Co má za sebou Marie Benešová: boj s justiční mafií, rozkol s ČSSD i dráhu advokátky

Jan Horák Jan Horák
30. 4. 2019 15:37
Marie Benešová se v úterý oficiálně ujala funkce ministryně spravedlnosti. Už jednou ji zastávala, ale zároveň do křesla usedá i se zkušenostmi z dalších rolí, v nichž se ocitla: je bývalá nejvyšší státní zástupkyně, advokátka, bývalá místopředsedkyně ČSSD a exposlankyně za tuto stranu. Připomeňte si, v souvislosti s jakými tématy o ní bylo v minulosti nejvíce slyšet.
Foto: Ludvík Hradilek

Benešová a (ne)láska k ČSSD

S ČSSD má Benešová bouřlivý vztah. Mezi roky 2007 a 2013 byla její členkou. V letech 2011 až 2013 byla dokonce místopředsedkyní strany. Když vstoupila jako ministryně spravedlnosti do úřednické vlády Jiřího Rusnoka, své členství pozastavila. Někteří straníci ji dokonce vyzvali, aby ČSSD opustila. Od strany se však neodvrátila. Na podzim 2013 - už ale jako nezávislá - úspěšně kandidovala za sociální demokracii do Poslanecké sněmovny. Patřila ke kritikům Bohuslava Sobotky, se stranou se pak roku 2017 ve zlém rozešla. Už za ni nekandidovala.

 

Právě se děje

před 33 minutami

Trump předčasně zveřejnil záznam rozhovoru s televizí CBS

Bílý dům dnes zveřejnil nesestříhaný záznam interview mezi prezidentem Donaldem Trumpem a reportérkou pořadu 60 Minutes (60 minut) Lesley Stahlovou, z něhož Trump při natáčení předčasně odešel kvůli údajné zaujatosti novinářky, které pohrozil blíže nespecifikovanou odvetou. Podle agentury Reuters tím prezidentská kancelář porušila dohodu s televizí CBS, podle níž měl rozhovor vyjít až o víkendu v rámci zvláštního předvolebního dílu, v němž bude také interview s demokratickým kandidátem Joem Bidenem.

"Podívejte se na tu zaujatost, nenávist a drzost, kterou předvádí (pořad) 60 minut a CBS," napsal Trump na twitteru. Dodal přitom, že moderátorka dnešní (páteční SELČ) druhé a poslední předvolební debaty s Bidenem Kristen Welkerová bude "daleko horší".

Trump sdílel v příspěvku odkaz na video, v němž je pouze jeden záběr na prezidenta. V záznamu jsou však slyšet otázky moderátorky a občas i dalších lidí v místnosti.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Súdán je připraven uznat Izrael, pokud to schválí parlament

Súdánský premiér Abdalláh Hamduk je připraven normalizovat vztahy s Izraelem, pokud krok schválí dosud neustanovený parlament. Uvedla to dnes agentura Reuters s odvoláním na súdánské vládní zdroje.

Zjištění je podle Reuters dosud nejzřetelnějším náznakem, že Hamduk je pod tlakem Spojených států ochoten uvažovat o navázání diplomatických styků s Izraelem. Uznání židovského státu přesto v nejbližší době není na pořadu dne, neboť súdánský přechodný parlament se dosud nesešel a není jasné, kdy tak učiní.

Současná úřednická vláda byla ustanovena po dlouhých jednáních mezi zástupci civilistů a vojenskými představiteli, jež následovala po skončení vlády dlouholetého prezidenta Umara Bašíra. Toho loni v dubnu svrhla armáda. Dalšími přechodnými institucemi jsou takzvaná suverénní rada a dosud neexistující parlament. Tyto instituce mají zemi spravovat tři roky, do konání voleb.

Zdroj: ČTK
Další zprávy