučení k určitým oblastem, nabídne i odborníky s nestranným pohledem, kteří se mohou vyhodnocení postupu policie účastnit, uvedl šéf inspekce.
Konkrétní oblasti, kterých se doporučení GIBS týkají, zveřejní Hendrych až na neveřejném jednání výboru, které bude následovat po úvodní debatě přístupné i médiím.
Šéf GIBS Hendrych také uvedl, že u případu FF UK i u dalších kauz inspekci trápí úniky informací od příslušníků či zaměstnanců bezpečnostních sborů. V tomto případě podle něj úniky nebyly v trestněprávní rovině, řešila je vnitřní kontrola policie. Hendrych apeloval na všechny zúčastněné, aby si uvědomili škodlivost takového konání. Prostor se podle něj otevírá pro preventivní či bezpečnostní opatření k zamezení únikům informací.
GIBS podle dřívějšího Hendrychova vyjádření vyhodnocovala tisíc stran dokumentů či kamerové záznamy, kterých bylo asi sto gigabajtů.