Daniel Křetínský je podle informací ČTK vůbec jediný z údajných dárců, který při policejních výsleších přiznal darování drahých šperků. Janě Nečasové věnoval dva náhrdelníky v hodnotě 350 000 a 180 000 korun.
"Seznámil jsem se s ní v roce 2012 a vznikl mezi námi přátelský osobní vztah. Poznal jsem ji jako silnou osobnost ve složité situaci. Komunikovala se mnou otevřeným a velmi lidským způsobem," popsal podnikatel u Obvodního soudu pro Prahu 1.
S Nečasovou se prý setkal zhruba čtyřikrát na večeři, která měla pokaždé nepracovní charakter.
"Z pohledu mých majetkových poměrů a toho, jak obdarovávám své blízké a přátele, se nejedná o žádné extrémní dary," uvedl k luxusním náhrdelníkům Cartier. Předem prý před Vánoci nakoupil do zásoby více podobného zboží, a dárek pro Nečasovou tak potom vybral z toho, co měl doma.
Křetínský se také Nečasové zastal, když prohlásil, že z jeho pohledu jde v obžalobě o "selektivní uplatňování spravedlnosti". Druhý dar jí prý dal až poté, co byla po svém obvinění ve vazbě.
Šperky jsem kupoval pro osobní potřebu
Další svědek, někdejší ekonomický ředitel pražského dopravního podniku Martin Horák, uvedl, že Nečasovou zná zhruba 22 let, protože stejně jako ona pochází z Karlovarska. Řekl, že spolu mají "nadstandardně dobré vztahy".
"Můžu naprosto jednoznačně říct, že jsem paní Nečasové dal zhruba tři květiny a dvě bonboniéry. Absolutně si nedokážu představit, že bych dával šperky, to jde mimo mě," zdůraznil. Připustil, že v pražské prodejně Cartier nakupoval, vždy prý ale pouze pro osobní potřebu.
Šéf Úřadu vlády vybíral, podnikatelé platili
Soud předvolal i prodavače z prodejny Cartier Františka Daňhu, který popsal, že do obchodu zhruba jednou za měsíc chodil tehdejší šéf Úřadu vlády Lubomír Poul. Vybíral tam prý šperky pro kolegyni.
"Někdy mluvil o kolegyni, někdy o šéfové," řekl muž. Dárky pak platili někteří podnikatelé, podle Daňhovy výpovědi například módní návrhářka Beata Rajská a lobbista Vladimír Johanes.
Daňha dále vypověděl, že klienti platili drahé dárky vybrané Poulem v hotovosti, ačkoliv to zákon nepřipouští. Na účtenkách se jejich jména neobjevila, prodavač je totiž vystavoval na jméno Dmitrij Smolencev.
Státní zástupce Rostislav Bajger následně na dotazy novinářů uvedl, že se bude zabývat tím, zda popsaná praxe v prodejně nebyla další trestnou činností.
Obžalobě z krácení daní čelí Nečasová od léta 2016, hrozí jí až osmileté vězení. Vyšetřovatelé chtěli ženu původně obvinit z korupce. Předpokládali totiž, že dárky byly úplatky, které měly vlivným lidem zajistit udržení pozic ve státních či městských firmách nebo přístup k premiérovi Petru Nečasovi (ODS). Neměli ale dostatek důkazů.
Seznam údajných dárců je dlouhý
Mezi údajnými dárci figuruje i ředitel ČEZ Daniel Beneš, tehdejší ministr životního prostředí Tomáš Chalupa (ODS), někdejší šéf ČEPS Vladimír Tošovský, podnikatel Tomáš Chrenek, bývalý ředitel Státního pozemkového úřadu Petr Šťovíček či advokát Karel Muzikář. Beneš měl dnes rovněž svědčit, z jednání se však už poněkolikáté omluvil. Omluvenku poslal i Chrenek, Šťovíček, Muzikář a také Poul, který má zdravotní problémy.
Celková hodnota darů, které Nečasová podle obžaloby přijala a nepřiznala, činí 10,1 milionu korun a údajně zkrácená daň pak 736.000 korun. Advokát Nečasové před časem uvedl, že klientka peníze doplatila. Žena se však proti zpětnému vyměření daně brání řadou správních žalob. Mimo jiné jí vadí, že finanční ředitelství postupovalo až na základě usnesení státního zástupce v její trestní věci.
Soud věc projednává současně s údajným podplácením poslanců ODS příslibem lukrativních funkcí. V této části kauzy je obžalován i expremiér Nečas. Předsedkyně soudního senátu Helena Králová dnes upozornila, že na přání obžalovaných bude muset osobně předvolat nejen všechny lidi, kteří na policii vypovídali jako svědci, ale i ty, kteří tam pouze podávali vysvětlení. Hlavní líčení bude pokračovat 6. srpna.