Biden vyzval miliony Američanů, aby se nechali přeočkovat vakcínou od Pfizeru

Přenos skončil
Americký prezident Biden v pátek vyzval miliony Američanů, aby si nechali podat třetí dávku vakcíny proti covidu-19 od firem Pfizer/BioNTech. Zdůraznil, že přeočkování je bezplatné, a řekl, že ho sám "co nejdříve" podstoupí. Po rozhodnutí Střediska pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) mají v USA na posilovací dávku nárok vedle seniorů a chronicky nemocných i pracovníci ve zdravotnictví a učitelé.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters
Přenos skončil

Americký prezident Joe Biden dnes vyzval miliony obyvatel USA, aby si nechali podat třetí dávku vakcíny proti covidu-19 od firem Pfizer/BioNTech. Zdůraznil, že přeočkování je bezplatné, a řekl, že ho sám "co nejdříve" podstoupí. Po dnešním rozhodnutí Střediska pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) mají v USA na posilovací dávku nárok vedle seniorů a chronicky nemocných také pracovníci ve zdravotnictví nebo učitelé.

Tempo očkování už několik týdnů klesá. Ve čtvrtek podali zdravotníci necelých 9800 dávek vakcíny, před týdnem jich bylo asi 11 800. Ukončené očkování má v zemi víc než 5,9 milionu lidí, tedy asi 55 procent všech obyvatel. Očkovat se nyní mohou zájemci od 12 let. Lidé, kteří mají osm měsíců po ukončeném očkování, mají nárok na posilující dávku. Zatím této možnosti využilo téměř 1900 lidí ze zhruba deseti tisíc, kterých se zatím týká. Letos se bude moci nechat znovu očkovat více než milion obyvatel.

20:36

Premiér Babiš se nechá přeočkovat třetí dávkou vakcíny proti covidu-19, a to ve čtvrtek 7. října v Ústřední vojenské nemocnici v Praze. Řekl to v ČT.

17:45

Denní počty nově potvrzených případů se v Česku ve všední dnech drží druhý týden víceméně kolem 500. Takzvané incidenční číslo, tedy počet nově potvrzených případů covidu za posledních sedm dní v přepočtu na 100 000 obyvatel, činí 28 případů. Z regionů je na tom nejhůře Praha se 48 případy a Moravskoslezský kraj se 47 případy. Mezi nakaženým podle vyjádření krajských hygienických stanic převažují mladší věkové skupiny, v některých krajích jsou tak ve školách v karanténě desítky tříd, jinde pouze jednotky. Zcela uzavřena musela být podle dostupných informací jen jedna škola v Praze, a to ve druhém zářijovém týdnu.

16:39

Z Francie, Španělska, Nizozemska a Monaka bude od pondělí jednodušší návrat do České republiky. Na takzvané mapě cestovatele se přesunou z červené kategorie do oranžové, která značí vysokou míru rizika nákazy koronavirem. V páteční tiskové zprávě o tom informovalo ministerstvo zdravotnictví.

Na základě dat Evropského střediska pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ministerstvo zdravotnictví každý týden aktualizuje seznam zemí podle míry rizika nákazy. K územím s nízkým rizikem nákazy budou v Evropě nadále patřit Maďarsko, Polsko a Vatikán. Z mimoevropských zemí pak Austrálie, Hongkong, Jižní Korea, Jordánsko, Kanada, Katar, Macao, Nový Zéland, Saúdská Arábie, Singapur a Tchaj-wan.

16:32

Zdravotníci ve Fakultní nemocnici u svaté Anny (FNUSA) v Brně si teď přicházejí pro třetí dávku vakcíny proti covidu-19, první dávku dostali už na konci loňského prosince nebo na začátku ledna. Jsou nyní mezi prvními, kdo mohou třetí dávku dostat, odstup od druhé dávky totiž musí být osm měsíců, řekla vedoucí očkovacích center FNUSA Pavla Urbánková.

"Nyní se mohou přeočkovávat lidé, kteří druhou dávku vakcíny dostali na konci ledna, v naprosté většině jde o zdravotníky, kteří byli v té první očkovací vlně. Byli očkovaní prvním závozem vakcín z prosince, kdy jsme dostali k dispozici tisícovku dávek," uvedla Urbánková.

14:26

Prodeje tuzemských pobytů na podzimní prodloužené víkendy jsou podle oslovených rezervačních a prodejních portálů, zhruba o pětinu vyšší než před vypuknutím pandemie koronaviru v roce 2019. Většina rezervací je od domácích turistů, kteří se chystají hlavně na hory či wellness pobyty. Žádané regionální hotely drží podle rezervačních portálů ceny nad úrovní předloňského roku, provozovatelé ubytovacích provozů ve větších městech jsou naopak nuceni pobyty nabízet za nižší ceny.

12:11

Očkovat proti covidu-19 jedno procento populace trvá v září deset dní, v červenci na to stačil jeden den. Za posledních pět dní se pak míra proočkovanosti populace zvýšila jen o dvě desetiny procenta. Vyplývá to z dat o očkování, které zveřejňuje ministerstvo zdravotnictví. K hranici 75 procent, kterou ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) stanovil jako cíl, kdy by bylo možné ve vnitřních prostorech a hromadné dopravě odložit respirátory, zbývá ještě skoro 20 procent.

11:33 Vlajka Ruské federace.

Rusko ve čtvrtek zaznamenalo svůj dosud nejvyšší počet úmrtí pacientů s covidem-19 od začátku pandemie. Vládní krizový štáb oznámil, že v souvislosti s touto chorobou vyvolávanou koronavirem SARS-CoV-2 předchozí den zemřelo 828 lidí.

Epidemická situace týkající se šíření koronaviru a úmrtnosti nakažených osob je v Rusku vážná a delší dobu se nelepší. V největší zemi světa už čtvrtý den po sobě registrují více než 800 úmrtí. Přitom ve středu jich bylo 820, což bylo vyrovnání rekordního přírůstku zemřelých z 26. srpna. Podle údajů krizového štábu dosud kvůli této infekci podlehlo celkem 202 273 lidí.

12:05

Ve Středočeském kraji přibylo za uplynulý týden 443 nově nakažených koronavirem. V porovnání s předešlým týdnem je to o 21 případů více.

11:13

V Karlovarském kraji klesl za týden počet případů koronaviru zhruba o polovinu. Za sedm dní jich testy potvrdily 67. Incidenční číslo je 23.

11:05

Na Vysočině přibylo v posledním týdnu 84 lidí s potvrzeným covidem-19, o 15 méně než o týden dřív. Jeden nakažený zemřel. V nemocnicích je pět lidí.

11:00

Někteří zahraniční studenti se v Česku nechávají opakovaně očkovat proti koronaviru, protože vakcinaci stejnou látkou z domovské země jim stát neuznává. Při ubytování na kolejích, což je podmínka stipendia, se musejí bez uznaného očkování každý týden testovat. O problémech některých studentů informovala v tiskové zprávě Mendelova univerzita v Brně. Ministerstvo zdravotnictví stanovilo seznam zemí, ze kterých certifikáty o očkování uznává. Kromě zemí EU a USA jsou na něm ještě asi čtyři desítky dalších států, z afrických zemí na seznamu není ani jedna. Ministerstvo školství uvedlo, že o této problematice rozhoduje resort zdravotnictví.

Problémy má například 90 studentů Mendelovy univerzity z Ghany, celkem je v podobné situaci asi stovka zahraničních studentů téže školy. "Většina z nich má hluboko do kapsy. Pokud se nebudou každý týden testovat, tak jim hrozí vyloučení z kolejí a nám pokuta. Řada ze studentů tuto absurdní situaci řeší tím, že se nechají znovu očkovat i v České republice, takže už mají někteří třeba čtyři dávky Pfizeru," uvedla rektorka Danuše Nerudová.

