Soud zrušil povolení pro kruhový objezd u Prašné brány. Praha 1 postupovala nezákonně

ČTK ČTK
9. 9. 2022 15:05
Městský soud v Praze zrušil povolení pro kruhový objezd u Prašné brány v centru města. "Od začátku jsme tvrdili, že to není správné řešení a rozhodnutí soudu vítám," uvedl náměstek primátora Adam Scheinherr (Praha sobě), který o verdiktu informoval. Objezd nechala na jaře vytvořit Praha 1 i přes nesouhlas pražského magistrátu.
Kruhový objezd, který přes nesouhlas magistrátu vybudovala Praha 1 u Prašné brány (12. května 2022).
Kruhový objezd, který přes nesouhlas magistrátu vybudovala Praha 1 u Prašné brány (12. května 2022). | Foto: Profimedia.cz

Na soud se kvůli kruhovému objezdu obrátila fyzická osoba. Argumentovala především tím, že objezd nemůže vzniknout jen na základě přechodné úpravy provozu, uvádí web Zdopravy.cz. Podle názoru stěžovatele nebyly úpravy ani dostatečně vysvětleny.

Soud rozhodl, že Praha 1 postupovala při povolení nezákonně. Použila totiž postup pro stanovení přechodné úpravy místního provozu, přestože ve skutečnosti zřídila úpravu trvalou. "Zkrátil tím práva navrhovatele na uplatnění námitek proti podobě výsledné regulace," uvádí se v rozsudku. Kromě získání nového povolení bude muset městská část zaplatit přes 23 tisíc korun advokátovi žalující strany.

Kruhový objezd u Prašné brány a zobousměrnění navazující Hybernské ulice provedla letos na jaře Praha 1. Magistrát s tím nesouhlasil, ale neměl možnost změnám zabránit. Podobu prostranství u Prašné brány a Obecního domu kritizovala také část veřejnosti. 

Za vybudování kruhového objezdu se na jaře stavěl radní Prahy 1 pro dopravu Richard Bureš (ODS). Tvrdil, že stavba pomůže odlehčit dopravu v dalších částech centra a souvisí s dalšími budoucími změnami dopravy v okolí, například s obousměrným provozem v Hybernské ulici nebo s výstavbou v okolí Masarykova nádraží.

Řešení naopak kritizoval primátor Zdeněk Hřib (Piráti) a jeho náměstek náměstek pro dopravu Adam Scheinherr. "Říkal jsem panu radnímu Burešovi už v únoru, že s tím nesouhlasím, že to je jak dopravní hřiště někam k Lidlu. Technická správa komunikací to odmítla realizovat, ale oni si objednali vlastní firmu," řekl počátkem května Scheinherr.

"Je podle mě fér přiznat autorství tohoto dopravního díla těm, kteří se o něj skutečně zasloužili: ODS z Prahy 1. S tímhle já opravdu nemám nic společného a opravdu mě bolí se na to dívat. Ponaučení - je nutné volit kompetentní vedení i do městských částí," uvedl primátor Hřib.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 5 hodinami

Při protestech v Íránu po úmrtí mladé ženy v policejní vazbě zemřelo už 41 lidí

Na 41 stoupl počet obětí protestů, které v Íránu pokračují již více než týden kvůli smrti mladé ženy v policejní vazbě. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na íránská státní média. Počet obětí bude ale nejspíš ještě vyšší, lidskoprávní organizace v pátek hovořily o nejméně 50 mrtvých.

Jak v sobotu uvedl íránský prezident Ebráhím Raísí, Írán se musí s protesty a s těmi, co narušují bezpečnost v zemi, "rozhodně vypořádat". Při protestech v provincii Gílán na severu Íránu zadržela policie 739 lidí, z toho 60 žen, uvedla íránská média. Írán podle nich také kritizoval krok Spojených států, které chtějí udělat výjimku ze sankcí, aby pomohly Íráncům zajistit v době celonárodních protestů internet.

Protesty se konaly ve více než 40 městech včetně Teheránu. Ženy na nich mimo jiné pálily hidžáby, kterými si mají podle pravidel islámské republiky pokrývat hlavy. Právě kvůli porušení pravidel pro nošení pokrývky hlavy teheránská morální policie minulý týden v úterý zatkla Mahsu Amíníovou, která ale ve vazbě upadla do kómatu a zemřela. Bylo jí 22 let a podle rodiny byla předtím zdravá. Policie tvrdí, že zemřela na infarkt. Podle zpráv kolujících na sociálních sítích ji policisté bili obuškem a zranili, když se udeřila hlavou o policejní auto. V kómatu byla tři dny.

Zdroj: ČTK
Další zprávy