Brno - Stát krajům nabídl bezúplatný převod nemovitého majetku, který zůstal nevyužitý na hraničních přechodech po vstupu Česka do schengenského prostoru.
Kraje nabídku vítají, většina ji zřejmě přijme bez váhání.
"Jsou to bílá místa na mapách, na kterých závisí uskutečnění našich rozvojových projektů," uvedl hejtman Jihomoravského kraje Stanislav Juránek.
Z bývalé celnice záchranka
Jihomoravští radní chtějí pozemky a stavby využít především k propojení Dolního Rakouska a jižní Moravy. Mohly by sloužit například cykloturistům.
V Mikulově na Břeclavsku pak nemovitosti budou využívat zřejmě školy či regionální muzeum zřizované krajem.
Ve Vratěníně na Znojemsku kraj již déle plánuje sídlo jihomoravské záchranné služby, která by mohla sloužit i rakouským sousedům.
Nad nabídkou nehodlá dlouho váhat ani Zlínský kraj.
"Rada ji zatím neprojednala, nicméně s velkou pravděpodobností budeme mít o všechny nabídnuté nemovitosti zájem," uvedl mluvčí Zlínského kraje Patrik Kamas.
"Důvody jsou ryze praktické. Jsou to strategická místa pro vedení silnic a dálnic na Slovensko," dodal Kamas.
Také karlovarští krajští radní už o nabídce jednají. Převezmou patrně jen některé z nabízených pozemků a budov.
"Karlovarský kraj má zájem o pozemky pod komunikacemi v lokalitách Svatý Kříž a Kraslice a o budovy v lokalitách Kraslice a Aš. O ostatní nemovitosti se pravděpodobně ucházet nebude," řekl Aktuálně.cz mluvčí kraje Jan Kopál.
Zbytek pro obce a soukromníky
Některé přechody přednostně získalo Generální ředitelství cel. Ty, které nebudou chtít kraje, můžou dále dostat obce, v poslední řadě pak koupit soukromníci.
Nabyvatel nesmí po dobu 10 let převést tento majetek na jiného. Na vlastní náklad musí dokončit úpravy nutné ke splnění podmínek Schengenského hraničního kodexu.
Dále se zavazuje, že umožní republice část majetku využívat v případě zavedení dočasné ochrany státních hranic.