10:36

Ve Zlínském kraji přibylo za týden 122 případů covidu, minulý týden 201. Žádná škola v kraji není kvůli covidu zavřená, karanténa je ve 29 školách.

10:28

V Plzeňském kraji za týden o čtvrtinu klesl počet případů koronaviru. Za sedm dní jich laboratoře potvrdily 129. Třetí dávku očkování dostalo 96 lidí.

10:17

Počet nově nakažených v Libereckém kraji zůstal druhý týden v řadě pod 50, za posledních sedm dnů přibylo 49 případů.

09:40

Za týden přibylo v Ústeckém kraji 148 nakažených koronavirem, o sedm víc než před týdnem. V Teplicích se rozrůstá ohnisko při základní škole.

09:40

V Pardubickém kraji za týden přibylo 126 lidí nakažených koronavirem. Předchozí týden bylo 150 případů. Pardubická nemocnice má deset pacientů.

09:34

V Moravskoslezském kraji za uplynulý týden přibylo 559 lidí s covidem. Oproti předchozímu týdnu je to pokles. Vzrostl ale počet hospitalizovaných.

09:15

Na jihu Moravy přibylo za poslední týden 298 nových případů nemoci covid-19. Je to o 18 méně než před týdnem. Snížila se i tzv. týdenní incidence.

09:07

Počet nákaz koronavirem se v Olomouckém kraji pozvolna zvyšuje. Za uplynulý týden jich přibylo 109, o 17 více než činil předchozí týdenní přírůstek.

08:47

Na jihu Čech za poslední týden přibylo 190 případů covidu, o 40 víc než před týdnem. Podle hejtmana je situace klidná, hospitalizovaných je minimum.

08:46

Takzvané incidenční číslo, tedy počet nově potvrzených případů covidu za posledních sedm dní v přepočtu na 100 000 obyvatel, činí 28 případů, mezi regiony jsou ale značné rozdíly. Nejhůře na tom je dál Praha se 48 nakaženými na 100 000 obyvatel za poslední týden, následuje Moravskoslezský kraj, kde incidence stoupla na 47. Naopak relativně nejlepší stav je v Královéhradeckém a Libereckém kraji, kde mají incidenční čísla shodně hodnotu 11.

08:31

Nárůst počtu případů covidu-19 v Praze dále zrychluje. Za uplynulý týden přibylo 646 nakažených, což bylo o 43 více než v předchozím týdnu.

08:13

Testy ve čtvrtek odhalily 488 případů covidu, o 60 méně než před týdnem. Reprodukční číslo kleslo na hodnotu jedna. V nemocnicích je 164 nakažených.

07:43

Podle počtu nakažených koronavirem za posledních 14 dní zůstává nejhorší situace ze zemí EU ve Slovinsku (652 případů na 100 000 obyvatel, před týdnem 508 případů a čtvrté místo). Druhou nejpostiženější zemí je nyní Litva, kde bylo za posledních 14 dní zaznamenáno 507 případů koronaviru na 100 000 obyvatel (před týdnem byla čtvrtá s 395 případy). Třetí nejpostiženější zemí zůstává Estonsko (462 případů na 100 000 obyvatel, před týdnem 398). V České republice počty případů rostou, s 53 případy (před týdnem 41) je ale stále třetí nejméně postiženou zemí EU. Vyplývá to z dat Evropského střediska pro kontrolu a prevenci nemocí.

07:36

Šíření koronavirové nákazy v Německu ve srovnání s předchozím týdnem zpomalilo. Institut Roberta Kocha dnes ohlásil 9727 nových případů nákazy za posledních 24 hodin. Minulý pátek bylo nakažených za poslední den přes 11 000. V souvislosti s nemocí covid-19 zemřelo za předchozí den 65 osob, před týdnem to bylo 20 lidí, uvedla agentura DPA.

22:49

V Nizozemsku se dvanáctiletý chlapec obrátil na soud, protože se chtěl nechat očkovat proti covidu-19, i když s tím nesouhlasil jeho otec. Školák o vakcínu stál proto, aby mohl dál navštěvovat svou babičku, která trpí rakovinou plic, a neohrozil ji případnou koronavirovou nákazou. Soudce jej podpořil a očkování umožnil, napsala dnes agentura AP.

Spor vznikl kvůli neshodě rozvedených rodičů. Zatímco matka rozhodnutí syna podporovala, otec byl proti kvůli možným vedlejším účinkům. V Nizozemsku mohou vakcínu dostat i nezletilí od 12 do 17 let, ale pouze se souhlasem obou rodičů.

Soudce v Groningenu v rozsudku uvedl, že obavy otce jsou "pochopitelné", postrádají však jakoukoli faktickou oporu, protože závažné vedlejší účinky se po očkování objevují jen vzácně. Podání vakcíny soud povolil proto, že zájmy chlapce jsou podle něj důležitější než výhrady jeho otce.

21:42

Americká farmaceutická společnost Novavax a její indický partner Serum Institute dnes požádaly Světovou zdravotnickou organizaci (WHO) o schválení své vakcíny proti covidu-19 pro nouzové použití. Krok by podle firmy otevřel cestu dodávkám do mnoha chudších zemí. Informovala o tom agentura Reuters.

V případě schválení očkovacího preparátu Světovou zdravotnickou organizací se Novavaxu otevře možnost dodávek do řady zemí, které spoléhají na doporučení WHO. Výrobce se také bude moci zapojit do mezinárodního vakcinačního programu COVAX, jemuž přislíbil dodat 1,1 miliardy dávek.

V srpnu firma oznámila, že chce do konce třetího čtvrtletí měsíčně vyrábět 100 milionů dávek. Část této vakcíny, se kterou počítá i česká očkovací strategie, by se měla vyrábět v závodě Novavax CZ u Jevan nedaleko Prahy.

18:53

Portugalsko od 1. října zruší téměř všechna zbývající protiepidemická opatření. Oznámil to ve čtvrtek premiér António Costa. Poprvé od jara 2020 se otevřou diskotéky a bary a přestanou platit nařízení o omezení kapacity při kulturních akcích či v obchodech, dál ale bude povinné nosit roušky na uzavřených veřejných místech. Jihoevropská země má nyní nejvyšší míru očkovaných proti covidu-19 na světě, obě dávky vakcíny dostalo téměř 85 procent obyvatel.

18:44

Přehled hlavních událostí dne:

  • Ve středu přibylo v České republice 526 potvrzených případů covidu. Je to zhruba stejně jako před týdnem, kdy bylo nově nakažených o pět méně. Počet hospitalizovaných s koronavirem mírně klesl na 165 lidí.
  • Takzvané incidenční číslo, tedy počet nově potvrzených případů covidu za posledních sedm dní v přepočtu na 100 000 obyvatel, se drží na 29 případech. Situace se ale liší v jednotlivých regionech. Nejhůře na tom je Praha se 49 nakaženými na 100 000 obyvatel za poslední týden, naopak relativně nejlepší stav je v Královéhradeckém kraji, kde má incidenční číslo hodnotu 11.
  • Počet nakažených koronavirem ve světě podle nejnovějších údajů americké Univerzity Johnse Hopkinse překonal hranici 230 milionů. Nejvyšší celkový počet nakažených mají Spojené státy, a to 42,5 milionu.
  • Evropská agentura pro léčivé přípravky začátkem října rozhodne o tom, zda doporučí očkování třetí dávkou proticovidové vakcíny Pfizer/BioNTech.
  • Počet hospitalizovaných pacientů na Slovensku v souvislosti s koronavirovou nákazou stoupl ve středu na nové maximum od konce května, skokový přírůstek lidí v nemocnicích z úvodu tohoto týdne se ale nezopakoval.
18:30

Počet hospitalizovaných pacientů na Slovensku v souvislosti s koronavirovou nákazou stoupl ve středu na nové maximum od konce května, skokový přírůstek lidí v nemocnicích z úvodu tohoto týdne se ale nezopakoval. Nových potvrzených případů koronaviru v zemi mírně ubylo, současně ale klesl počet dokončených testů.

