Kraje křičí: Chybí peníze pro postižené

Eliška Bártová Eliška Bártová
13. 11. 2006 0:00
Praha - Kraje bijí na poplach: Nedostatek peněz v sociálních službách povede k zániku mnoha organizací, jež pomáhají seniorům a lidem s postižením.
Většina obyvatel ústavů by mohla a chtěla žít jinak
Většina obyvatel ústavů by mohla a chtěla žít jinak | Foto: Ludvík Hradilek

Výbor pro sociální politiku sice tento týden našel tři miliardy, které by mohly krizi zažehnat, definitivní slovo ale padne až při projednávání rozpočtu.

Příčinou napjaté situace je nová norma, která začne platit prvního ledna a která měla nastartovat radikální změnu sociálního systému.

Zákon o sociálních službách měl vést k rušení velkých ústavů, zlepšit život lidí s postižením a dostat je do společnosti. Na první pohled přináší norma opravdu revoluci. Klienti dostanou peníze "na ruku", budou si moci vybírat, jakou pomoc si z nich zaplatí.

Infobox
Autor fotografie: Ludvík Hradilek

Infobox

CO ŘÍKÁ NOVÝ ZÁKON:

  • Podle 36 kritérií se stanoví míra postižení klientů.
  • Ohodnotí se body a k nim se přiřadí suma peněz. Od tří tisíc pro ty nejvíce schopné až po 11 tisíc pro lidi s nejtěžším postižením.
  • Za tyto peníze by si měli vybrat službu, která jim vyhovuje

Součástí změny má být tedy možnost zvolit si službu, která klientovi vyhovuje. Kraje však vyslaly varovný signál. Peníze na alternativy k ústavním zařízením nebudou. Klienti tak dál nebudou mít na výběr.

Krajům chybějí peníze

Problém je v tom, že se v rozpočtu na příští rok našla pouze polovina potřebných peněz. Kraje budou mít k dispozici polovinu toho co letos.

"Hrozí kolaps sociálních služeb," řekl náměstek středočeského hejtmana Josef Vacek. Zatímco letos mohl rozdělit na sociální služby 800 milionů korun, na příští rok má přislíbeno pouze 480.

"Jsme z toho schopni na pět měsíců zajistit provoz zařízení, která zřizujeme, tedy ústavy sociální péče a domovy důchodců," říká Vacek. "Ale nebudeme mít už peníze na dotace pro neziskové organizace."

Kromě problémů s financováním přináší nový zákon i řadu dalších rizik - bude znevýhodňovat lidi s těžkým mentálním postižením a dál bude podporovat ústavy sociální péče oproti alternativním službám. VÍCE ČTĚTE ZDE

Kraje mají ale především obavy z nedostatku peněz, stejně jako Středočeský totiž i ostatním kraje mají o polovinu sníženou částku peněz.

Náměstek hejtmana Vacek: Na teréní sociální služby nezbyde.
Náměstek hejtmana Vacek: Na teréní sociální služby nezbyde. | Foto: Ludvík Hradilek

"Zdroje, které máme přislíbeny, nepokryjí potřeby," říká šéf sociálního odboru Královéhradeckého kraje Martin Sháněl. "Ministr Nečas si to sice uvědomuje, ale znervózňuje mě, že zákon začne platit za necelé dva měsíce, a my stále nemáme potřebné peníze."

Znepokojená Asociace krajů se proto obrátila dopisem na ministerstvo práce a sociálních věcí a na resort financí.

"Vedení většiny krajů je z ODS, tak doufám, že se jim podaří přesvědčit ministry, aby našli potřebné peníze," říká Vacek. "Pokud ne, budeme ještě nějaký čas schopni zajistit peníze z rezerv kraje, ale pak bychom museli zavřít i některá naše zařízení."

Nadbytečná péče

To by byl podle iniciátorů nového zákona kýžený efekt. Podle zkušeností z praxe by velká část klientů ústavů totiž mohla žít s větší či menší dopomocí v běžném prostředí.

Podle odhadů Královéhradeckého kraje dokonce 40 procent klientů krajských domovů důchodců čerpá péči, kterou nepotřebuje.

Václav Krása: Platíme i péči, která není třeba.
Václav Krása: Platíme i péči, která není třeba. | Foto: US-DEU

"Platíme tam z našich daní čtyřiadvacetihodinovou péči i lidem, kteří ji nepotřebují," potvrzuje Václav Krása, předseda Národní rady zdravotně postižených. "V současné době ale není jiná možnost než tam tyto lidi nechat dožít, je to už jejich domov. Proto teď paradoxně lobbuji i za peníze pro ústavní zařízení. Ti lidé by jinak skončili na ulici."

Václav Krása ale doufá, že tato situace povede k pozvolné změně. "Ústavní zařízení už nebudou přijímat lidi, kteří jejich péči skutečně nepotřebují, protože tito lidé by podle nového zákona už neměli dostávat od státu peníze."

Přelít tři miliardy

Poslanecký výbor pro sociální politiku ve čtvrtek jednohlasně schválil převedení chybějících tří miliard z kapitoly nemocenského pojištění právě na financování sociálních služeb.

"Ve středu se schválila novela zákona o nemocenském pojištění a ukázalo se, že tam je šest miliard přebytek," říká šéfka výboru Alena Páralová. "Tak navrhujeme převést tři miliardy na zákon o sociálních službách."

Návrh výboru však musí schválit ještě výbor rozpočtový a nakonec Poslanecká sněmovna. "Dá se předpokládat, že to dopadne dobře a náš návrh projde," doufá Páralová. "Vzhledem k tomu, že to je v rámci jedné kapitoly, tak by to mělo být průchodné."

Tlak na poslance

Národní rada zdravotně postižených však přesto chystá na den před jednáním o rozpočtu veřejná shromáždění v Praze a všech krajských městech.

"Výbor sice peníze schválil, ale záleží na poslancích, tak na ně chceme vyvinout tlak a upozornit je, že pokud se nenajdou potřebné peníze, zaniknou důležité služby a bude to mít dopad na klienty," říká Krása.

Součástí demonstrace by mělo být i předání petice, pod kterou je zatím na patnáct tisíc podpisů.

 

Právě se děje

Další zprávy