Kšeft ukrytý za boj s Romy: Kriminálka šetří ceny tepla

Tomáš Netočný
6. 9. 2011 5:30
Kriminalisté zjišťují, zda firmy ve Šluknově nepodvádějí při obchodování s teplem
Za bydlení na sídlišti ve Šluknově zaplatí nájemníci částky, které by dali ve velkých městech. Téměř polovinu dělají náklady na teplo a teplou vodu.
Za bydlení na sídlišti ve Šluknově zaplatí nájemníci částky, které by dali ve velkých městech. Téměř polovinu dělají náklady na teplo a teplou vodu. | Foto: Jan Langer

Šluknov - Zatímco davy lidí v nejsevernějším regionu Česka útočí na Romy a viní je z kriminality a zneužívání sociálního systému, přímo ve Šluknově se válčí o peníze, které stát sociálně slabým posílá.

Kriminalisté prošetřují podezření, že majitelé šluknovského sídliště podvádějí při účtování tepla, které místní teplárna prodává nájemníkům panelových domů.

Právě tři z těchto domů přitom obývají většinou Romové, závislí téměř výhradně na sociálních dávkách a podpoře od státu. Další část z tisícovky lidí na sídlišti tvoří důchodci, kteří se bez státní podpory bydlení často také neobejdou.

Situace je zatím nepřehledná a není ještě úplně zřejmé, kdo na ní vydělává. Jisté však je, že lidé v jedné z nejodlehlejších a nejchudších lokalit v zemi platí za bydlení tolik, jako by žili v některém z velkých měst.

Měsíční náklady za byt 2+1 v panelovém domě ve Šluknově se pohybují okolo devíti tisíc korun. A více než polovinu tvoří právě cena tepla a teplé vody, která je dvojnásobně vyšší, než jsou ceny obvyklé v jiných regionech.

"Mohu potvrdit, že naši kriminalisté se takovým případem zabývají. Je však zatím v šetření, a není proto možné sdělit podrobnosti," odpověděl mluvčí policie v Děčíně Vojtěch Haňka na otázku Aktuálně.cz, zda policie skutečně vyšetřuje podezření z podvodu při obchodování s teplem ve Šluknově.

Drahota, lichva, kriminalita

Pokud by se prokázalo, že podnikatelé s bydlením v sociálně slabém regionu spekulují a nepřiměřeně vydělávají, potvrdily by se informace o tom, že na nepokojích v severozápadních Čechách mohou mít podíl.

Chudé rodiny by jednak odčerpávaly ze státního sociálního systému neúměrně vysoké částky, navíc se dostávají do rukou lichvářů, kteří chybějící peníze půjčují na vysoký úrok a vedou své dlužníky ke krádežím a dalším trestným činům.

Válka o milionové částky za teplo se odehrává mezi dvěma privátními firmami. Majitelem domů je společnost Šluknov Appartements, teplárna patří firmě Solo Sport TUV.

A právě teplárna společně s některými nájemníky viní majitele domu, že lidem účtuje až dvojnásobek původní ceny, za kterou teplárna na sídliště teplo dodává. Podle platných předpisů si majitel domů nesmí k ceně, za kterou teplo odebírá, přirazit ani korunu.

"Majitelé sídliště hrají svou hru, vlastníci teplárny také," sdělila starostka Šluknova Eva Džumanová. "Jednoznačně na to doplácejí nájemníci a stát, který jim na bydlení přispívá."

Tyto domy na okraji Šluknova má vládní Agentura pro sociální začleňování na své mapě českých ghett.
Tyto domy na okraji Šluknova má vládní Agentura pro sociální začleňování na své mapě českých ghett. | Foto: Jan Langer

Ano. Dvakrát tolik

Správce domů a zaměstnanec firmy Šluknov Appartements, které sídliště patří, potvrdil, že lidé ve Šluknově platí 785 korun za gigajoule tepla. Průměrná cena v jiných regionech je kolem 400 korun za gigajoule.

"Teplárna nám dodává nejdražší teplo v republice," řekl správce sídliště Michal Onufer.

Jenže jednatel a vlastník firmy Solo Sport, které teplárna patří, Karel Sommer, tvrdí něco jiného. "Majitel sídliště účtuje nájemníkům vyšší cenu, než za kterou od nás teplo odebírá. To je nepřípustné," uvedl Karel Sommer.

Také advokátka Michaela Pretschová, která zastupuje část nájemníků, uvedla, že má indicie, která svědčí o nesprávném vyúčtování tepla majitelem domů.

"Máme podezření, že lidé, kteří jednají za Šluknov Appartements, nesprávně vyúčtovali dodávky tepla za rok 2009, aby nájemníkům nemuseli vracet přeplatky ze záloh," řekla Pretschová. "Podle mých informací navíc majitel domů stále ještě nevyúčtoval teplo za rok 2010, přestože termín byl do konce letošního dubna."

Jednatel Šluknov Appartements se však brání a tvrdí, že ze strany teplárny jde o konkurenční boj. "Dostali jsme povolení k vybudování vlastních plynových kotelen. To je ten hlavní důvod, proč na nás majitel teplárny útočí," uvedl jednatel Pavel Zeithammer ve Šluknovských novinách.

Samotný Šluknov viníkem

Vládní Agentura pro sociální začleňování má část Šluknovského sídliště na své mapě českých ghett.

V polovině devadesátých let prodala šluknovská radnice sídliště i s teplárnou soukromé firmě za 3,3 milionu korun.
V polovině devadesátých let prodala šluknovská radnice sídliště i s teplárnou soukromé firmě za 3,3 milionu korun. | Foto: Jan Langer

Tři panelové domy na okraji města obývají téměř výhradně Romové, kteří většinou nemají práci a náklady za bydlení hradí ze sociálních dávek.

Starostka Eva Džumanová připustila, že do značné míry způsobilo současnou situaci samotné město Šluknov. V polovině 90. let totiž radnice prodala sídliště i s teplárnou soukromé firmě Lužická stavební za 3,3 milionu korun.

Domy i teplárna postupně měnily majitele a město nad nimi úplně ztratilo vliv. "Dnes sklízíme problémy, které tahle privatizace přinesla. Kdyby město před patnácti lety sídliště neprivatizovalo, určitě by teď v takové situaci nebylo," uvedla starostka Džumanová.

Situace na Šluknovsku se viditelně vyhrocuje od poloviny srpna, kdy začalo růst napětí mezi Romy a bílými obyvateli.

K největším nepokojům došlo o tomto víkendu, kdy několik stovek lidí útočilo na ubytovnu pro chudé ve Varnsdorfu. Část protestujících napadla i speciální policejní jednotky, 14 lidí policie předvedla. Jednu dívku vyšetřovatelé obvinili z trestného činu popírání holocaustu, 3 lidé čekají na obvinění z trestných činů útok na veřejného činitele a poškozování cizí věci.

Zda bude někdo obviněn také v souvislosti s machinacemi s teplem ve Šluknově, není zatím jasné.

Podle mých informací by kriminalisté mohli případ uzavřít během několika dnů," sdělila advokátka Michaela Prestchová.

 

Právě se děje

Další zprávy