18:03

Evropská agentura pro léčivé přípravky začátkem října rozhodne o tom, zda doporučí očkování třetí dávkou proticovidové vakcíny Pfizer/BioNTech. Na tiskové konferenci to dnes řekl Marco Cavaleri, který je v agentuře zodpovědný za strategii očkování. Doplňková třetí dávka by se měla aplikovat nejdříve půl roku po druhé dávce.

"Dostupná data ukazují, že imunita proti covidu-19 se po vakcinaci během času snižuje, ochrana před infekcí a příznaky nemoci se v různých částech světa zmenšuje," řekl Cavaleri.

17:36

Obrat knižního trhu v Česku během pandemie covidu-19 mohl klesnout o deset až 15 procent. Na čtvrteční debatě pořádané na veletrhu Svět knihy to řekl předseda Svazu českých knihkupců a nakladatelů Martin Vopěnka. Podle zatím poslední zveřejněné zprávy o českém knižním trhu vydané loni prosinci činil obrat trhu v roce 2019 asi 8,6 miliardy korun a meziročně tehdy narostl o 300 milionů. "Pokles není drastický, knihkupci by ho odhadli až na 30 procent, ale dohnaly to e-shopy," řekl dnes Vopěnka na debatě Evropský knižní trh v době pandemické a postpandemické.

17:33 Vlajka Ruské federace.

Rusko ve čtvrtek ohlásilo 820 úmrtí souvisejících s covidem-19 během uplynulých 24 hodin. Je to nejvyšší denní počet od začátku pandemie. Stejný údaj úřady hlásily i 26. srpna, uvedly tiskové agentury s odvoláním na vládní krizový štáb.

14:21

Asociace lanové dopravy ČR připravila pro nadcházející zimní sezonu manuál pro bezpečný provoz lanovek a vleků při pokračování epidemie koronaviru. Chce tím dát skiareálům návod, jak by měly postupovat při případném zhoršení epidemie. Takzvaný chytrý model bezpečné lanové dopravy má asociace certifikován Světovou radou pro cestování a turistiku. Novinářům to ve čtvrtek řekl prezident asociace Jakub Juračka. Asociace lanové dopravy ČR sdružuje téměř 150 subjektů z řad provozovatelů osobní lanové dopravy.

13:14

Lyžařská střediska za minulou zrušenou zimní sezonu kvůli epidemii koronaviru dostala na kompenzacích od státu jednu miliardu korun. Skiareály tak vyčerpaly celou sumu, kterou měl stát na kompenzace připravenou, řekl vicepremiér, ministr průmyslu a obchodu a dopravy Karel Havlíček (za ANO).

12:20

Australský stát Viktorie ve čtvrtek oznámil 766 nových případů koronaviru za poslední den, což je nejvíce od začátku pandemie. Předchozí denní maximum úřady zaregistrovaly 5. srpna, kdy testy odhalily 725 infikovaných, uvedla agentura Reuters. Demonstrace proti koronavirovým opatřením v Melbourne byly výrazně menší než v předchozích dnech, poznamenal server The Guardian.

12:19

Třetí posilující dávku očkování od společnosti Pfizer/BioNTech už dostalo na 1147 osob. Vyplývá to z dat Ústavu zdravotnických informací a statistiky, které má Aktuálně.cz k dispozici. 

Foto: ÚZIS
08:28

Počet nakažených koronavirem ve světě podle nejnovějších údajů americké Univerzity Johnse Hopkinse (JHU) překonal hranici 230 milionů. Prvenství v absolutním počtu infikovaných drží od loňského března Spojené státy, kde celkový počet nakažených od počátku šíření koronaviru činí podle JHU 42,5 milionu. Druhá je Indie (33,6 milionu) a třetí Brazílie (21,3 milionu). V Evropě se nejvíce nakažených v absolutních číslech prokázalo v Británii (7,6 milionu). Tempo nárůstu počtu nakažených se nyní mírně zpomalilo. Posledních deset milionů nakažených přibylo za 19 dní, předtím dvakrát po sobě za 15 dnů, dříve to bylo za 18 a 23 dní.

08:28

Ve středu přibylo v Česku 526 potvrzených případů covidu. Je to zhruba stejně jako před týdnem, kdy bylo nově nakažených o pět méně. Počet hospitalizovaných s koronavirem mírně klesl na 165 lidí. V těžkém stavu je 24 z nich. Reprodukční číslo ukazující rychlost šíření epidemie zůstalo na 1,05. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.

Takzvané incidenční číslo, tedy počet nově potvrzených případů covidu za posledních sedm dní v přepočtu na 100 000 obyvatel, se drží na 29 případech. Situace se ale liší v jednotlivých regionech. Nejhůře na tom je Praha se 49 nakaženými na 100 000 obyvatel za poslední týden. V Moravskoslezském kraji je incidence 44. Naopak relativně nejlepší stav je v Královéhradeckém kraji, kde má incidenční číslo hodnotu 11.

07:00 Vlajka Ruské federace.

Ruské cestovní kanceláře nabízejí zájezdy do zahraničí Rusům, kteří si přejí nechat se očkovat zahraničními vakcínami proti covidu-19. Frustruje je totiž skutečnost, že očkování ruskými vakcínami v cizině neuznávají, napsala agentura Reuters.

06:38

Americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) schválil podání třetí posilující dávky vakcíny proti covidu-19 od firem Pfizer a BioNTech lidem od 65 let a některým rizikovým skupinám. Informovala o tom agentura Reuters.

Třetí posilující dávka vakcíny má podle FDA být podána nejdříve šest měsíců po druhé dávce. Kromě seniorů ji budou moci dostat lidé, u nichž hrozí největší riziko vážného průběhu nemoci, a ti, jejichž zaměstnání je vystavuje vysokému riziku nákazy. Odborný poradní orgán amerického Střediska pro kontrolu a prevenci nemocí by o podání třetí dávky vakcíny mohl hlasovat dnes.

06:16

Německo za uplynulý den zaznamenalo 10 696 nových případů koronavirové nákazy a 115 s ní spojených úmrtí. Vyplývá to z údajů Institutu Roberta Kocha. Před týdnem Německo evidovalo 12 925 nových nákaz za den a 68 úmrtí po covidu.

20:05

Německo od 1. listopadu přestane proplácet lidem neočkovaným proti covidu ušlou mzdu za dobu, kterou strávili v karanténě. Od 11. října si neočkovaní Němci začnou sami hradit také rychlotesty na koronavirus, které se používají například při vstupu do restaurací či na společenské akce. Podle agentury DPA se na tom dnes dohodl německý ministr zdravotnictví Jens Spahn se svými protějšky z jednotlivých spolkových zemí.

Podle Spahna opatření není nátlakem na neočkované, nýbrž výrazem férovosti vůči očkovaným. Výtka, proč by lidé chránící očkováním sebe i ostatní měli doplácet na ty, kteří se očkovat nechtějí, je podle něj oprávněná. Bavorský ministr zdravotnictví Klaus Holetschek uvedl, že kdokoliv odmítá očkování z jiných než zdravotních důvodů, neměl by od společnosti očekávat, že mu bude hradit s tím spojené náklady. "Bylo by to nesolidární," řekl.

