Evropským filmem roku se stala Velká nádhera

ČTK ČTK
Aktualizováno 8. 12. 2013 7:25
Cenu za přínos evropskému filmu získali Catherine Deneuve a Pedro Almodóvar
Pedro Almodóvar získal čestné ocenění za evropský přínos světovému filmu.
Pedro Almodóvar získal čestné ocenění za evropský přínos světovému filmu. | Foto: Reuters

Berlín - Evropskou filmovou cenu v kategorii nejlepší film získala v sobotu v Berlíně italská Velká nádhera režiséra Paola Sorrentina, která se stala vůbec nejúspěšnějším snímkem večera.

Ocenění, které platí za evropskou verzi amerických Oscarů, se letos rozdávala již po šestadvacáté.

Sorrentino byl navíc za svůj snímek vyhlášen nejlepším evropským režisérem. Evropskou filmovou cenu za herecký výkon dostali Belgičanka Veerle Baetensová za hlavní roli ve filmu Broken Circle Breakdown a Ital Toni Servillo, který hrál ve snímku Velká nádhera.

Ocenění za nejlepší animovaný film dostal izraelský režisér Ari Folman za snímek Futurologický kongres. Objevem roku byl vyhlášen německý režisér Jan Ole Gerster za snímek Sakra, kluku! Poprvé se udělovala cena za evropskou komedii roku. Získal ji dánský film Svatba mezi citróny režisérky Susanne Bierové.

Čestné ocenění za evropský přínos světovému filmu převzali francouzská herečka Catherine Deneuve a španělský režisér Pedro Almodóvar.

Již koncem října Evropská filmová akademie oznámila vítěze v technických kategoriích. Právě v těchto kategoriích se na pódiu objevila jediná česká stopa v celém večeru. Členem poroty byl umělecký šéf karlovarského festivalu Karel Och.

Čeština zazněla i z úst režisérky Agnieszky Holland, jejíž Hořící keř se nedostal mezi nominované, ona sama ale předávala cenu za nejlepší dokument Joshuovi Oppenheimerovi za Způsob zabíjení, který vyhrál letos i na festivalu Jeden svět a je také favoritem Oscarů.

Nejlepší hudbu k filmu napsal Ennio Morricone (Nejvyšší nabídka), nejlepší výpravu připravila filmová architektka Sarah Greenwoodová (Anna Karenina) a nejlepší kostýmy navrhl Paco Delgado (Sněhurka: Jiný příběh).

Loni vyhrál český snímek Alois Nebel režiséra Tomáše Luňáka cenu pro nejlepší animovaný film. Letos se ale do nominací nedostal žádný ze dvou navrhovaných filmů s českou účastí, tedy drama Hořící keř Agnieszky Hollandové ani koprodukční česko-slovenský film Můj pes Killer Miry Fornayové.

 

Právě se děje

před 18 minutami

Vedení Sněmovny a Senátu se shodla na tom, že volební novela zachová 14 krajů pro sněmovní volby a dvě vyšší hranice pro koalice ke vstupu do Sněmovny

Zdroj: ČTK
Další zprávy