Kauza "Pět na stole": Policie nemá důkaz

Sabina Slonková
25. 11. 2005 0:02
Praha - Policisté přiznávají, že pokud se nestane něco nečekaného, skončí údajná korupční aféra spojená s bývalým šéfem kabinetu předsedy vlády Zdeňkem Doleželem pod stolem.

Důkazy, aby mohl být Doležel obviněn za svůj - dnes již legendární výrok - "sejdeme se u lesa a bude tam pět na stole v českých", úřady ani po téměř čtvrt roce nenalezly.

Co to jen mohlo být...

Ačkoli Doleželova slova "o pěti na stole" si i kriminalisté překládají jako žádost o úplatek, dosud nezjistili, za co měl bývalý úředník případné miliony vlastně požadovat. "Stále nevíme, za co to mělo být. Samotná věta ke stíhání nestačí. Obecně v takových případech nelze někoho obvinit, aniž bychom znali onu věc veřejného zájmu, za kterou měl být korupční požadavek vznesen," popsal stav vyšetřování pověřený šéf protikorupční služby Milan Šiška.

Doleželův výrok padl v létě na schůzce s Jackem Spyrou, polským poradcem české firmy Seta Invest, která se neúspěšně zajímala o privatizaci českého Unipetrolu. Nahrávku schůzky zveřejnila televize Nova a Spyra pak veřejně tvrdil, že "pět na stole" byla žádost o úplatek právě v souvislosti s Unipetrolem. Doležel to popřel a dodnes se hájí slovy, že to byla jejich kódovaná řeč a "pět na stole" znamenalo, že u jednání bude pět českých ministrů. ( O kauze privatizace Unipetrolu si PŘEČTĚTE ZDE )

Samotní detektivové přitom šance na obvinění Doležela zatím nevidí příliš reálně. "Pokud se neobjeví nějaký nový svědek s konkrétním a nikoli zprostředkovaným svědectvím, těžko se hneme z místa. Moc nadějně to nevypadá," uvedl důstojník policejního prezidia obeznámený s případem.

Z Polska nepřišlo nic

Policie už přitom vyslechla prakticky všechny klíčové svědky, včetně Doležela, Spyry a bývalého premiéra Stanislava Grosse. Žádný posun v kauze to ale nepřineslo. Úřady ještě doufají, že by vyšetřování mohly oživit informace od polské prokuratury, která vyšetřuje tamní podvody spojené s chemickým průmyslem.#reklama

Poláci totiž tvrdí, že během privatizace Unipetrolu si čeští a polští politici rozdělili na úplatcích 40 milionů eur. I v Polsku je ale klíčovým zdrojem informací právě lobbista Jacek Spyra. ( Proč premiér mluví o provokaci si PŘEČTĚTE ZDE )

Navzdory původním prohlášením o aktivní spolupráci s českými vyšetřovateli však zatím z Polska nic nedorazilo. "Co se týče žádosti o právní pomoc z Polska, tak není nic nového," potvrdil státní zástupce Martin Omelka.

Doležel je nezaměstnaný, Spyra přišel o účty

Na oba hlavní aktéry měla kauza okamžitý dopad. Doležela premiér Jiří Paroubek propustil a od té doby je bývalý blízký spolupracovník Stanislava Grosse nezaměstnaný.

"To je faktická stránka mého života.V tuto chvíli je pro mě ale klíčové, abych dotáhl celou kauzu do konce a prokázal, že jsem nic nezákonného neudělal. Pak budu řešit své zaměstnání," řekl deníku Aktuálně.cz Doležel.

Na Jacka Spyru zase směřovalo několik trestních oznámení od politiků ČSSD. Ti jej označili za nevěrohodnou postavu a jako důkaz zveřejnili informace o tom, že je trestně stíhaný pro pokus o bankovní podvod za 240 milionů. "Jeho věrohodnost se tak blíží nule," prohlásil na Spyrovu adresu Paroubek.

