Malé, velké i kafkovské dějiny umí prozkoumat Akcent

Kultura Kultura
10. 11. 2013 11:36
Divadlo Archa hostí moderní divadlo na festivalu Akcent.
Living Dance Studio
Living Dance Studio | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Festival Akcent přivádí na jeviště pražského Divadla Archa zahraniční divadelní soubory, které současným jazykem činohry, tance či multimédií mluví o historických tématech.

„Letos jsme jako hlavní téma festivalu zvolili Paměť. Pozvali jsme soubory, které s fenoménem prolínání velkých národních dějin a malých osobních vzpomínek pracují, a které patří v této oblasti k nejlepším," uvádí ředitelka festivalu Jana Svobodová.   Asi největším lákadlem festivalu jsou představení čínského soubor Living Dance Studio, který 13. a 14. listopadu uvede multimediální představení Naslouchání příběhům mé třetí babičky. Režisérka a choreografka Wen Hui v něm provází diváky na základě autentických vzpomínek životem staré ženy z čínského venkova na pozadí historických otřesů, jako byla „Kulturní revoluce" a další období současných čínských dějin.

Druhou inscenací souboru pak budou Vzpomínky 2: Hladomor, v němž filmový režisér Wu Wenguang s choreografkou Wen Hui na jevišti propojili tanec a výpovědi pamětníků, kteří často za cenu ztráty osobní důstojnosti přežili hladomor v období Mao Ce-tungovy reformy „Velký skok vpřed".

Bacači Sjenki - Odmor od povijesti TRAILER
Bacači Sjenki - Odmor od povijesti TRAILER | Video:

V představení Šuplíky berlínského souboru She She Pop (15. listopadu) se setká šest žen - tři z nich vyrůstaly na východě, tři na západě Německa. Dvacet let po sjednocení země se rozhodnou, že se k sobě pokusí najít znovu cestu a sáhnou proto do svých vzpomínek - osobních šuplíků.

„Díky dopisům, deníkům, textům, fotkám i hudbě, kterou měly rády, dochází ke vzrušující konfrontaci zdánlivě obyčejných životů," říká Jana Svobodová.

Chorvatský soubor Bacači Sjenki uloží diváky do postelí s lampičkami při inscenaci Dějiny na dovolené (16. a 17. listopadu). „Jde o divadlo na pokraji snu a reality, kafkovskou inscenaci, která tak bude poprvé představena v Kafkově městě," přibližuje Svobodová.

Do Chile v období po Pinochetově převratu zavede diváky (18. listopadu) projekt Rok, kdy jsem se narodil. Jedenáct mladých lidí, potomků vítězů a poražených Pinochetova převratu, v něm rekonstruuje život svých rodičů podle fotografií, dopisů, magnetofonových pásků, oblečení v jejich šatnících a záměrně zapomenutých příběhů.

Festival nabídne také představení pro děti nazvané Boys and Girls (15. listopadu), ve kterém skupina dětí a seniorů od devíti do jedenaosmdesáti let odkrývá svět životních příběhů i fantazie. Inscenace Magdy Stojowské a Terezy Durdilové vznikla v rámci rezidentury Archa.lab.

Součástí Akcentu jsou také interaktivní instalace, ve kterých představí svoji tvorbu Márta Schermann (Maďarsko), Stanica Žilina (Slovensko), a Teatr Grodzki (Polsko), a také výstava originálních děl amerického divadelníka Petera Schumanna a odborná konference s názvem Radikální divadlo včera a dnes.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

WADA opět suspendovala moskevskou antidopingovou laboratoř

Světová antidopingová agentura WADA odebrala moskevské laboratoři oprávnění, které jí umožňovalo provádět analýzy krevních vzorků pro biologické pasy sportovců. K předběžnému opatření organizace sáhla měsíc a půl poté, co Rusko potrestala čtyřletým zákazem účasti na vrcholných sportovních akcích kvůli manipulaci s daty z moskevské laboratoře.

Zařízení v ruské metropoli bylo suspendováno už v roce 2015, kdy se poprvé objevilo podezření z krytí dopingu domácích sportovců. Oprávnění provádět analýzy krevních vzorků Moskva získala částečně zpět v roce 2016. Nyní může laboratoř dokončit prověrku vzorků, které už obdržela, nové ale musí být poslány do jiných zařízení.

WADA 9. prosince rozhodla, že příští čtyři roky nesmí Rusko na olympijských a paralympijských hrách ani světových šampionátech vystupovat pod svou vlajkou a se svou hymnou. Na vrcholných akcích včetně OH 2020 v Tokiu a ZOH 2022 v Pekingu by se mohli jako neutrální sportovci představit jen ti závodníci, kteří prokazatelně nemají se systematickým dopingem v zemi nic společného. Rusko se proti trestu odvolalo k mezinárodní arbitráži CAS.

před 7 hodinami

Koulař Staněk předvedl v Nehvizdech světový výkon roku

Koulař Tomáš Staněk se po halovém mítinku Hvězdy v Nehvizdech ujal vedení v letošních světových tabulkách výkonem 21,23 metru. Český rekordman se za hranici 21 metrů dostal třikrát z pěti zdařených pokusů, jeho nejslabší vrh měřil 20,57, čímž hned v první sérii předčil své sezonní maximum ze sobotního zahajovacího startu v Jablonci nad Nisou (20,06).

Staněk jako druhý koulař v začínající sezoně překonal 21 metrů, tabulky dosud vedl Srb Asmir Kolašinac výkonem 21,06. I další dva Staňkovy pokusy by na Kolašinace stačily. Už ve druhé sérii předvedl rekord mítinku 21,09, v páté se zlepšil na 21,22. Nejdelším pokusem soutěž zakončil, druhé místo obsadil Polák Jakub Szyszkowski výkonem 20,31.

Staněk přesto nebyl úplně nadšený. "Všechny pokusy byly v konci takový, že jsem vystrčil zadek a sklonil hlavu, takže nenabraly ten správnej kopec. A to dělá trošku tu stopu dolů, škoda, ale série výborná," řekl přece jen spokojený Staněk ve videopřenosu z mítinku. "V Jablonci jsem byl dost opatrnej, protože jsme lehce změnili techniku a furt se na tom pracuje. Ale konečně je tam energie, jak se nebojím a pustím to tam, a na tomhle se dá stavět," dodal svěřenec Petra Stehlíka.

Další zprávy