Křesťané, židé, muslimové: Eutanazie ne!

Red DOM
9. 12. 2005 12:32
Praha - "Zastáváme se života, to je naše povinnost," prohlásil dnes kardinál Miloslav Vlk na setkání českých církví a náboženských společností.

Na tiskové konferenci se sešli křesťané, židé a muslimové a ve společném prohlášení se shodli, že aktivní eutanazie není slučitelná s lékařskou etikou.

"Aktivní eutanazie je zabití," prohlásil předseda Ekumenické rady církví Pavel Černý.

Iniciativa vznikla v reakci na nový trestní zákoník, který minulý měsíc přijala sněmovna. V něm zástupci církví našli příznaky, o kterých se domnívají, že by jednou mohly vést k uzákonění eutanazie v Česku a k jejímu případnému zneužívání.

Zákoník oddělil eutanazii a vraždu

Poslanecká sněmovna schválila novelu trestního zákoníku, která odděluje zločin vraždy od zločinu eutanazie, rozlišuje jejich trestní sazby a u zločinu eutanazie odstraňuje dolní hranici trestu. Horní hranice trestu přitom činí šest let, takže u dolní třetiny trestní sazby je možný podmíněný trest.

Lékař Jan Payne, předseda Společnosti lékařské etiky, obhajuje nové paragrafy právem člověka na svobodné rozhodnutí. "Člověk je vybaven svobodou a to musíme respektovat. Nemůžeme ho dost dobře léčit proti jeho vůli. Jestliže si přeje zemřít, je to důvod, proč mu musíme vyhovět," uvedl v ČT Payne.

Církve a náboženské společnosti považují za nepřípustné, aby se u někoho vytvářel pocit, že je již jen břemeno, a on se pak musel sám před sebou či před druhými omlouvat, že ještě vůbec žije. Představitelé všech tří velkých monoteistických světových náboženství v České republice proto nesouhlasí s odstraněním nemocného člověka pomocí smrtícího prostředku.

První bylo Holandsko

Katolická církev však podle kardinála Vlka není pro život udržovaný jenom přístroji: "V případech, kdy je jasně zjištěno, že se život nemůže vrátit, je dovoleno přístroje odpojit."

Ve svém prohlášení církevní představitelé dále navrhují vzdělávání dobrovolníků, kteří by doprovázeli těžce nemocné a umírající. Žádají také finanční a legislativní podporu pro rodiny, které o umírající pečují.

V Evropě jako první legalizovalo milosrdnou smrt před pěti lety tradičně liberální Nizozemsko, lékaři se ale musí řídit přísnými pravidly. Eutanazii lze aplikovat pouze na pacienty trpící nevyléčitelnou chorobou s nesnesitelnými bolestmi a zároveň musí nemocný o eutanazii požádat. Lékaři pak mají povinnost každý případ nahlásit. V roce 2004 zemřelo tímto způsobem v Nizozemsku téměř dva tisíce nemocných. Plně legální je eutanazie v současnosti ještě v Belgii a Švýcarsku.

Křesťanští zástupci, rabín Karol Sidon a představitel Ústředí muslimských obcí Vladimír Sáňka shodně uvedli, že dalších témat, nad nimiž by se podobně mohli po této první společné iniciativě sejít, je víc. Dalším z nich by mohlo být životní prostředí.

 

 

Právě se děje

Další zprávy