Praha - Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra rozděluje deset miliard pro nemocnice zcela neprůhledně.
O platbách rozhodují smlouvy, které generální ředitel Jaromír Gajdáček každý rok uzavírá s vedením jednotlivých ústavů a které nikdo nekontroluje.
Smlouvy jsou tajné. "Výši jednotlivých úhrad bohužel nemohu sdělit bez souhlasu konkrétních zdravotnických zařízení," odmítla dotaz Aktuálně.cz mluvčí pojišťovny Hana Kadečková.
Praxi ministerské pojišťovny toleruje i ministr vnitra Jan Kubice.
Ministr bez pravomocí
Na přímou žádost ministrovi, ať zveřejní platby "své" zdravotní pojišťovny nemocnicím, odpověděla jeho jménem mluvčí Denisa Čermáková, že nadřízený k tomu nemá žádnou pravomoc.
"Ministerstvu vnitra nepřísluší zasahovat Zdravotní pojišťovně ministerstva vnitra do úhrad jednotlivým poskytovatelům," odmítla žádost Čermáková.
Kubiceho úřad je ovšem zřizovatelem pojišťovny a do jeho správní rady nominuje šest z patnácti členů. Předsedou správní rady je proto první ministrův náměstek Jaroslav Hruška.
Ani členové správní rady ale nemají informace o tom, jak ředitel Gajdáček rozděluje deset miliard pro nemocnice. "Správní rada schvaluje úhrady zdravotních služeb jednotlivým oblastem zdravotní péče, nikoli jednotlivým poskytovatelům," vysvětluje mluvčí Čermáková.
Další čtyři členové správní rady získali nominaci od ministerstva zdravotnictví, ani ministr Leoš Heger ovšem nechce údaje o platbách nemocnicím publikovat.
Méně než VZP
Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra je s více než milionem pojištěnců největší ze skupiny šesti zaměstnaneckých pojišťoven, které platí nemocnicím za stejné výkony nejméně o pětinu nižší sazby než největší pojišťovna VZP.
Tento fakt vyplývá ze zdravotně pojistných plánů, které pojišťovny musí zveřejňovat, a smlouvy s nemocnicemi ho mohou upřesnit.
Zdravotní pojišťovny by přitom měly nemocnicím platit stejně. Úhradová vyhláška ministra zdravotnictví jim nařizuje, ať stanoví každé nemocnici "individuální základní sazbu", podle které platí 75 procent výkonů.
Zbylou čtvrtinu výkonů hradí podle společné základní sazby 29 500 korun. Tento model dodržuje pouze největší VZP, která také jako jediná své základní sazby zveřejnila.
Ministři zdravotnictví totiž tolerují, že se pojišťovny s nemocnicemi dohodnou jinak. Například Pojišťovna ministerstva vnitra nabízí podle ředitele Gajdáčka nemocnicím tzv. "globální paušál", který ministerské regulaci nepodléhá. Seznam paušálů pojišťovna nesděluje.
Chrenek jako Kubice
Přístup ministra vnitra Kubiceho paradoxně připomíná spolumajitele Třineckých železáren Tomáše Chrenka.
Třinecké železárny jsou zakladatelem České průmyslové zdravotnické pojišťovny, která letos rovněž překonala hranici milion klientů a stala se tak druhou největší zaměstnaneckou pojišťovnou.
Do patnáctičlenné správní rady nominují Třinecké železárny prokazatelně čtyři své pracovníky, podle Lékařského odborového klubu jsou s hutním podnikem ve spojení další tři radní. Po jednom nominují do správní rady své lidi další ocelářské firmy Arcelor Mittal a ŽD Bohumín, pět míst obsazuje ministerstvo zdravotnictví.
Chrenek se k pojišťovně nehlásí stejně jako Kubice, může k tomu ovšem mít specifické důvody. Vlastní či spravuje řetězec jedenácti nemocnic na pomezí Moravy a Slezska, který podřídil holdingu Agel.
V Chrenkově případě tedy nejde jen o podezření, že "jeho" pojišťovna nemocnicím platí málo, ale také o logickou spekulaci, že nemocnicím Agelu platí lepší základní sazby než ostatní.
Proto ocelář v březnu tvrdě reagoval na nevinnou zprávu Hospodářských novin. "Společnost Agel a jeho akcionář Tomáš Chrenek se tvrdě ohrazují proti lživému tvrzení, že Česká průmyslová zdravotní pojišťovna patří do skupiny ocelářského magnáta Tomáše Chrenka," napsal a pohrozil soudem.
Z Agelu do Průmyslové
Dostatečným důkazem propojení s holdingem Agel není pro Průmyslovou pojišťovnu ani fakt, že se v lednu 2011 stal generálním ředitelem Petr Vaněk, který měsíc předtím skončil ve stejné funkci v Agelu.
"Pohyb řídících pracovníků mezi organizacemi není v České republice nic neobvyklého. Příkladem je generální ředitel Všeobecné zdravotní pojišťovny Pavel Horák, který před svým nástupem do VZP vykonával funkci ředitele Všeobecné fakultní nemocnice v Praze," upozornila mluvčí Průmyslové pojišťovny Elenka Mazurová.
Vyloučit střet zájmů s Agelem publikací základních sazeb pro jednotlivé nemocnice odmítá Průmyslová pojišťovna stejným argumentem jako kolegové z ministerstva vnitra.
"Bilaterální smluvní informace bez souhlasu druhé strany zveřejňovat nelze. A dotázaní poskytovatelé nám ústy svých statutárních zástupců oznámili, že nejsou ochotní základní sazbu své nemocnice zveřejňovat," vysvětlila mluvčí Mazurová.