18:51

Výběr hlavních událostí:

Během úterý v Česku přibylo 599 případů koronaviru, to je nejvíc za jeden den za poslední skoro čtyři měsíce. Reprodukční číslo ukazující rychlost šíření epidemie k úterý kleslo o tři setiny na zhruba 1,05. 

Takzvané incidenční číslo, tedy počet nově potvrzených případů covidu za posledních sedm dní v přepočtu na 100 000 obyvatel, stouplo na 29 případů, předtím pět dní stagnovalo na 28. Dál je nejvyšší v Praze, kde se zvýšilo na 50 případů nákazy za týden na 100 000 obyvatel.

Plně naočkováno je v Česku 5,9 milionu lidí, tedy asi 55 procent populace. Cílem státu je proočkovanost alespoň 70 procent. Očkovat se nyní mohou zájemci od 12 let. 

Česko předobjednalo vakcíny proti covidu-19 od firmy Pfizer/BioNTech pro 700 000 dětí ve věku pět až 11 let. Sdělil to ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Dodal, že očkovat se jí začne až po schválení Evropskou agenturou pro lékové přípravky. Slovensko na schválení nečekalo, děti v tomto věku se tam mohou očkovat od 9. září.

18:37

Tunisko opět změnilo vstupní podmínky. PCR test pro překročení hranic je nyní povinný pro děti od 12 let. Minulý týden země vyhlásila, že test musejí mít děti již od dvou let. 

Stanovení hranice dvou let pro nutný PCR test bylo podle Kateřiny Duškové z tuniského úřadu pro cestovní ruch velmi kritizováno, Tunisko proto své rozhodnutí přehodnotilo. Pro turisty ze všech zemí přitom platí stejné vstupní podmínky. Bez ohledu na to, zda mají dokončené očkování nebo covid prodělali, se musejí prokázat PCR testem ne starším než 72 hodin. Vyplnit a následně vytisknout a podepsat musejí cestovatelé také příjezdový formulář.

17:19

Šest nejvýznamnějších výrobců očkovacích látek proti covidu-19 přispívá k bezprecedentní lidskoprávní krizi, protože se odmítají vzdát práv k duševnímu vlastnictví a nechtějí se světem sdílet své technologie a znalosti. Ve své zprávě to tvrdí organizace na ochranu lidských práv Amnesty International. Společnosti AstraZeneca, Pfizer, BioNTech, Johnson & Johnson, Moderna a Novavax podle ní před spravedlivou distribucí dávají přednost obchodování ve prospěch bohatých států.

12:50

Od příštího týdne se už ve zhruba polovině slovenských okresů lidé neočkovaní proti covidu-19 nedostanou bez potvrzení o testu nebo o prodělání covidu do restaurace, na plovárnu, do fitness center a téměř na celém území země nebudou moci využít služeb ubytovacích zařízení. Slovensko v očkování proti covidu výrazněji zaostává za průměrem EU, a to kvůli slabému zájmu veřejnosti.

18:25

Vědci se domnívají, že protilátky, které si utvářejí lamy, by mohly být účinné při léčbě covidu-19. Léčba založená na lamích protilátkách byla zatím vyzkoušena na hlodavcích a tyto prvotní testy prokázaly její značný potenciál, uvedli podle stanice BBC odborníci z výzkumného Institutu Rosalindy Franklinové v anglickém hrabství Oxfordshire.

Na základě vzorku odebraného od jedné z lam dokázali vědci vytvořit protilátky, které přirozeně vznikají v reakci na infekci v lamím organizmu i v těle velbloudů. Tyto protilátky jsou menší a jednodušší než ty lidské. Jejich výhoda tkví především v tom, jak silně se dokážou na virus navázat.

12:49

Thajsko odkládá své plány na otevření Bangkoku a dalších významných destinací pro zahraniční cestovatele až na listopad. Důvodem je očkování, jehož tempo je pomalejší, než úřady zamýšlely. Thajští představitelé dříve uvedli, že chtějí od října povolit plně očkovaným turistům například návštěvy metropole, města Čiang Maj nebo letoviska Pattája, aniž by návštěvníci museli do karantény.

Buddhistický chrám Wat Pho, Bangkok, Thajsko
Buddhistický chrám Wat Pho, Bangkok, Thajsko | Foto: Shutterstock
12:41

Z kumulovaného dluhu státního rozpočtu 665,5 miliardy korun v období od ledna 2020 do srpna 2021 činila vládní podpora podnikatelů zasažených pandemií koronaviru 185,3 miliardy. Vyplývá to z výpočtů Hospodářské komory, které představil její tajemník Tomáš Vrbík. Poučením pro příště by podle něj mělo být to, že pomoc z veřejných rozpočtů může být klidně nižší, ale rychlejší a méně administrativně náročná.

12:31

Spojené státy darují dalších 500 milionů dávek vakcín do rozvojových zemí, do roka chtějí dosáhnout 70procentní proočkovanosti po celém světě.

11:30 Vlajka Brazílie

Brazilský ministr zdravotnictví Marcelo Queiroga měl v úterý pozitivní test na koronavirus, krátce před testem se přitom s brazilským prezidentem Jairem Bolsonarem účastnil v New Yorku zasedání Valného shromáždění OSN. Informovala o tom CNN, podle níž Queiroga na rozdíl od dalších členů brazilské delegace zůstane v New Yorku ve dvoutýdenní karanténě. Mluvčí generálního tajemníka OSN televizi CNN bez dalších podrobností sdělil, že organizace aktivovala trasovací proceduru.

Queiroga se v úterý účastnil zasedání Valného shromáždění, na němž brazilský prezident Bolsonaro v projevu mimo jiné kritizoval protikoronavirová opatření, jejichž je dlouhodobým odpůrcem. Bolsonaro také odmítá očkování proti covidu-19 s tím, že má protilátky. Tuto nemoc prodělal brazilský prezident loni v létě. Queiroga na rozdíl od prezidenta očkován je, a to čínskou vakcínou CoronaVac.

11:29

Laboratoře na pětimilionovém Slovensku odhalily za úterý 1180 případů koronavirové nákazy, což je nejvyšší denní přírůstek od 7. dubna. S pozitivním výsledkem skončila až více než desetina z celkového počtu vykonaných testů. Vyplývá to z dnešních údajů národního centra zdravotnických informací.

09:45

Česko předobjednalo vakcíny proti covidu-19 od firem Pfizer a BioNTech pro 700 tisíc dětí ve věku pět až jedenáct let. Řekl to ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Dodal, že očkovat se jí začne až po schválení Evropskou agenturou pro léčivé přípravky (EMA). Slovensko na schválení nečekalo, děti v tomto věku se tam mohou očkovat od 9. září.

09:26

Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně podává trestní oznámení na jednu z brněnských firem kvůli podezření na zneužití razítka nemocnice. Mluvčí nemocnice Dana Lipovská řekla, že firma padělek razítka používala k potvrzení o absolvování testů na nemoc covid-19 před výjezdem svých zaměstnanců do zahraničí. Název firmy Lipovská neuvedla.

08:12

Během úterý v Česku přibylo 599 potvrzených případů koronaviru, to je nejvíc za jeden den za poslední skoro čtyři měsíce. Reprodukční číslo ukazující rychlost šíření epidemie k dnešku kleslo o tři setiny na zhruba 1,05. Počet lidí s nemocí covid-19 v nemocnicích i těch ve vážném stavu se výrazně nezměnil. V úterý bylo hospitalizováno 169 nakažených, těžký průběh covidu mělo 26 z nich. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

22:34

Čína chce letos poskytnout světu dvě miliardy dávek vakcín proti covidu-19, 100 milionů rozvojovým zemím, řekl prezident Si Ťin-pching na půdě OSN.

