"Houbová vlákna neboli podhoubí mnoha druhů hub je schopno propojovat kořeny rostlin (včetně stromů), které jsou následně schopny si mezi sebou vyměňovat živiny či informace. V současné době se zdá, že hlavní informací, kterou si takto rostliny vyměňují, je ta o napadení patogenem, ať už se jedná o hmyz, který rostlinu ožírá, nebo o patogenní mikroorganismy (např. patogenní houby)," vysvětloval v on-line rozhovoru na Aktuálně.cz mykolog Petr Kohout svůj příměr o houbách coby internetu lesa.
Informace o tom, že pokud houbu ze země vyndáte špatně, můžete jí narušit podhoubí a ona kvůli tomu už znovu nevyroste, je podle Kohouta mýtus. "S podhoubím houbu nikdy nevyndáte, toho se nebojte. Podhoubí vždy zůstane v půdě. Doporučuji spíše vyndat celou houbu a jamku po ní zahrnout okolním opadem," uvedl.
Pokud jde o frézování pařezů a terénu lesa, je to podle mykologa Petra Kohouta pro houby a celý les ten menší problém. Problém je totiž samotná holoseč, která přeruší tok uhlíkatých látek z rostliny do kořenů a tím i do mykorhizních hub (hub, které existují v symbiotickém soužití s kořeny rostlin -pozn.red.).
"Tyto houby si totiž nejsou schopny zdroj uhlíkatých látek nahradit jinde a všechny hromadně umírají. Proto se v mnoha zemích musí při těžbě dřeva zachovávat část stromů, které zásobují půdu a mykorhizní houby uhlíkatými látkami. Frézování už tedy na houbách typu hřibů, klouzků, holubinek, ryzců či mochomůrek tolik škody nenadělá, protože v tu dobu už tam stejně žádné živé nejsou," dodává Kohout.
Čtenáře rovněž uklidnil, že oblíbený hřib kvůli suchu a zvyšujícím se teplotám nevymizí, neboť se vyskytuje v široké klimatické oblasti. Jiné houby ale takové štěstí mít nebudou. Největší zkázou jsou pak pro ně odumírající lesy. Bez nich se totiž neobejdou.
Mgr. Petr Kohout, Ph.D.
Vědec z Mikrobiologického ústavu Akademie věd ČR Petr Kohout vystudoval botaniku a mykologii na Tartuské univerzitě v Estonsku a specializuje se na soužití hub a kořenů rostlin v lesním ekosystému, takzvanou mykorhizu. Jak totiž vysvětluje, drtivá většina rostlin nepřijímá z půdy živiny přímo svými kořeny, ale přes symbiotické houby, které žijí uvnitř těchto kořenů. Za svoji práci na Akademii věd a přírodovědecké fakultě byl oceněn Cenou Neuron pro mladé nadějné vědce za rok 2019 v oboru biologie.