Výjimečný trest pro Kramného platí, za vraždu manželky a dcery jde na 28 let do vězení

Martin Biben Martin Biben
Aktualizováno 1. 6. 2016 12:00
Vrchní soud potvrdil Petru Kramnému výjimečný trest 28 let za vraždu ženy a dcery v Egyptě. Rozhodnutí je pravomocné, muž se může dovolat k Nejvyššímu soudu. Kramného v lednu Krajský soud v Ostravě nepravomocně odsoudil na 28 let vězení. Obhajoba se odvolala a snažila se přesvědčit další soud, že Kramný na dovolené nezavraždil svou rodinu elektrickým proudem, ale že obě ženy zemřely po otravě jídlem. Státní zástupkyně se naopak domáhala o dva roky přísnějšího trestu.
Petr Kramný.
Petr Kramný. | Foto: ČTK

Olomouc - Osmatřicetiletý Petr Kramný si za vraždu své manželky a osmileté dcery v Egyptě definitivně odpyká ve vězení 28 let. Trest, který mu uložil ostravský krajský soud, mu ve středu potvrdil Vrchní soud v Olomouci. Zároveň také musí nahradit škodu otci své manželky a dvěma sourozencům v celkové výši bezmála dva miliony korun.

Kramný přišel k soudu v modré košili a tmavě šedých kalhotách jako předchozí den, opět neoholený, ale s pečlivě učesanými odrostlými vlasy. S bílou páskou na levém rukávu ho přivedli tři členové justiční stráže. "Návrhy na doplnění dokazování, které dala obhajoba, tedy výpovědi znalců, promítání fotografií histologických preparátů, pitvy, superrevizní posudek atd., se zamítá. Provedení těchto důkazů není důvodné," řekl soudce Václav Čapka s tím, že stížnost na předchozí proces není přípustná. V tu chvíli začínalo být jasné, že obhajoba opět neuspěje.

Po krátké pauze, kdy soudce pozval do síně kameramany a fotografy, vyhlásil obžalovanému i stojícímu publiku rozhodnutí, kterým ve velké míře potvrdil rozsudek předchozího soudu. Poslal Kramného, který při těch slovech jen rezignovaně pokýval hlavou, opět na 28 let do věznice se zvýšenou ostrahou.

Nový rozsudek pak soudce velmi důkladně zdůvodnil. "Ve výpovědi obžalovaného byly mimo jiné rozpory v tom, v jaké době mrtvé nalezl a v jakém byly stavu. To, že utrpěly otravu, bylo jednoznačně vyvráceno," zdůraznil soudce. Kramný tvrdil, že obě ženy byly od rána na pokoji, protože jim bylo špatně. Ale přestože jim došla voda a měly prý pozvracené prostěradlo, Kramný nenechal nikoho vstoupit. "Na tom pokoji se muselo už předtím něco stát," dodal soudce.

Kramný navíc až ve vazbě zmínil, že do stolečku v jejich pokoji egyptského hotelu prý vedly různé bílé kabely, které byly obnaženy a které prý nechtíc se ženou přetrhli. "Jenže to řekl až poté, co mu bylo sděleno obvinění. I tato změna ve výpovědi byla jednoznačně účelová, aby se dala vysvětlit případná příčina smrti elektrickým proudem. Ze zpráv egyptské strany je ale zřejmé, že elektroinstalace byla v pořádku," uvedl v působivé řeči soudce. 

Podivné bylo i to, že se Kramný zbavil veškerých oděvních svršků zemřelých ještě v hotelu. "V situaci, kdy obviňuje zaměstnance hotelu ze smrti svých blízkých, nechá zmizet případné důkazy," připomněl soudce.

Byl klidný, bez jakýchkoli známek onemocnění

Soudce zmínil i rozpor, že Kramnému mělo být zle, dokonce nejhůře v životě, jak zmiňoval, pomoc ale nevyhledal, i když v minulosti na dovolených o lékařskou pomoc několikrát požádal. K dispozici přitom byla i česky mluvící delegátka, nepřetržitá lékařská služba a ošetřovna s českou zdravotní sestrou.

Navíc Polka Magdalena Ivona Lis, která bydlela v hotelu vedle, popsala jeho chování po smrti jeho blízkých jako naprosto nestandardní. "Byl prý klidný, bez jakýchkoli známek onemocnění. Nepil ani nezvracel. Stejně tak nezvracel po dobu ošetření. I svědkyně, delegátka, popřela, že by měl cestou do nemocnice potíže. Naopak, šel prý klidně, jen říkal, že je mu zle od žaludku," popisoval soudce Čapka. 

Soudce také uvedl, že obžalovaný lhal, když tvrdil, že neměl kontakty na delegáty. "Svědci potvrdili, že čísla měli a delegáti jim byli k dispozici. Neobstojí ani tvrzení, že chtěl na lékaře počkat do rána, protože jeho žena byla zdravotní sestrou. Není to pravda, měla pouze ošetřovatelský kurz a pracovala v domově seniorů," objasnil soudce. 