21:31

Především o boji proti pandemii covidu-19 a hrozbě klimatických změn mluvila ve svém dnešním projevu na Valném shromáždění OSN slovenská prezidentka Zuzana Čaputová. Kritizovala "selhání politiky", které je podle ní za nerovnou distribucí covidových vakcín ve světě.

20:48

Minulý týden v anglických školách chybělo nejméně 100 000 žáků, u kterých se potvrdilo onemocnění covid-19 nebo u nich existovalo podezření, že se virem nakazili. Uvedl to list The Guardian, podle kterého čísla ukazují, jak se koronavirová infekce šíří na školách poté, co vláda zrušila většinu epidemických opatření.

18:28

Od 1. října budou moci do nočních podniků ve Vídni chodit jen lidé, kteří jsou naočkovaní proti covidu-19 nebo toto onemocnění prodělali. Testy se uznávat nebudou, oznámil sociálnědemokratický primátor Michael Ludwig. Opatření se týká i shromáždění nad 500 účastníků, ať uvnitř nebo venku.

16:21

Ministerstvo školství jedná s resortem zdravotnictví o úpravě opatření proti covidu pro školní návštěvy kulturních akcí, kde je teď nutné prokázat bezinfekčnost, řekla mluvčí úřadu.

15:52

Pandemie výrazně posunula nákupní chování českých konzumentů i jejich platební zvyklosti. Proti době před pandemií si 41 procent lidí podle svých slov zvyklo častěji nakupovat v e-shopech a 42 procent lidí platí bezkontaktně už i v kamenných obchodech. V budoucnosti je 85 procent lidí rozhodnuto pokračovat v nákupech on-line, byť značná část z nich občas do kamenných obchodů ráda nahlédne. Vyplývá to z průzkumu společnosti Barion Payment.

14:21

V srpnu se nechalo v krajských nemocnicích na Vysočině testovat na koronavirus 1865 samoplátců, což je víc než v červenci. Za testy zaplatili takřka 870 000 korun. Zájem o hrazené testy se v meziměsíčním srovnání zvýšil poprvé od doby, kdy stát začal nabízet v určitých intervalech zdarma PCR testy. V červenci bylo samoplátců 1620. Získané peníze budou dnešním rozhodnutím krajské rady přeposlány jednotlivým nemocnicím. Nejvíc získá Nemocnice Jihlava, která testovala asi 670 lidí. Podle náměstka hejtmana Vladimíra Novotného (ČSSD) budou nemocnice v provádění hrazených testů pokračovat.

13:49

Třetí dávku vakcíny proti covidu-19 dostalo za první den přeočkovávání podle dat ministerstva 282 lidí. Nárok má do konce září asi 40 000 osob

13:08

Podle ministra školství Roberta Plagy (za ANO) jsou nyní ve skladech SSHR pro školy zhruba dva miliony testů na covid-19. Pokud se další testy doobjednají, mělo by jich být k dispozici kolem čtyř milionů.

12:55

Ministerstvo školství začalo jednat se Správou státních hmotných rezerv (SSHR) o doobjednání 1,6 milionu testů na covid-19 pro školy. Oslovilo už také dodavatele, se kterým správa v létě uzavřela smlouvu umožňující případný dodatečný nákup testů, řekla mluvčí ministerstva Aneta Lednová. Objednávka se podle ní připravuje v návaznosti na dopis hlavní hygieničky a vyjádření ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO), že jeho úřad chce využít možnosti získat další testy.

12:42

Po komplikacích spojených s covidem-19 zemřel 61letý George Holliday, který v roce 1991 z balkonu na domácí kameru natočil, jak skupina policistů při rutinní dopravní kontrole zbila černocha Rodneyho Kinga (na snímku). Hollidayova nahrávka spustila ve Spojených státech vlnu nevole, která v roce 1992 v Los Angeles vyústila v nepokoje, při kterých zemřelo nejméně 60 lidí. O Hollidayově úmrtí informoval americká média jeho dlouholetý přítel. 

Rodney King, jehož případ v roce 1992 rozbouřil Los Angeles.
Rodney King, jehož případ v roce 1992 rozbouřil Los Angeles. | Foto: Reuters
11:40

Příbramská nemocnice nyní očkuje proti koronaviru zhruba 70 dospělých a 50 dětí týdně. Jde o první nebo druhé dávky vakcíny, třetí dávku zatím nikomu nepodala. Nikdo ze zájemců totiž ještě nesplnil podmínku osmi měsíců po ukončení očkování, řekl dnes mluvčí nemocnice Martin Janota.

11:22

Na Slovensku nadále roste počet hospitalizovaných pacientů v souvislosti s koronavirovou nákazou, za pondělí byl nejvyšší od konce května. Vyplývá to z údajů slovenských úřadů. Naplňují se tak dřívější odhady analytiků i ministerstva zdravotnictví.

V úvodu tohoto týdne slovenské nemocnice hlásily 438 pacientů s potvrzeným covidem-19 nebo s podezřením na toto onemocnění. Jejich počet začal znovu stoupat v polovině srpna po rozšíření nakažlivější mutace koronaviru. Zhruba osm z deseti zmíněných hospitalizovaných nebylo očkováno proti nemoci covid-19.

08:42

Počet mrtvých s covidem překonal ve světě 4,7 milionu, tempo zpomaluje. Česko je v přepočtu úmrtí na obyvatele sedmá nejzasaženější země.

08:12

Laboratoře v Česku potvrdily v pondělí 489 nových případů koronaviru, což je prakticky stejně jako před týdnem. V souvislosti s nemocí covid-19 bylo v nemocnicích 164 lidí, o deset víc než ke konci víkendu a o sedm víc než minulé pondělí. Počet nakažených pacientů ve vážném stavu se dál pohybuje kolem třiceti. Reprodukční číslo ukazující rychlost šíření nákazy k dnešku mírně kleslo na 1,08 z 1,14. Nad hodnotou jedna znamenající zrychlování epidemie se drží od konce srpna. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

07:55

V Indii se v minulých 24 hodinách potvrdilo více než 26 000 nových případů koronaviru a na covid-19 zemřelo 252 lidí. Oznámilo to indické ministerstvo zdravotnictví. Počet potvrzených nákaz v zemi s 1,3 miliardy obyvatel dosáhl od začátku epidemie 33,5 milionu a mrtvých je 445 385. Situace se ale zlepšuje, protože počet aktivních případů je nyní nejnižší od loňského března.

06:24

Německo oznámilo 4664 nových případů nákazy koronavirem, což je výrazně méně než před týdnem, kdy přibylo 6325 nakažených. Oznámily to tiskové agentury s odvoláním na německý Institut Roberta Kocha.

Oproti předchozímu dni mírně klesla sedmidenní incidence, tedy počet nakažených na 100 .000 obyvatel za poslední týden, ze 71 na 68,5, uvedla agentura DPA. Před týdnem tento údaj činil 81,1.

Zdravotnické úřady během uplynulých 24 hodin zaznamenaly 81 úmrtí v souvislosti s covidem-19, před týdnem zemřelo 68 pacientů.

22:06

Prešovský arcibiskup Ján Babjak, nejvýše postavený představitel řeckokatolické církve na Slovensku, onemocněl covidem-19. Koronavirem se nakazil během návštěvy papeže Františka, uvedla dnes slovenská média.

