Brněnská přehrada slouží jako celoevropský pokusný model toho, co všechno sinice dokáží.
Ještě nedávno hygienici přehradu kvůli sinicím uzavírali až na konci léta. Letos se v ní nesmí koupat už od 21. července, před sinicemi ve vodě přitom varovali hygienici už od května.
Přehrada přitom měla kvůli své poloze na okraji Brna a možnosti dostat se k ní tramvajemi městské dopravy zvyšovat atraktivnost moravské metropole pro turisty.
Infobox
KDE SE NESMÍ KOUPAT
Karlovarský kraj:
- Velký rybník
- brouzdaliště v Rolavě
- koupaliště Toužim
- koupaliště Teplá - Betlém
Středočeský kraj:
- Komárovský rybník (u pláží Křineč a v lese)
Liberecký kraj:
- koupaliště Česká Lípa - Dubice
Královéhradecký kraj:
- Přehradní nádrž Rozkoš
Jihomoravský kraj:
- nádrž Brno
Kraj Vysočina:
- rybník Kachlička
KDE HYGIENICI KOUPÁNÍ NEDOPORUČUJÍ
Praha:
- koupaliště Hostivař
Jižních Čechy:
- rybník Vajgar v Jindřichově Hradci
Olomoucký kraj:
- koupaliště Hustopeče nad Bečvou
Vysočina:
- vodní nádrž Sedlice
- vodní nádrž Pilská
- rybník Pávov
- rybník Okrouhlík
- rybník Borovinka
- rybník Roštýn
- rybník Pyšelák na Třebíčsku
- rybník koupaliště Černovice
- koupaliště Nové Město
Nejde to jako jinde
Minulý rok bylo koupání v přehradě zakázáno 22. července, předloni 20. července Ještě před devíti roky se ale v přehradě dalo koupat skoro celé léto. Například v roce 1999 sice hygienici až v srpnu vydali varování před závadnou vodou, koupání ale nezakázali.
"Vzpomínám opravdu na dobu, kdy se tu po celé léto koupali lidé, nuda pláž pod chatou byla obsypaná návštěvníky," říká důchodce Leoš Novotný, jeden z těch, kteří mají u přehrady chatu.
To už ale neplatí, zelená voda a vydaný zákaz koupání dnes znovu potvrzují vítězství toxických sinic. Kvalitu vody zatím nepomohly vylepšit ani miliony korun vložené do různých čistících projektů, ani rady odborníků z ciziny.
V Brněnské přehradě se totiž nedají použít metody, které pomáhají v jiných nádržích postižených sinicemi.
Zatímco kvalitu vody v oblíbené a od Brna nepříliš vzdálené Malé laguně kempu Merkur na Novomlýnských nádržích nyní radikálně vylepšil vodárenský přípravek PAX 18, přehradě by tento způsob likvidace sinic nepomohl.
Miliony korun bez účinku
Na rozdíl od Nových Mlýnů a laguny se stojatou vodou totiž voda Brněnskou přehradou protéká. Přípravek obsahující polyaluminium chlorid musí ve vodě působit dlouhodobě, v Brněnské přehradě se ale voda úplně obmění za dvacet osm dnů.
"Aby zasáh byl aspoň trochu efektivní, musela by doba výměny vody v přehradě být alespoň devadesátidenní," uvedlo Národního centrum pro cyanobakterie a jejich toxiny. Této organizaci kvůli zkušenostem se sinicemi svěřilo UNESCO správu celosvětové databáze metod, jak nebezpečné organismy likvidovat.
Vodohospodáři by už rok mohli se sinicemi, které ničí vodní plochy, bojovat bez chemie. Využití prostředku však brání ministerští úředníci. Je tu lék na sinice. Stát o něj nestojí - ČTĚTE ZDE |
Zásah na Brněnské přehradě by se musel během léta několikrát opakovat, stálo by to přitom desítky milionů korun bez dlouhodobějšího účinku.
Jediná možnost, jak podle odborníků Brněnskou přehradu defintivně vyčistit a vyhrát nad sinicemi, má být unikátní projekt Čistá Svratka za více než tři miliardy korun.
Ten znamená vyčištění celého zdejšího povodí. Podobným způsobem nyní experti čistí například nizozemskou řeku Eem v provincii Utrecht.
Projekt vyžaduje, aby se na řece Svratce, hlavním přítoku do Brněnské přehrady, postavilo šestnáct nových čistíren odpadních vod. To by mělo do čtyř až šesti let zamezit tomu, aby se do přehrady dostávaly desítky až stovky tun fosforu a dusíku, tedy látek, které podporují růst sinic. Část peněz na stavby by měla poskytnout Evropská unie.
Společný projekt
Stavba čistíren je jen začátek. Dalším krokem má být vybagrování dna přehrady, které je zaneseno asi čtyřmi miliony krychlových metrů usazenin.
Na projektu se společně podílejí kraje Jihomoravský, Pardubický a Vysočina spolu s Brnem a Povodím Moravy. Na přípravu dokumentace a na stavbu čistíren odpadních vod už instituce věnovaly první miliony korun. "Bez vyčištění přítoků se situace nezlepší," uvedl jihomoravský hejtman Stanislav Juránek.
Podobný projekt měl přispět také k vyčištění přehrady Seč na Chrudimsku. Výstavba nových čistíren odpadních vod tady měla stát asi půl miliardy korun. Projekt byl ale zatím odložen, protože s ním nesouhlasily některé obce.
Podle Blahoslava Maršálka z Národního centra pro sinice a toxiny je v Česku jen asi pětina vodních ploch určených ke koupání úplně zdravotně nezávadná, u ostatních jsou největším problémem právě sinice.
Sinice sílí
Podle Evropské ekologické agentury budou mít sinice v souvislosti se změnou klimatu a oteplováním planety stále vhodnější podmínky k růstu.
Výsledky jednoho z výzkumů navíc dokazují, že toxiny produkované sinicemi záporně působí nejen na kvalitu vody, ale také na zdraví ryb. "Ovlivňují vývoj ryb i kvalitu jejich masa, ukládají se v rybím těle," říká Maršálek.
Proto odborníci doporučují, aby lidé ryby z takto postižených nádrží nekonzumovali, přinejmenším aby nejedli vnitřnosti a kůži.