"Kdybychom přistoupili na třístupňovou soustavu, tak by vrchní státní zastupitelství šla ze hry. Muselo by to být jednotné a s tím by se zrušily i vrchní soudy. Nemůžete mít někde vrchní státní zastupitelství a nemít soudy. Nejde to ani obráceně. Je to moje předběžná úvaha," uvedla Benešová, která se ministerské funkce ujala v úterý.
Pokud by taková změna, kterou Benešová označila za revoluční a určenou až pro jejího nástupce, prošla, nynější vrchní žalobci, v Praze Lenka Bradáčová a v Olomouci Ivo Ištvan, by podle ministryně našli jiné uplatnění v nejvyšších justičních funkcích.
"Třeba se neztratí a povýší. Někteří mohou jít do Brna na Nejvyšší státní zastupitelství, kterému přibudou pravomoci. Ti lidé se neztratí. Jak jsem ale řekla, na takovou revoluční změnu budu kromě zmiňované zevrubné analýzy, která mimochodem nikdy nebyla udělána, určitě chtít znát většinový názor, který pak budu ctít. Mám kratší období, tak to asi nestihnu," podotkla.
Čtyři stupně justice od okresu přes kraje po vrchní a nejvyšší soudy a státní zastupitelství jsou podle Benešové pro tak malou zemi, jako je Česko, moc. Potřební specialisté už jsou i na krajských státních zastupitelstvích, míní.
"Specializace v rámci odboru závažné hospodářské a finanční kriminality proto nemusí viset na vrchních státních zastupitelstvích. Zvažuji změnu," uvedla. Již dříve řekla, že je třeba stanovit délku mandátu vedoucích žalobců.
Na ministerstvu spravedlnosti pracuje komise k novele trestního řádu, o jejíž názor se bude nová ministryně zajímat. "Ctím většinu a třeba mi to neprojde. Třeba mi odborníci řeknou, že je to předčasné," dodala Benešová. Budu chtít také analýzu činnosti pražského i olomouckého vrchního státního zastupitelství.
Premiér Andrej Babiš (ANO) při uvedení Benešové do funkce ministryně spravedlnosti znovu odmítl, že by chystala personální změny na státním zastupitelství. Justice v Česku podle něj ohrožena není a považoval by za korektní, aby nová ministryně dostala příležitost pracovat. Babiš v té souvislosti kritizoval média a případ Čapího hnízda, ve kterém sám čelí návrhu na podání obžaloby.
Kvůli změně ministra spravedlnosti a obavám z ohrožení justice v Česku se v pondělí v Praze a dalších městech sešly tisíce lidí na demonstracích. Protest chce spolek Milion chvilek za týden zopakovat s účastí politiků.
"Tlaky si nepřipouštím, u mě s tím nepochodí. Vždycky jsem prosazovala 'padni, komu padni'," prohlásila po jmenování Benešová.
Soudci zúžení soustavy nevylučují, chtějí ale debatu
Soudcovská unie nevylučuje možnost zeštíhlení justiční soustavy, žádá ale hloubkovou analýzu a odbornou diskusi. Unie státních zástupců navíc upozornila, že zrušení vrchních soudů by vyžadovalo změnu ústavy, a tedy získání ústavní většiny v obou komorách parlamentu. Ve čtvrtek to uvedli prezidenti profesních organizací Daniela Zemanová a Jan Lata.
"Debatám na toto téma se nevyhýbáme. Je možno mít pochybnost, zda čtyřstupňová soudní soustava není pro naši relativně malou zemi poněkud nadstandardní," napsal Lata. Podotkl ale, že debatu nelze zúžit jen na otázku zrušení vrchních soudů a státních zastupitelství, ale že je nutno rovněž dospět ke konsenzu, kdo by jejich činnost nahradil, zda by pak všechna řízení začínala na okresní úrovni a podobně.
O zániku vrchních státních zastupitelství v Praze a Olomouci se mluvilo už v souvislosti s připravovaným zákonem o státním zastupitelství. Po zaniklých zastupitelstvích měl korupční agendu převzít specializovaný útvar, který by byl součástí Nejvyššího státního zastupitelství. Marie Benešová už tehdy tvrdila, že novinky přinesou koncentraci moci na Nejvyšší státní zastupitelství.