21:54

Zákazníci, kteří si v Nizozemsku dají večeři nebo skleničku na zahrádce restaurace či baru, se nejspíš nebudou muset prokazovat zdravotnickým pasem. Pokud ale použijí toaletu uvnitř pohostinského zařízení, brzy budou muset ukázat platný QR kód.

21:38

Podle generálního tajemníka OSN Antónia Guterrese ale není možné odepřít přístup nenaočkovaným prezidentům na Valné shromáždění a pořadatelé nebudou od delegátů požadovat covidové certifikáty. Bolsonaro má v New Yorku vystoupit v úterý.

21:38 Vlajka Brazílie

Brazilská hlava státu již před cestou oznámila, že bude ignorovat pandemická pravidla, která připravil starosta New Yorku Bill de Blasio, napsal deník The Guardian. Podle nich by prezident neměl mít přístup ani do sálu, kde se uskuteční Valné shromáždění.

21:36

Nenaočkované hlavy států a další účastníci stávajícího Valného shromáždění OSN bez dokončeného očkování budou mít problém se stravováním v restauracích v New Yorku. Vstoupit do vnitřních prostorů podniků mohou totiž ve městě jen lidé, kteří mají dokončené očkování proti covidu-19. Zřejmě v této souvislosti brazilský prezident Jair Bolsonaro musel v neděli večer sníst svou pizzu na chodníku, informovala dnes agentura Reuters. Bolsonaro patří do úzké skupiny prezidentů, kteří zdůrazňují, že nedostali vakcínu proti covidu-19.

21:13

Podle vyšetřovatelů si podezřelý stěžoval na situaci kolem koronavirové pandemie. Cítil se být zatlačený do kouta a uvedl, že "neviděl jiné východisko", než to dát najevo. Oběť se mu přitom zdála být "odpovědná za celkovou situaci, protože prosazovala pravidla", uvedl Fuhrmann.

20:55

Muž odmítající nosit roušku zastřelil pokladníka čerpací stanice v západoněmeckém městě Idar-Oberstein. O víkendovém incidentu dnes podle agentury DPA informoval příslušný státní zástupce. Muž se údajně rozčílil, že mu pokladník nechtěl prodat pivo, protože neměl chráněné dýchací cesty, jak v Německu nařizují protiepidemické předpisy.

Devětačtyřicetiletý Němec byl zatčen a je podezřelý z vraždy. Podle státního zástupce Kaie Fuhrmanna se přiznal, že zabil 20letého studenta, který byl na čerpací stanici na brigádě, mířenou střelou do hlavy.

18:39

Výběr dnešních událostí, které se týkají pandemie koronaviru:

Laboratoře v Česku během neděle prokázaly 182 případů koronaviru, to je o 46 víc než před týdnem.

V nemocnicích bylo ke konci víkendu 147 lidí s nemocí covid-19, méně než ve všední dny uplynulého týdne, ale o 19 víc než minulou neděli. Počet nakažených ve vážném stavu se posledních dnech pohybuje kolem 30.

Reprodukční číslo ukazující rychlost šíření nákazy mírně stouplo, a to z 1,11 na 1,14.

Zdravotníci v nemocnicích začali očkovat třetími dávkami vakcíny proti covidu-19 lidi, kteří už mají osm měsíců od dokončeného očkování. Nejčastěji jde o zdravotníky právě z nemocnic a nejstarší seniory.

Třetí dávku by podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) měli dostat hlavně lidé ve větším riziku jako chronicky nemocní a senioři, dále zdravotníci a sociální pracovníci.

Mezi seniory v pobytových zařízeních sociální péče v Praze je o očkování třetí dávkou vakcíny proti covidu-19 velký zájem. Zdravotníci nicméně s podáváním třetí dávky séra v domovech ještě nezačali. V mnohých zařízeních je v plánu s vakcinací začít v říjnu.

18:05

Třetí dávku vakcíny proti covidu-19, kterou mohou dostat lidé osm měsíců od dokončeného očkování, dostanou ve Zlínském kraji nejdříve zdravotníci a lidé v sociálních zařízeních. Zdravotníci se budou ve většině případů hlásit přes registrační systém, lidé v sociálních zařízeních budou očkováni prostřednictvím praktických lékařů a mobilních očkovacích týmů, obdobně, jak to bylo na začátku očkování.

17:57

Lanovky v rakouských lyžařských střediscích bude možné v nadcházející zimní sezoně využívat pouze s potvrzením o bezinfekčnosti a s nasazeným respirátorem třídy FFP2. Oznámila to rakouská vláda.

17:52

O očkování třetí dávkou vakcíny proti koronaviru má zatím v sociálních zařízeních v Plzeňském kraji zájem o třetinu lidí méně než mělo o očkování první a druhou dávkou. Vyplývá to z předběžného průzkumu, který si v sociálních zařízeních bez rozdílu zřizovatele hejtmanství zatím udělalo, řekl dnes náměstek hejtmanky pro sociální věci Rudolf Špoták (Piráti).

16:47

Spojené státy plánují od začátku listopadu zrušit zákaz cestování z Velké Británie a zemí Schengenského prostoru, řekl deníku New York Times Jeff Zienst z pandemického týmu Bílého domu. Podmínkou pro návštěvu USA bude plné očkování a zároveň negativní test.

16:40

Vláda na dnešním jednání podle ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (za ANO) schválila poslední část podpory do programu COVID Nepokryté náklady. Zdroje kabinet zvýšil o 1,46 miliardy korun. Na proplacení žádostí tak bude podle Havlíčka třeba navíc přes 1,9 miliardy korun, zbylou část uhradí resort ze svých rezerv, řekl Havlíček po jednání vlády.

16:24

Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně dnes dala třetí očkovací dávku proti covidu-19 celkem 40 zdravotníkům. Podle ní se lidé z centrálního registračního systému nahlásili na úterý, jsou to ale většinou zdravotníci z jiných zařízení. Ve čtvrtek vyjede mobilní tým očkovat do domovů seniorů, na registrované z řad veřejnosti přijde v nemocnici řada 8. října. 

Fakultní nemocnice Brno podle mluvčí Veroniky Plaché zatím nikoho třetí dávkou neočkovala, zdravotníkům nabízí možnost testování protilátek.

14:19

Podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) jsou nejstarší senioři a chronicky nemocní skupinou, která bude z přeočkování nejvíc profitovat. Počty třetích dávek na webu k očkování ministerstvo zatím nezveřejňuje, publikovány by měly být od úterý.

Hodnotit zájem je podle ministra předčasné. "Doporučujeme posilující dávku lidem, kteří jsou ve větším riziku. To jsou chronicky nemocní pacienti, kteří mají predispozici mít těžší průběh covidu, senioři starší 60 let, zdravotníci a sociální pracovníci. To jsou skupiny, kterým doporučujeme, aby se nechali přeočkovat. U těch ostatních to záleží na jejich vůli, není to úplně nezbytné," řekl ministr.

13:54

Vakcínu proti covidu-19 firem Pfizer a BioNTech dobře snáší i děti mezi pěti a 11 lety a vyvolává u nich silnou imunitní odezvu. Společnosti to dnes napsaly v prohlášení s odkazem na vlastní klinické studie. Uvedly rovněž, že plánují co nejrychleji požádat regulační úřady v USA, EU a dalších zemích o povolení k nasazení očkovací látky i v této věkové skupině.

13:24 Ilustrační foto.

