Kauza "Pět na stole": Policie nemá důkaz

Sabina Slonková
25. 11. 2005 0:02
Praha - Policisté přiznávají, že pokud se nestane něco nečekaného, skončí údajná korupční aféra spojená s bývalým šéfem kabinetu předsedy vlády Zdeňkem Doleželem pod stolem.

Důkazy, aby mohl být Doležel obviněn za svůj - dnes již legendární výrok - "sejdeme se u lesa a bude tam pět na stole v českých", úřady ani po téměř čtvrt roce nenalezly.

Co to jen mohlo být...

Ačkoli Doleželova slova "o pěti na stole" si i kriminalisté překládají jako žádost o úplatek, dosud nezjistili, za co měl bývalý úředník případné miliony vlastně požadovat. "Stále nevíme, za co to mělo být. Samotná věta ke stíhání nestačí. Obecně v takových případech nelze někoho obvinit, aniž bychom znali onu věc veřejného zájmu, za kterou měl být korupční požadavek vznesen," popsal stav vyšetřování pověřený šéf protikorupční služby Milan Šiška.

Doleželův výrok padl v létě na schůzce s Jackem Spyrou, polským poradcem české firmy Seta Invest, která se neúspěšně zajímala o privatizaci českého Unipetrolu. Nahrávku schůzky zveřejnila televize Nova a Spyra pak veřejně tvrdil, že "pět na stole" byla žádost o úplatek právě v souvislosti s Unipetrolem. Doležel to popřel a dodnes se hájí slovy, že to byla jejich kódovaná řeč a "pět na stole" znamenalo, že u jednání bude pět českých ministrů. ( O kauze privatizace Unipetrolu si PŘEČTĚTE ZDE )

Samotní detektivové přitom šance na obvinění Doležela zatím nevidí příliš reálně. "Pokud se neobjeví nějaký nový svědek s konkrétním a nikoli zprostředkovaným svědectvím, těžko se hneme z místa. Moc nadějně to nevypadá," uvedl důstojník policejního prezidia obeznámený s případem.

Z Polska nepřišlo nic

Policie už přitom vyslechla prakticky všechny klíčové svědky, včetně Doležela, Spyry a bývalého premiéra Stanislava Grosse. Žádný posun v kauze to ale nepřineslo. Úřady ještě doufají, že by vyšetřování mohly oživit informace od polské prokuratury, která vyšetřuje tamní podvody spojené s chemickým průmyslem.#reklama

Poláci totiž tvrdí, že během privatizace Unipetrolu si čeští a polští politici rozdělili na úplatcích 40 milionů eur. I v Polsku je ale klíčovým zdrojem informací právě lobbista Jacek Spyra. ( Proč premiér mluví o provokaci si PŘEČTĚTE ZDE )

Navzdory původním prohlášením o aktivní spolupráci s českými vyšetřovateli však zatím z Polska nic nedorazilo. "Co se týče žádosti o právní pomoc z Polska, tak není nic nového," potvrdil státní zástupce Martin Omelka.

Doležel je nezaměstnaný, Spyra přišel o účty

Na oba hlavní aktéry měla kauza okamžitý dopad. Doležela premiér Jiří Paroubek propustil a od té doby je bývalý blízký spolupracovník Stanislava Grosse nezaměstnaný.

"To je faktická stránka mého života.V tuto chvíli je pro mě ale klíčové, abych dotáhl celou kauzu do konce a prokázal, že jsem nic nezákonného neudělal. Pak budu řešit své zaměstnání," řekl deníku Aktuálně.cz Doležel.

Na Jacka Spyru zase směřovalo několik trestních oznámení od politiků ČSSD. Ti jej označili za nevěrohodnou postavu a jako důkaz zveřejnili informace o tom, že je trestně stíhaný pro pokus o bankovní podvod za 240 milionů. "Jeho věrohodnost se tak blíží nule," prohlásil na Spyrovu adresu Paroubek.

Spyra dnes obchází policejní výslechy a kromě toho mu banka vypověděla všechny smlouvy a zablokovala účty. "Je to jasná pomsta. Jsem nežádoucí klient. Bez varování mi zablokovali čtyři nebo pět účtů, včetně těch, které používám k podnikání," řekl Spyra.

 

Právě se děje

Další zprávy