Praha - Vládní koalice po pěti měsících u moci právě řeší vážnou krizi.
Špičky koaličních stran ODS, TOP 09 a Věcí veřejných už přes pět hodin na společné schůzce jednají, jak vyřešit podezření z manipulace s veřejnými zakázkami a z korupce na Státním fondu životního prostředí.
Podle jednoho z účastníků koaličního jednání nelze předpokládat, kdy schůzka zástupců vládních stran skončí. Jiní nevylučují, že jednání bude podobně jako v pátek přerušeno a přesune se do dalších dnů.
Zhruba po dvou hodinách musel K9 opustit šéf TOP 09 a ministr zahraničí Karel Schwarzenberg. Čekala ho večeře s bavorským premiérem Horstem Seehoferem, který přijel do Česka na historicky první návštěvu.
Kauza už stála křeslo ministra životního prostředí Pavla Drobila (ODS) a v posledních dvou dnech jsou do událostí s ní spojených namočeni také ministr vnitra Radek John a premiér Petr Nečas.
John poté, co v sobotu vyšlo najevo, že věděl o celé kauze dřív než premiér. Přiznal, že se v létě sešel s bývalým šéfem fondu Liborem Michálkem, který kauzu rozpoutal, a že ho s podezřením neposlal za policisty, ale za známými novináři.
V Nečasově případě se ukázalo, že se bez vědomí ministra vnitra sešel v pátek s policejním prezidentem Oldřichem Martinů, ačkoli sám v případu má být vyslýchán jako svědek.
Nabízíme shrnutí kauzy z posledních dvou dní.
Nečas se sešel s Martinů
O co v kauze jde
- Ředitel fondu Libor Michálek tvrdí, že ho jeho první náměstek Dušan Fibingr a především Drobilův finanční poradce Martin Knetig tlačili k manipulování veřejných zakázek. Podle Michálka chtěl Drobilův poradce Knetig řídit fond do nejmenšího detailu.
- Šlo například o to, do jaké banky uloží fond svých 5 miliard korun, které slouží ke spolufinancování ekologických projektů, placených z větší části Evropskou unií. Zmanipulovaná měla být i soutěž na poradenskou firmu pro financování vodohospodářských projektů, tedy budování čistíren odpadních vod a kanalizací.
- "Panu Michálkovi jsem sdělil, že pokud má nějaké důkazy o trestné činnosti, ať jde na nejbližší policejní služebnu. A pokud ne, ať ty nahrávky zničí. A za tím si stojím," dodal Drobil.
Premiér Nečas se s Oldřichem Martinů sešel v pátek ještě před koaličním jednáním tří vládních stran. Martinů jej podle médií informoval o průběhu vyšetřování.
"Pan premiér nás na koaliční schůzce informoval v tom smyslu, že ministr vnitra Radek John by v rámci této kauzy mohl čelit podezření z trestného činu," uvedl v neděli bez dalších podrobností předseda poslaneckého klubu ODS Petr Tluchoř.
"Není možné, aby policejní prezident informoval premiéra o této kauze, když je jejím účastníkem. Neměl právo ho informovat bez vědomí ministra vnitra," kontrovala Kristýna Kočí, která vede klub Věcí veřejných.
John chce vyšetřovat Martinů
Ministr vnitra Radek John dal policejní inspekci podnět k přezkoumání jednání policejního prezidenta Oldřicha Martinů, informovalo Euro.cz. Reagoval právě na páteční schůzku premiéra Nečase a policejního prezidenta Martinů, která se odehrála bez jeho vědomí.
Klaus hájí Drobila
V neděli se k celé situaci vyjádřil i prezident Václav Klaus, který ji nepovažuje za vládní krizi jako Věci veřejné.
Postavil se na stranu ministra Pavla Drobila. "Byl bych rád, kdyby se to pootočilo a vyřešilo, aby nemusel odcházet," řekl Klaus. Zároveň podotkl, že se aféra netýká jen jeho, ale i ministra vnitra.
Věci veřejné hrozí vládě
Věci veřejné ještě v pátek ujišťovaly partnery v koalici, že se při úterním hlasování o nedůvěře vládě nepřipojí k opozici. Nyní ale strana váhá.
"Stojíme před morálním dilematem. Na jedné straně je tady šance změnit věci v České republice a nastartovat reformy. A na straně druhé je tady vláda, která si nemůže říkat protikorupční. Naši poslanci mají pochybnosti, zda se tato vláda má šanci očistit," řekla v neděli předsedkyně poslanců VV Kočí.
Přežije vláda hlasování?
TOP 09 dala už v pátek premiérovi a vládě jasnou podporu. Předseda poslaneckého klubu TOP 09 a Starostů Petr Gazdík si nemyslí, že se jedná o vládní krizi a věří, že vláda hlasování o nedůvěře ustojí. Totéž v televizní debatě řekl předseda klubu ODS Petr Tluchoř.
Už zmíněná Kateřina Kočí však na přímo položenou otázku podala krátce před nedělním jednání koalice vyhýbavou odpověď.
Role Ivana Langera
Věci veřejné rovněž požadují, aby se premiér Petr Nečas "zbavil" někdejšího ministra vnitra Ivana Langera, který ve straně působí jako premiérův rádce.
VV tvrdí, že Ivan Langer je ten, od něhož pronikla na veřejnost informace z policejního spisu, že Michálek informoval o svých podezřeních také ministra vnitra Johna.
Ivan Langer se v letošních volbách nedostal do Poslanecké sněmovny. Ačkoliv byl lídrem kandidátky v Olomouckém kraji, voliči přednostními hlasy zvolili jiné kandidáty a dali najevo, že si bývalého ministra vnitra v politice nepřejí.