Mezi seniory v pobytových zařízeních sociální péče v Praze je o očkování třetí dávkou vakcíny proti covidu velký zájem. Zdravotníci nicméně s podáváním třetí dávky séra v domovech ještě nezačali. V mnohých zařízeních je v plánu s vakcinací začít v říjnu. Vyplývá to z odpovědí ředitelů domovů pro seniory v metropoli. Očkování proti covidu v Česku začalo loni 27. prosince. Mezi prvními se očkovali zdravotníci v nemocnicích a právě senioři v pobytových zařízeních sociální péče.

11:48

V USA zemřelo po nákaze koronavirem v posledních sedmi dnech v průměru přes 2000 lidí denně, nejvíce od začátku března, píše list The New York Times.

11:48

Většina přísných opatření proti šíření koronaviru zůstane v největším novozélandském městě Aucklandu v platnosti i další dva týdny. Nadále budou uzavřené školy a většina lidí bude muset pracovat z domova. Nový Zéland pokračuje ve své strategii nulové tolerance vůči covidu a opatření zachovává, i když denní přírůstky jsou velmi nízké. Za posledních 24 hodin země zaznamenala 22 nových případů nákazy, přičemž všechny byly odhaleny v Aucklandu.

08:22

Lidé, kteří mají nejméně osm měsíců po ukončeném očkování, se mohou hlásit na dobrovolnou třetí dávku. Doporučena je zejména pro lidi starší 60 let či osoby se sníženou imunitou.

08:21

Laboratoře v Česku během neděle prokázaly 182 případů koronaviru, to je o 46 víc než před týdnem. V nemocnicích bylo ke konci víkendu 147 lidí s covidem, méně než ve všední dny uplynulého týdne, ale o 19 víc než minulou neděli. Počet nakažených ve vážném stavu se v posledních dnech pohybuje kolem třiceti. Reprodukční číslo ukazující rychlost šíření nákazy mírně stouplo, a to z 1,11 na 1,14. Nad hodnotou jedna znamenající zrychlování nákazy se drží od konce srpna. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

05:58

Téměř 8000 lidí, kteří měli mezi prvními v Česku dokončené očkování proti covidu-19, dnes dostane na svůj mobilní telefon SMS zprávu, že se mohou nechat očkovat třetí dávkou, která má posílit jejich odolnost proti nákaze a vážnému průběhu nemoci. Většinou jsou to zdravotníci nebo senioři, kteří žijí v pobytových zařízeních sociální péče.

Do konce září bude mít nárok na další vakcínu asi 40 000 lidí, kteří dostali druhou dávku do konce ledna. Letos se bude moci nechat znovu očkovat více než milion obyvatel.

05:56

Německo dnes oznámilo 3736 nových případů koronavirové nákazy, tedy výrazně méně než před týdnem. Vyplývá to z dat německého Institutu Roberta Kocha. Oproti předchozímu dni se naopak mírně zvýšila sedmidenní incidence, tedy počet nakažených na 100 000 obyvatel za poslední týden. Skončil tím klesající trend z předchozích šesti dní, napsala agentura DPA.

10:22

Zítra začne přeočkování třetí dávkou v ČR. O podávání třetí dávky očkování rozhoduje čím dál více zemí ve světě kvůli obavám z nových mutací koronaviru a postupnému oslabování ochrany poskytnuté předchozím očkováním. Třetí dávkou už očkují například Izrael, Maďarsko, Francie, Chile, Srbsko či Německo, další země ji schválily.

08:17

Laboratoře v Česku v sobotu odhalily 301 případů koronaviru, o 50 víc než před týdnem. Víc pozitivních testů za víkendový den evidovalo ministerstvo zdravotnictví naposledy 22. května. V nemocnicích bylo v sobotu 146 lidí s onemocněním covid-19, oproti pátku jejich počet klesl o 23. Ve vážném stavu je v posledních dnech kolem 30 lidí. Tzv. incidenční číslo, tedy počet nově potvrzených případů covidu-19 za posledních sedm dní v přepočtu na 100 000 obyvatel, stagnuje třetím dnem na 28 případech. Reprodukční číslo kleslo na 1,11. 

Počty nově potvrzených případů nákazy koronavirem ve srovnání s předchozím týdnem dál stoupají. Stejně jako loni začal letos počet nově potvrzených případů růst s koncem prázdnin. V prvním zářijovém týdnu se dvakrát dostal lehce nad 300, v následujícím se pak jednou vyšplhal téměř k 600 a v tomto týdnu se v pracovních dnech pohyboval kolem 500. Od pondělí do soboty přibylo v tomto týdnu 2862 případů, zatímco ve stejném období v minulém týdnu to bylo asi o 400 méně.

07:18

V Německu přibylo za poslední den 7337 nových případů koronaviru, což představuje mírný pokles oproti situaci před týdnem. Vyplývá to ze statistiky, kterou dnes zveřejnil Institut Roberta Kocha (RKI). Zemřelo dalších 38 lidí. Před týdnem bylo zaznamenáno jen osm úmrtí s touto nemocí a 7345 infikovaných.

15:00 Ilustrační foto.

Očkovací centrum v Kongresovém centru na pražském Vyšehradě bude nadále fungovat. Od pondělí 20. září ho bude v menším rozsahu provozovat akciová společnost Medicon. Ta se na provozu centra podílí od jeho vzniku v dubnu, kdy centrum zřídil pražský magistrát. Praha provoz svého Metropolitního očkovacího centra ukončila k pátku.

"Zřídit u Vyšehradu velkokapacitní centrum byl správný krok. Ukazuje to ostatně i počet klientů. Hlavní město to navíc zvládlo i bez zázemí velké nemocnice," uvedl primátor hlavního města Prahy Zdeněk Hřib (Piráti).

11:23

Lékařům, kteří se vzdělávají i v jiných oborech, bude uznáno působení na covidových jednotkách jako praxe. Vyplývá to z návrhu změny vyhlášky o vzdělávání v základních kmenech lékařů. Na covidových odděleních totiž sloužili i lékaři jiných specializací. "Dotčení lékaři s tímto ad hoc přeřazením na jiné pracoviště ve většině případů souhlasili s ohledem na probíhající pandemii, nicméně oprávněně očekávají, že tato mimořádná situace bude zohledněna při započítávání absolvované praxe do specializačního vzdělávání," napsalo ministerstvo. V opačném případě by si museli studium prodloužit. 

11:22 Vlajka Ruské federace.

Rusko hlásí dalších 20 329 případů nákazy novým koronavirem a 799 úmrtí za uplynulý den. V pátek úřady oznámily 19 905 případů nákazy.

11:21

Kvůli pandemii koronaviru se letos nepoběží Tokijský maraton, který se měl konat v náhradním termínu 17. října. Organizátoři dnes oznámili, že se závod přesouvá na 6. března příštího roku. V dějišti olympijských her stále platí nouzový stav kvůli vysokému počtu nakažených. Japonsko kvůli boji s koronavirem v minulých týdnech odřeklo řadu velkých sportovních akcí plánovaných na podzim, jako jsou Velká cena formule 1 i závody mistrovství světa silničních motocyklů a v rallye. Země nebude hostit ani světový šampionát fotbalových klubů.

10:26

Ze sousedů má nejvíce případů covidu na obyvatele stále Rakousko, ČR je čtvrtá. 

