Kvóty znamenají ztrátu suverenity, o přijímání migrantů musíme rozhodovat sami, říkají Zeman a Babiš

Radek Bartoníček ČTK Radek Bartoníček, ČTK
14. 6. 2017 14:38
Předseda hnutí ANO Andrej Babiš ostře kritizuje Evropskou komisi za to, že ve středu zahájila řízení vůči Česku, Maďarsku a Polsku kvůli nenaplňování dohodnutých unijních kvót pro přijímání uprchlíků. "Pokud Evropa nepřestane s těmito nesmyslnými návrhy, tak přijdou další snahy odcházet Evropské unie," sdělil novinářům Babiš, který má podle průzkumů veřejného mínění největší šance vyhrát říjnové volby. Podobně ostře se ve středu vyjádřil i prezident Miloš Zeman. Podle nějž kvóty znamenají ztrátu suverenity členských států EU.
Babiš: Kvóty Evropské komise na migranty jsou nesmyslné | Video: Radek Bartoníček

Praha - Migrační kvóty Evropské unie podle prezidenta Miloše Zemana představují ztrátu suverenity členských zemí EU. Je to začátek manipulace státností, řekl ve středu prezident při návštěvě Jihočeského kraje v Milevsku. Zeman se domnívá, že každá země si má sama rozhodnout, koho umístí na své území. Podobně se ve středu vyjádřil i šéf hnutí ANO Andrej Babiš.

Evropská komise zahájila řízení vůči Česku, Maďarsku a Polsku, neboť podle ní neplní své povinnosti plynoucí z programu přerozdělování běženců ze zemí postižených migrační krizí - Itálie a Řecka. Kvótový klíč měl zemím zasaženým migrační vlnou pomoci, země Visegrádu s ním ale nesouhlasí a neřídí se podle něj. Program příliš nefunguje ani v rámci ostatních zemí unie.

Zeman uvedl, že tlaku EU ohledně migrantů nehodlá ustupovat. "Dejme si na to pozor, každá katastrofa začíná nenápadně. A když skloníte hlavu jednou, budete ji sklánět i napříště," varoval prezident během debaty s obyvateli Milevska. Podle něj migranti ani nestojí o to, aby je Česká republika přijala. Míří na západ do dalších zemí EU jako například Německo. "Tam samozřejmě dostanou daleko větší sociální dávky, než by dostali tady," podotkl Zeman.

Kvóty ve středu důrazně odmítl i Babiš. "Principiálně odmítám, aby nám pan Juncker mluvil do přistěhovalecké politiky. Naše firmy, naši lidé si mají sami rozhodnout, kdo u nás bude žít nebo pracovat," řekl exministr financí novinářům.

"Mě zajímá paní, která mi včera říkala, že má důchod 6700 korun, že má špatnou stravu a nemá zateplené okno v domově sociální péče. My jako čeští politici jsme na to, abychom se starali o naše zájmy, abychom se starali o bezpečnost našich zemí, aby lidé měli garantovaný důchod, aby měli vyšší platy, abychom investovali. Stejně jako mě zajímají chybějící peníze pro naše učitele, ty jsou pro mě prioritní, ne zahraniční pomoc," odpověděl pak Babiš na otázku, co by dělal s uprchlíky, kteří už jsou na území EU.

"To řešení je v tom, že v Sýrii musí být mír, tu zemi je potřeba rekonstruovat a potom se ti lidé vrátí domů. Každý by měl žít tam, kde je zvyklý, a myslím, že ti lidé chtějí žít tam, kde se narodili," nastínil Babiš svůj pohled na řešení migrační krize.

Odmítl ale názor exprezidenta Václava Klause, že by Česko mělo zahájit odchod z Evropské unie. "Projekt EU má obrovskou výhodu v tom, že je v Evropě mír. Bohužel Evropská komise se snaží vnucovat různé věci, konečně by měla pochopit, že se musí EU reformovat. (…) Ten projekt je dobrý, akorát je potřeba, aby hlavní slovo měli šéfové vlád, ne pan Juncker," sdělil Babiš.

Na dotaz, jestli podobné postoje nebudou v Česku zvyšovat averzi vůči EU, šéf ANO odpověděl: "Ale to si EU dělá sama. S těmi svými nesmysly. Co nám mají říkat, jestli tady máme mít nějaké zbraně? Proč nám do toho vůbec mluví?"

 

Právě se děje

Další zprávy