Praha - Jmenování historika Jiřího Pernese ředitelem Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) přineslo ve vědecké radě ústavu další změnu.
Členství se vzdal Jan Kuklík, proděkan Právnické fakulty Univerzity Karlovy.
Agentura ČTK dále získala neoficiální informace, že vědeckou radu opouští také šéf knihovny Libri prohibiti, disident a signatář Charty 77 Jiří Gruntorád.
"Mohu potvrdit, že jsem se vzdal členství ve vědecké radě ÚSTR. Důvodem je jak průběh konkurzu a jmenování nového ředitele, tak i fakt, že vědecká rada je poradním orgánem ředitele a byl jsem do ní jmenován Pavlem Žáčkem," uvedl pro agenturu Jan Kuklík.
Původně patnáctičlennou vědeckou radu v minulých dnech opustili již Jiří Gruša a Eduard Stehlík. Důvodem byl rovněž nesouhlas se jmenováním Jiřího Pernese na pozici ředitele ústavu.
Pernesovi odpůrci mají výhrady jak k samotné osobě nového ředitele, tak ke způsobu, jakým byl zvolen. Gruša již dříve pro MF Dnes uvedl, že se obává, že Jiří Pernes "představuje byrokratickou strukturu, která je politicky ovlivnitelná."
Eduard Stehlík zase Pernesovi vytýká, že získal funkci ředitele jen díky nadstandardním informacím, které měl k dipozici o výběrovém řízení přímo od tehdejšího ředitele Ústavu pro studium totalitních režimů Pavla Žáčka.
Šabata: Pernes nebude dělat unáhlené soudy
Jiří Pernes, který nastoupil do nové funkce minulý čtvrtek, má však také zastánce. Politolog a filozof Jaroslav Šabata ocenil v rozhovoru pro Deník Referendum Pernesovy postoje v období normalizace:
"Pernes je důstojnou postavou normalizace, a nikoli pokřivenou oportunistickou figurou. Je autorem mj. dobré práce o brněnských socialistech v letech 1969 až do procesu s nimi v roce 1972. Přesné, nepochybně objektivní práce, proti které by těžko mohl něco namítnout. On sám se v ohnisku tohoto republikově významného, výrazného proudu pohyboval. To ho nepochybně imunizuje proti unáhleným soudům, ať už jde o rok 1989 nebo 1969."