Rusko původně věřilo, že se mu invazi na Ukrajinu podaří provést beztrestně. Tyto iluze už jsou ale zničeny, řekl prezident Volodymyr Zelenskyj ve svém proslovu před čtyřmi desítkami představitelů parlamentů z celého světa, včetně například předsedy novozélandského parlamentu Adriana Rurawheho.
Myšlenka uspořádat historicky druhý summit právě v Česku vzešla od předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéty Pekarové Adamové (TOP 09). "Chtěli jsme navázat na dlouhodobé snahy o to, aby veřejnost nezapomněla, že konflikt na Ukrajině má své kořeny a počátek už v roce 2014, kdy došlo k okupaci Krymu," řekla pro Aktuálně.cz.
Ukrajina se podle slov prezidenta Zelenského snaží přerušit logistické cesty pro zásobování ruské armády, které vedou na Krym. "Snažíme se získat úplnou kontrolu nad Krymským poloostrovem. Zatím tomu tak není, ale určitě bude. V každé situaci musíme bránit život a budoucnost národa. Čím více národů půjde s námi, tím rychleji dokážeme ukončit ruskou agresi," řekl Zelenskyj s tím, že ho uspokojí pouze úplná deokupace ukrajinského území.
Pekarová Adamová ve své řeči na začátku summitu zase uvedla, že problémem byla nedostatečná a neadekvátní reakce mezinárodního společenství na anexi Krymu, kterou Kreml vnímal jako projev slabosti. Dodala, že Krym byl prvním místem, odkud ruští okupanti začali unášet ukrajinské děti. Právě ruské únosy ukrajinských dětí jsou jedním z hlavních témat letošního summitu.
Kromě Pekarové a Zelenského s projevy vystoupili také předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS), ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) a nechyběl ani premiér Petr Fiala (ODS), který ve svém vystoupení zdůraznil, že právě česká vláda byla jednou z prvních, které dodaly Ukrajině v reakci na ruskou invazi tanky, vrtulníky a jiné zbraně. Dodal, že Ukrajina byla prioritou loňského českého předsednictví v Radě Evropské unie.
Česko patří podle slov ukrajinského předsedy Stefančuka k hlavním spojencům Ukrajiny. Oba předsedové komor parlamentu, premiér i prezident Petr Pavel jsou jeho blízkými přáteli, se kterými má nadstandardní vztahy, řekl v exkluzivním rozhovoru pro Aktuálně.cz.
"Češi, možná jako žádný jiný národ na světě, rozumí ceně svobody a demokracie, protože jste taky přežili ruskou invazi v roce 1968. Nabyl jsem tak pocitu, že právě proto nám Češi tak rozumí a pomáhají nám zachovat územní integritu a suverenitu. Daleko nejcennější pro mě jsou však vztahy mezi našimi národy, prostými lidmi, a i za to bych chtěl Česku poděkovat," řekl Stefančuk.
Akci Pekarová vnímá jako silný vzkaz Rusku, že mezinárodní komunita stojí při sobě a odsuzuje ruské zločiny na Ukrajině. "Jsme sjednocení. Držíme po boku Ukrajiny, jak dlouho bude potřeba, a chceme, ať to Putin vidí. Je v sázce i mír v ostatních částech světa. Ukrajina pokládá životy i za nás. Voláme po spravedlnosti pro všechny, kteří jsou oběťmi, a po potrestání viníků," řekla šéfka české sněmovny v závěrečné řeči po ukončení summitu.