Řízení vůči Česku kvůli uprchlickým kvótám není to samé jako sankce, řekl Juncker

ČTK ČTK
14. 6. 2017 10:43
Evropská komise ve středu zahájila řízení vůči Česku, Maďarsku a Polsku. Tyto státy podle unijní exekutivy neplní své povinnosti plynoucí z programu přerozdělování migrantů, kteří se nacházejí v Itálii a Řecku. Řízení Evropské komise kvůli uprchlickým kvótám není stejné jako sankce. Europoslancům to ve středu řekl šéf komise Jean-Claude Juncker. Dodal, že Evropská komise neměla jinou možnost, protože Česko, Polsko a Maďarsko porušily unijní právo. "Je třeba dát jasně najevo, že i když hlasujete proti něčemu, tak musíte dodržovat platné právo," dodal Juncker.
Foto: Reuters

Štrasburk - Evropská komise ve středu zahájila řízení vůči Česku, Maďarsku a Polsku. Tyto země podle unijní exekutivy neplní své povinnosti plynoucí z programu přerozdělování migrantů, kteří jsou nyní v Itálii a Řecku.

Komise tak prakticky naplnila krok, jejž v úterý oznámil eurokomisař pro vnitro Dimitris Avramopulos. Česká republika má teď čtyři týdny na odpověď, což je "s ohledem na naléhavost situace" kratší termín než obvyklé dva měsíce.

Výzva, která má podobu dopisu komisaře Avramopulose českému ministru zahraničí Lubomíru Zaorálkovi, je prvním krokem v řízení pro nesplnění povinnosti.

Po české odpovědi může ze strany komise následovat takzvané odůvodněné stanovisko a poté se unijní exekutiva může obrátit na soud EU. Ten by následně rozhodoval o případné pokutě pro stát.

Řízení Evropské komise vůči Česku, Maďarsku a Polsku kvůli nenaplňování dohodnutých unijních kvót pro přijímání uprchlíků nelze srovnávat se sankcemi. Poslancům Evropského parlamentu ve Štrasburku to řekl předseda komise Jean-Claude Juncker.

Dodal, že Evropská komise neměla jinou možnost, protože tyto státy porušily unijní právo.

"Je třeba dát jasně najevo, že i když hlasujete proti něčemu, tak musíte dodržovat platné právo," dodal Juncker s odkazem na program přerozdělení až 160 000 žadatelů o azyl nacházejících se v Itálii a Řecku, který unijní státy navzdory odporu Česka a některých dalších zemí přijaly v roce 2015.

"Tady jde o dodržení evropského práva," řekl předseda komise. Doufá, že řízení vůči trojici členských států nedospěje až k soudu.

Juncker také prohlásil, že solidarita nemůže fungovat pouze jednostranně. "Nevzdávám se naděje, že evropský duch a evropské hodnoty se nakonec prosadí," uvedl předseda Evropské komise.

"Solidarita musí vycházet ze srdce, nelze ji vynutit násilím," řekl a dodal, že to bude členským státům připomínat během nadcházejícího summitu v Bruselu.

Neudělaly nic už rok

Zahájení řízení mimo jiné vůči Česku oznámil v úterý ve Štrasburku komisař pro vnitro Dimitris Avramopulos.

Premiér Bohuslav Sobotka uvedl, že Česko bude důsledně bránit své rozhodnutí nepodílet se na systému kvót. Polská vláda dala najevo hájit se před Soudním dvorem EU a šéf maďarské diplomacie označil postup Evropské komise za vydírání.

Jednorázový dvouletý program má být splněn letos v září, ale doposud si unijní státy celkem převzaly necelých 21 000 lidí. Závazky plynoucí ze systému přerozdělování migrantů tak zjevně neplní i další evropské země.

Avramopulos ale v úterý zdůraznil, že Česko, Polsko a Maďarsko "neudělaly vůbec nic už déle než rok".

 

Právě se děje

Další zprávy