ZeměPočet případů za uplynulých 14 dní na 100 tisíc obyvatelCelkový počet případů za uplynulých 14 dní (zaokrouhleno)
Rakousko30026 700
Německo170141 440
Slovensko1055775
ČR505350
Polsko186894

zdroj: nakit.cz/koronadata; výpočet ČTK

10:25

Počty potvrzených případů covidu-19 v krajích za posledních sedm dní v přepočtu na 100 tisíc obyvatel:

Kraj

Případů na 100 tisíc obyvatel za posledních sedm dní

Praha

46

Moravskoslezský

38

Karlovarský

36

Středočeský

29

Plzeňský

28

Zlínský

27

Jihomoravský

27

Jihočeský

24

Pardubický

23

Ústecký

17

Vysočina

16

Olomoucký

16

Královéhradecký

14

Liberecký

9

Zdroj: ministerstvo zdravotnictví

10:25

Stejně jako loni začal letos počet nově potvrzených případů růst s koncem prázdnin. V prvním zářijovém týdnu se dvakrát dostal lehce nad 300, v následujícím se pak jednou vyšplhal k téměř 600 a v tomto týdnu se pohybuje kolem 500. Za pondělí eviduje ministerstvo zdravotnictví 487 nově nakažených, za úterý 555, za středu 524, za čtvrtek 551 a za pátek 442.

10:24

Počty hospitalizovaných v posledních dnech stoupají, před týdnem leželo s covidem v nemocnicích 116 lidí, ve vážném stavu bylo 15 z nich. Počty ale nejsou tak vysoké jako před rokem. Loni touto dobou vyžadovalo v souvislosti s covidem nemocniční péči kolem 500 pacientů, ve vážném stavu jich bylo zhruba 90. Pozitivních testů tehdy přibývalo také více, až kolem 3000 denně. 

08:58

Na 100 tisíc obyvatel připadá za poslední týden 28 nově potvrzených případů, stejně jako předchozí den. Před týdnem bylo takzvané incidenční číslo 24. Nemocniční péči vyžadovalo v pátek 171 pacientů s onemocněním covid-19, ve vážném stavu jich je 31. Vyplývá to z dat na webu ministerstva zdravotnictví.

08:57

Na dětské praktické lékaře na Vysočině se kvůli očkování proti covidu-19 obracejí lidé už jen výjimečně. Nerozhodní chtějí po lékařích radu, zda očkovat. Oslovení lékaři vakcinaci doporučují. Většina zájemců už ale podle nich nechala své děti očkovat přes letní prázdniny v očkovacích centrech, do ordinací lékařů se očkovací látka dostala se zpožděním nebo v počtech, které nestačí aplikovat. Někteří dětští lékaři by se mohli k očkování připojit v říjnu. ČTK to řekli zástupci Sdružení praktických lékařů pro děti a dorost (SPLDD), které na Vysočině sdružuje asi 100 lékařů.

08:29

Ministerstvo školství dá středním školám s obory bez maturity 16,6 milionu korun na třídenní pobytové programy pro žáky prvních a druhých ročníků. Peníze půjdou z dotačního programu Spolu po COVIDu a měly by podpořit znovunavázání vztahů mezi žáky na učilištích a jejich vzdělávání po výuce na dálku v minulém školním roce.

Dotace si rozdělí 90 škol, příští týden by peníze měly dostat první z nich. Pobytové programy se mohou uskutečnit do konce prosince, zúčastnit by se jich mohlo zhruba 4000 žáků. ČTK to dnes řekla mluvčí ministerstva školství Aneta Lednová.

08:14

Počet nových případů covidu klesl po třech dnech pod 500, v pátek jich bylo 442, zhruba stejně jako před týdnem. Hospitalizovaných s covidem je 171.

07:43

Ministerstvo zdravotnictví chce upravit zaměření dotací na zdravotní výzkum do roku 2026. Z nového podprogramu by mělo být možné pro příští dva roky čerpat až 150 milionů korun na výzkum související s covidem-19. Vyplývá to z materiálu, který má ČTK k dispozici. V pondělí ho projedná vláda. V programu na podporu zdravotnického výzkumu se od roku 2015 rozdělilo přes 7,2 miliardy korun. Dosud měl tři hlavní oblasti - vznik a vývoj chorob, nové diagnostické a léčebné metody a epidemiologie a prevence nejzávažnějších chorob.

07:19

V Německu přibylo za poslední den 8901 nových případů koronaviru, což je zhruba o 2300 méně než před týdnem. Vyplývá to ze statistiky, kterou dnes zveřejnil Institut Roberta Kocha (RKI). Zemřelo dalších 63 lidí. 

K dnešku v Německu připadá 72 nakažených v přepočtu na 100 000 obyvatel za posledních sedm dní. Tento údaj - takzvaná sedmidenní incidence - klesá pátý den v řadě, před týdnem jeho hodnota činila 82,8.

07:06

V londýnském metru přibývá pádů cestujících, kvůli koronaviru se nedrží madel. Strach z nákazy vede mnoho Londýňanů k tomu, že se nechtějí držet při jízdě na eskalátoru. Výsledkem je podle listu The Daily Telegraph nárůst vážných a potenciálně smrtelných pádů. Mezi dubnem a červnem se v metru vážně zranilo 12 lidí, v autobusech 23. Podle deníku je to víc zraněných než v jakémkoli jiném čtvrtletí v letech 2020 a 2021. Londýnský dopravní podnik TfL uvedl, že nynější počet zraněných na milion cestujících je vysoko nad cílem, který si stanovil. 

Canary Wharf station, Londýn
Canary Wharf station, Londýn | Foto: Shutterstock
07:01

Panel nezávislých odborných poradců amerického Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) v pátek drtivou většinou odmítl plán americké vlády nabídnout většině Američanů přeočkování třetí dávkou vakcíny proti covidu-19. Vyslovil se však pro to, aby k takzvané posilující dávce dostali přístup lidé nad 65 let nebo ti, kterým při onemocnění covidem-19 hrozí těžký průběh, informovala agentura AP.

07:00

Vážení čtenáři, vítejte u nové on-line reportáže, ve které se věnujeme koronavirové pandemii v Česku i ve světě. Dění posledního týdne najdete v předchozí reportáži:

Domácí Zahraničí ČTK Domácí, Zahraničí, ČTK
Aktualizováno 24. 9. 2021 19:54
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Kvůli podvodům s kompenzačními bonusy podala finanční správa už 133 trestních oznámení

Finanční správa dosud podala 133 trestních oznámení v souvislosti s pokusy o zneužití vyplácení tzv. kompenzačního bonusu pro osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ), společníky malých firem i zaměstnance pracující na dohodu. Podle správy tak bylo před neoprávněnou výplatou uchráněno zhruba 47 milionů korun. Finanční správa o tom dnes informovala v tiskové zprávě.

Nyní správa oslovuje žadatele o kompenzační bonus, u kterých bylo na základě spolupráce s jinými resorty zjištěno, že souběžně čerpali kompenzační bonusy a podpory vyplácené jinými resorty, u nichž zákon souběh výslovně zakazuje. "Za období letošního roku bylo zjištěno možné pochybení jen u zhruba 2500 žadatelů, což v porovnání s jejich celkovým počtem nelze hodnotit jako cílené a plošné zneužívání zákona," uvedla generální ředitelka Finanční správy Tatjana Richterová.

Během pandemie, která začala na jaře roku 2020, přijala správa zhruba 2,7 milionu žádostí, na jejichž základě vyplatila kompenzace za zhruba 44 miliard korun. Žádosti za poslední období tzv. kompenzačního bonusu, tedy za letošní květen, bylo možné podat do 2. srpna.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Badosaová si po triumfu v Indian Wells poprvé zahraje na Turnaji mistryň

Španělské tenistce Paule Badosaové vynesl nedávný triumf v Indian Wells premiérovou účast na Turnaji mistryň. Na finále sezony WTA Tour se třiadvacetiletá rodačka z New Yorku kvalifikovala jako osmá hráčka, nicméně ve hře je ještě jedno místo, neboť světová jednička Australanka Ashleigh Bartyová oznámila, že se turnaje v mexické Guadalajaře nezúčastní.

Další zprávy