Spyra dnes obchází policejní výslechy a kromě toho mu banka vypověděla všechny smlouvy a zablokovala účty. "Je to jasná pomsta. Jsem nežádoucí klient. Bez varování mi zablokovali čtyři nebo pět účtů, včetně těch, které používám k podnikání," řekl Spyra.

 

Právě se děje

před 13 minutami

Pekhartův gól pomohl Legii Varšava k polskému titulu

Fotbalista Tomáš Pekhart získal s Legií Varšava polský titul. Český útočník vstřelil úvodní branku utkání 5. kola ligové nadstavby, ve kterém Legia doma porazila Cracovii Krakov 2:0 a má jistotu prvního místa. Pekhart se trefil poprvé od 7. června a celkově popáté v ročníku po zimním příchodu ze španělského druholigového Las Palmas.

V zápase, který byl po poločase na několik minut přerušen kvůli výtržnostem fanoušků, měl Pekhart další šanci na skórování těsně před koncem. Jeho střelu však soupeř před brankovou čárou zblokoval.

Varšavský tým má jistotu titulu, který získalo mužstvo z hlavního města po roční odmlce, dvě kola před koncem nadstavby. Ligu vyhrála Legia počtrnácté, čímž se vyrovnala nejúspěšnějším polským celkům Ruchu Chorzów a Górniku Zabrze.

před 22 minutami

Polské Slezsko pátrá po pumě, s níž její chovatel prchl do lesů

Slezské vojvodství na jihu Polska sleduje intenzivní pátrání po pumě a jejím chovateli. Muž se se šelmou dal v pátek na útěk do lesů před úředníky, kteří mu přišli zvíře odebrat na příkaz soudu.

Podle televizní stanice TVN24 chovatel, bývalý voják, koupil kotě pumy před několika lety v Česku a od té doby se o ně pečlivě staral. Nicméně pumy patří mezi nebezpečná zvířata, jejichž soukromý chov je v Polsku zakázán.

Muž byl několikrát odsouzen za ohrožování, až soudu nakonec došla trpělivost a nařídil zabavení kočkovité šelmy a její umístění do zoologické zahrady v Poznani. V pátek si pracovníci poznaňské zoo v doprovodu policistů přišli pro pumu k ilegálnímu chovateli do obce Ogrodzienieci, ležící asi 40 kilometrů severovýchodně od Katovic.

Chovatel se ale jejich snaze vzepřel - údajně je i ohrožoval nožem - a se šelmou "na vodítku" odkráčel do polí a lesů v okolí. Ředitelce zoologické zahrady Ewě Zgrabczyńské, která ho obvinila, že zvíře držel ve špatných podmínkách, podle médií vzkázal, že puma je "jeho dítě", které vychoval a nikdy se ho nevzdá.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Biker Cink získal čtvrtý domácí titul v cross country

Biker Ondřej Cink dokázal v Peci pod Sněžkou obhájit titul domácího šampiona v olympijské disciplíně cross country. Druhý byl při neúčasti Jaroslava Kulhavého, jenž spolu s Cinkem nepustil nikoho jiného na trůn již od roku 2013, Jan Škarnitzl. Bronz získal maratonský specialista Martin Stošek.

Devětadvacetiletý Cink potvrdil - stejně jako v předcházejícím závodě žen Jitka Čábelická - roli hlavního favorita. Celkem vyhrál republikový šampionát už počtvrté v kariéře. Oba úspěšní obhájci měli také před odložením olympijských her v Tokiu na příští rok nejblíže k tomu, aby reprezentovali pod pěti kruhy.

Dvojnásobný olympijský medailista a vítěz z her v Londýně 2012 Jaroslav Kulhavý dnes nestartoval. V pátek měl při tréninku nepříjemný pád a podstoupil i kontrolní rentgenové vyšetření v nemocnici.

Další zprávy