Co je však zásadní jsou posudky znalců ohledně příčiny smrti matky i dcery. Podezření na otravu, což byla původní Kramného verze, vyvrátila toxikologická vyšetření ze dvou nezávislých laboratoří a potvrdily je i výsledky z Česka. Žádné toxické látky tak v těle obětí nebyly.

Soudce také zásadně zpochybnil jediný posudek, předložený obhajobou, který verzi otravy podporoval. Podle něho byl nevěrohodný, což přímo před soudem v Ostravě dokázal přímo jeden z jeho zpracovatelů Dr. Ïgor Fargaš. "Za celou dobu soudní praxe jsem se nesetkal s něčím takovým, co uvedl doktor Fargaš, jako spoluautor posudku s doktorem Matlachem. On sám řekl, že dává ruce pryč od verze, pod kterou byl spolupodepsaný, tedy, že smrt mohl způsobit toxický šok a antigen," řekl soudce. Posudek proto podle něj není možné v tomto procesu brát jako posudek znalecký. Toxický šok byl navíc, kromě následujícího revizního znaleckého posudku, zpracovaného ústavem soudního lékařství v Českých Budějovicích, jednoznačně vyloučen i stanoviskem národní referenční laboratoře. Matlachův a Fargašův posudek tak další experti i olomoucký soud vyhodnotili jako spekulativní a jednoznačně zavádějící.

Revizní znalecký posudek naopak jednoznačně potvrdil úraz elektrickým proudem. "Jsou známky na srdečních svalech obou obětí, působení proudu potvrdil i takzvaný výbled na zádech Moniky Kramné," řekl soudce. 

Vztahy manželů byly narušeny

Řada svědků navíc potvrdila, že neshody, které měl mít Kramný se svou manželkou, byly hluboké. "Vztahy byly podle nich podstatně více narušeny a delší dobu, než on sám uvádí," řekl soudce Čapka. Potvrdili podle něho silné ochlazení citových vazeb mezi manžely a snahu poškozené k odpoutání se. Podle soudce navíc kamarádky Moniky Kramné vypověděly, že u ní viděly velké změny v chování, jedna dokonce uvedla, že se čehosi bála a do Egypta jet nechtěla.

Soud tak rozhodl přesto, že jednoznačné důkazy proti Kramnému neexistují, není hlavně vůbec jasné, jakým způsobem elektřinu zneužil. Stačilo mu značné množství nepřímých důkazů, indicií a obžalovaného velmi nevěrohodné chování.

Osmatřicetiletý muž, který se během tří let stal téměř celonárodní celebritou srovnatelnou s Jiřím Kajínkem, nevypadal zlomeně. Seděl po celou dobu vyhlášení téměř bez hnutí a zdál se smířený. Jen výjimečně nesouhlasně mírně zakroutil hlavou. Třeba ve chvíli, kdy soudce zmínil svědectví jeho sestry. Ta prý řekla, že už mu nevěří, kvůli jeho chování po návratu. On měl odpovědět, že je mu to jedno, že stejně nejsou proti němu důkazy. Výraz příliš nezměnil, ani když se po ukončení jednání mohl krátce setkat, ještě na lavici obžalovaných se svojí, rozhodnutím soudce viditelně zkroušenou, matkou Irenou Rychlou.

Žalobkyně byla spokojená, obhájkyně mluvila o justičním skandálu 

Odvolání žalobkyně Jarmily Večeřové, která žádala zpřísnění trestu o dva roky, tak soud nevyhověl. "Rozsudek je zákonný, schvaluji ho, důvody k dovolání neshledávám," řekla však po skončení líčení.

Jinak proces viděly matka obžalovaného a obhájkyně, která požadovala vrácení případu k jinému senátu krajského soudu, případně zproštění obžaloby. "Bylo to nespravedlivé," poznamenal matka, na cestě ze soudní síně a po krátkém setkání se synem.

"Dovoláme se k Nejvyššímu soudu, podáme ústavní stížnost, proces určitě nekončí. Je to justiční skandál, který naší demokracii určitě nedělá dobré jméno," uvedla po procesu rozhořčeně obhájkyně Kramného Jana Rejžková. Dovolání ale nemá odkladný účinek. Muž, jehož případ, podobně jako kauza Lukáše Nečesaného či zdravotní sestry Věry Marešové, napíná celou zemi, se tak v nejbližších dnech přesune z vazby do vězení.    

Vyšetřování probíhalo zcela podle zákona, tlaky veřejnosti na rozhodování soudu mít vliv nemůžou, tvrdí advokátka Klára Long Slámová o kauze Petra Kramného. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

Další zprávy