Krkonoše přežily svou smrt. A získaly prestižní značku

Pavel Baroch
1. 7. 2009 17:06
Krkonošské lesy jsou největším územím s cestifikátem FSC
Dříve pahýly, dnes ekologický les
Dříve pahýly, dnes ekologický les | Foto: Pavel Baroch, Aktuáůně.cz

Vrchlabí - Před pětadvaceti lety dopadaly na Krkonoše tuny síry i dalších škodlivin a tamní příroda bojovala o holou existenci.

Nyní dostal Krkonošský národní park prestižní certifikát FSC, který potvrzuje, že se v tamních lesích hospodaří ekologicky.

"Certifikace FSC je nejprestižnějším a nejpřísnějším hodnocením kvality péče o lesy," konstatoval ministr životního prostředí Ladislav Miko.

"Správa parku se tedy jednoznačně stará o krkonošské lesy způsobem, který by měl být příkladem a inspirací i pro ostatní majitele lesů v České republice," dodal.

Krkonoše se staly největším souvislým územím v zemi, které značku FSC získalo. Zároveň je jediným českým národním parkem s tímto certifikátem.

Hráze postavené před sto lety na Čertově strouze vydržely dodnes
Hráze postavené před sto lety na Čertově strouze vydržely dodnes | Foto: Pavel Baroch

Krkonoše byly na černé listině

Ekologický glejt je důkazem toho, jak se příroda v nejstarším českém národním parku změnila - k lepšímu.

V 70. a 80. letech zmizelo z krkonošských hřebenů bezmála deset tisíc hektarů lesa a Světový svaz ochránců přírody zařadil KRNAP v roce 1984 mezi nejohroženější národní parky světa.

V posledních dvaceti letech se ovšem tamní porosty pomalu vrací ke své přirozené podobě.

"Získání certifikátu FSC je pro nás prestižním oceněním. Vážím si jej o to více, že certifikační audit neměl ke způsobu obhospodařování lesa žádné připomínky, čímž potvrdil, že správa parku již v minulosti prováděla odpovědné, přírodě blízké lesní hospodaření," řekl ředitel parku Jan Hřebačka.

Pahýly v sedle pod Špindlerovou boudou - památka na 80. léta.
Pahýly v sedle pod Špindlerovou boudou - památka na 80. léta. | Foto: Pavel Baroch

Desítky přísných požadavků

Aby lesní porost mohl získat uznávanou značku FSC, musí splnit desítky přísných požadavků.

Mezi ně patří například to, že se nesmí kácet stromy na rozsáhlých souvislých plochách anebo že se postupně vytváří pestřejší les s větším podílem listnatých stromů a jedlí, které jsou odolnější před větrnými, sněhovými a kůrovcovými kalamitami.

"Na zdravé hospodaření podle pravidel FSC přešly už skoro kompletní státní lesy v Polsku, hodně se zavádí na Slovensku a v mnoha dalších zemích," poznamenal Petr Machálek, ředitel ekologického Hnutí Duha.

Špatný zdravotní stav českých lesů změnu hospodaření naléhavě potřebuje a v lesích ve státem chráněných územích by měla být značka FSC samozřejmostí," dodal Machálek.

 

Právě se děje

Další zprávy