Kryt pro menší město, zkratka pro 85 tisíc aut. Strahovský tunel stojí čtvrt století

Kryt pro menší město, zkratka pro 85 tisíc aut. Strahovský tunel stojí čtvrt století
Práce při stavbě Strahovského tunelu v Praze. Snímek z roku 1983.
Jižní portál. Snímek z roku 1995.
Snímek z roku 1987.
Letecký pohled na vyústění Strahovského tunelu na Břevnově. Snímek z roku 2007.
Foto: ČTK
Dan Poláček Pavel Švec Dan Poláček, Pavel Švec
5. 12. 2022 9:32
Strahovský tunel v Praze, který navazuje na komplex Blanka, je nejstarší podzemní stavbou Městského okruhu. Byl stavěn i jako součást Ochranného systému metra, v případě potřeby jej uzavřou tlakové uzávěry na obou koncích, které jsou konstruovány tak, aby odolaly tlakovému výbuchu. Počet lidí, kteří by ve Strahovském tunelu mohli nalézt úkryt, je obdobný s velikostí Rakovníka či České Třebové.

Středa 3. prosince 1997. Den, kdy do Strahovského tunelu v Praze vjela první auta. Tehdy šlo o zcela nevídanou stavbu. S 2004 metry to byl nejdelší silniční tunel v zemi, nejbezpečnější, nejmodernější a první na trase Městského okruhu. Zároveň byl postaven i jako podzemní kryt s kapacitou patnáct tisíc lidí na dobu minimálně tří dnů, 260 nákladních automobilů, potravin a zdravotnického materiálu včetně potřebné zásoby pitné vody a se štolou, která ho propojuje s metrem B.

Stavba začala již v roce 1985 a protáhla se na dvanáct let, dokončena byla osm let po pádu komunistického režimu, přičemž po roce 1989 došlo ke změnám na jižní straně, když místo vyústění do Smíchova byl navržen most přes Plzeňskou ulici a tunel Mrázovka.

Stavba vyšla téměř na pět miliard korun, další miliardy stály související stavby při vyústění tunelu, zejména mimoúrovňová křižovatka na severní straně portálu na Malovance.

Dnes je Strahovský tunel třetí nejdelší, o devět let později ho překonal tunel Panenská na dálnici D8, který měří 2168 metrů, a v září 2015 i Bubenečský tunel z pražského komplexu Blanka, který měří 3091 metrů. Na trase Městského okruhu také od té doby vzniklo dalších pět tunelů a stavby dalších se připravují.

Video: Zmatení řidiči, pes i opilec. Tunelem Blanka neprojíždějí jen auta (18. 9. 2019)

Zmatení řidiči, pes i opilec. Tunelem Blanka neprojíždějí jen auta | Video: TSK Praha
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 hodinami

Real Madrid porazil v dohrávce Valencii a snížil ztrátu na Barcelonu

Fotbalisté Realu Madridu zvítězili v dohrávce 17. kola španělské ligy nad Valencií 2:0 a v tabulce snížili na druhém místě ztrátu na vedoucí Barcelonu na pět bodů. O výhře úřadujících šampionů Ligy mistrů rozhodli po přestávce dvěma góly v rozmezí dvou minut Marco Asensio a Vinícius.

Real se mohl dostat do vedení už v nastaveném času prvního poločasu, trefu Rüdigera ale sudí po zásahu videorozhodčího kvůli faulu neuznal. V 52. minutě už se po Asensiově střele zdálky skóre změnilo a dvě minuty nato zvýšil po individuální akci Vinícius, jenž se v této sezoně trefil už posedmé.

Valencie dohrávala zápas v deseti poté, co byl v 72. minutě vyloučen Gabriel Paulista. Vítězství se nedočkala v pátém utkání v řadě a v tabulce je na 14. místě.

před 8 hodinami

FBI prohledá v kauze utajovaných dokumentů soukromý dům bývalého viceprezidenta Pence

Americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI) v rámci šetření kauzy utajovaných dokumentů v příštích dnech prohledá soukromý dům bývalého viceprezidenta Mikea Pence v Indianě, napsal ve čtvrtek list The Wall Street Journal. U Pence, stejně jako u prezidenta Joea Bidena, našli jeho spolupracovníci dokumenty označené jako tajné. Kauza utajovaných dokumentů začala loni v srpnu, když agenti FBI našli v soukromém sídle exprezidenta Donalda Trumpa na Floridě několik krabic materiálů, které měl Trump odevzdat po odchodu z Bílého domu.

Jak bývalí prezidenti a viceprezidenti zacházeli s utajovanými dokumenty nyní vyšetřuje ministerstvo spravedlnosti. Biden a Pence oba uznali, že malé množství citlivých materiálů neměli uchovávat ve svých soukromých nemovitostech a prohlásili, že s úřady budou "plně spolupracovat". V Bidenově washingtonské kanceláři a jeho dvou domech našli vyšetřovatelé "malé množství dokumentů" a k dalšímu přezkumu si odnesli materiály datované až desítky let do minulosti, kdy byl Biden americkým senátorem.

"Když ve funkci končí jeden prezident a nastupuje nový, v Bílém domě nejsou žádné dokumenty, žádné složky a počítače jsou naprosto prázdné," řekl WSJ David Marchik, autor knihy The Peaceful Transfer of Power (Nenásilné předání moci), která mapuje předávání moci mezi americkými prezidenty.

Zdroj: ČTK
Další zprávy