Co má za sebou Marie Benešová: boj s justiční mafií, rozkol s ČSSD i dráhu advokátky

Jan Horák Jan Horák
30. 4. 2019 15:37
Marie Benešová se v úterý oficiálně ujala funkce ministryně spravedlnosti. Už jednou ji zastávala, ale zároveň do křesla usedá i se zkušenostmi z dalších rolí, v nichž se ocitla: je bývalá nejvyšší státní zástupkyně, advokátka, bývalá místopředsedkyně ČSSD a exposlankyně za tuto stranu. Připomeňte si, v souvislosti s jakými tématy o ní bylo v minulosti nejvíce slyšet.
Foto: Ludvík Hradilek

Benešová a (ne)láska k ČSSD

S ČSSD má Benešová bouřlivý vztah. Mezi roky 2007 a 2013 byla její členkou. V letech 2011 až 2013 byla dokonce místopředsedkyní strany. Když vstoupila jako ministryně spravedlnosti do úřednické vlády Jiřího Rusnoka, své členství pozastavila. Někteří straníci ji dokonce vyzvali, aby ČSSD opustila. Od strany se však neodvrátila. Na podzim 2013 - už ale jako nezávislá - úspěšně kandidovala za sociální demokracii do Poslanecké sněmovny. Patřila ke kritikům Bohuslava Sobotky, se stranou se pak roku 2017 ve zlém rozešla. Už za ni nekandidovala.

 

Právě se děje

před 34 minutami

Muž se zákazem řízení srazil v Ústí nad Labem policistu

Policistu dnes srazil v Londýnské ulici v Ústí nad Labem jednačtyřicetiletý řidič, který nerespektoval výzvu k zastavení a začal policistům ujíždět. V ulici svým vozem s německou poznávací značkou také naboural několik dalších aut. Policie po jeho zadržení zjistila, že muž českého původu má zákaz řízení, řidič se odmítl podrobit testu na drogy. Zraněného policistu si převzala záchranná služba. Vyplývá to z informací, které ČTK poskytla záchranná služba a policie.

"Mohu potvrdit, že jsme odvezli jednoho policistu," řekl ČTK mluvčí krajské záchranné služby Prokop Voleník. Závažnost zranění nechtěl specifikovat. Policejní mluvčí Veronika Hyšplerová řekla ČTK, že incident se stal krátce po 14:00. Dodala, že se k věci zatím nemůže blíže vyjádřit kvůli vyšetřování. "V tuto chvíli nelze předjímat, jak celá věc bude kvalifikována, případně jaký trest bude řidič mít," dodala Hyšplerová.

Další zprávy