Konec levných rostlinných tuků. Evropská komise je chce omezit, podle lékařů jsou to zabijáci

Veronika Rodriguez Veronika Rodriguez
10. 1. 2016 8:35
Evropská komise vydala minulý měsíc doporučení, podle kterého by se měl výrazně snížit podíl průmyslově vyráběných rostlinných tuků v potravinách. Omezení by se ale mělo týkat jen těch margarínů, které se vyrábějí zastaralou metodou ztužování. Tyto tuky totiž obsahují takzvané transmastné kyseliny, které mají podle evropských lékařů na svědomí čtyři miliony úmrtí ročně.
Foto: ČTK

Praha / Brusel – Omezíme margaríny, rozhodla se Evropská komise. Minulý měsíc vydala doporučení, podle kterého by se měl podíl průmyslově vyrobených rostlinných tuků v potravinách výrazně snížit. Doporučení se ovšem týká jen těch margarínů, které se vyrábějí zastaralou metodou ztužování.

Škodlivé transmastné kyseliny, které tyto tuky obsahují, totiž podle lékařů zabíjejí – na starém kontinentu každoročně způsobí až čtyři miliony úmrtí.

„Nejúčinnějším opatřením z hlediska veřejného zdraví, ochrany spotřebitelů a soudržnosti vnitřního trhu by proto bylo legislativní omezení obsahu průmyslově vyráběných transmastných kyselin,“ uvádí zpráva Evropské komise, kterou má redakce Aktuálně.cz k dispozici.

Na obalech škodlivé tuky nenajdete

Co jsou transmastné kyseliny?

Transmastné kyseliny

  • Vznikají jako vedlejší produkt při ztužování tuku hydrogenací. Jedná se o velmi levnou metodu, která navíc významně prodlužuje trvanlivost potravin.
  • Jejich výživová hodnota je nulová, pomáhají vzniku "škodlivého" cholesterolu LDL a naopak snižují hladinu "dobrého" cholesterolu HDL.
  • Obsahují je hlavně ztužené rostlinné tuky (margaríny) na pečení, smažení a fritování. Odtud se pak látky dostávají i do pečiva, hranolků či popcornu. Velké množství transmastných kyselin obsahují cukrovinky (zmrzliny, oplatky, polevy apod.)
  • Mohou je stále obsahovat i některé margaríny určené pro studenou kuchyni (rostlinná "másla"), i když většina výrobců už sama přešla na zdravější metody ztužování. Technologie výroby margarínů se totiž za posledních dvacet let výrazně změnila.
  • Vodítkem je, když je v receptuře uvedeno "částečně ztužený tuk". Pak výrobek škodlivé látky obsahuje.

Doposud používání škodlivých tuků zákonem omezovaly jen některé státy – například Rakousko, Dánsko, Lotyšsko, Maďarsko, Španělsko, Finsko nebo Řecko. Potraviny v těchto zemích obvykle nesmějí obsahovat více než dva gramy transmastných kyselin na 100 gramů tuku.

Další státy buď množství škodlivých tuků v potravinách neregulovaly, nebo vydávaly jen nezávazná doporučení. Spotřebitelé si ale nemohli zkontrolovat, jestli výrobci doporučení dodržují. Podíl transmastných kyselin se totiž na obalech potravin neuvádí.

Způsobila to chyba v evropské legislativě, podle které se na obal smí napsat jen to, co je vyjmenováno v zákoně. A transmastné kyseliny z tohoto zákona omylem vypadly.

„Podle nového nařízení Evropské unie platného od prosince roku 2013 se obsah transmastných kyselin na obalech potravin uvádět nesmí,“ potvrdila nedávno profesorka z pražské Vysoké školy chemicko-technologické Jana Dostálová. Výrobcům, kteří by chtěli dát zákazníkovi najevo, že je jejich potravina zdravá, tak dnes hrozí paradoxně postih - milionová pokuta.

Sušenky, omáčky, margaríny v kostce

Škodlivé transmastné kyseliny tak stále obsahují stovky produktů.

„Příklady výrobků, ve kterých byly ve členských státech Evropské unie zjištěny vysoké úrovně transmastných kyselin, zahrnují tuky na smažení včetně tuků pro průmyslové použití, margaríny v kostce, margaríny používané pro výrobu cukrářského pečiva, jiné pečivo, sušenky a vafle,“ uvádí zpráva Evropské komise. Problematické tuky se podle ní najdou i v cukrovinkách, polévkách nebo omáčkách.

Na Unii už se proto před několika měsíci obrátili také evropští kardiologové. A žádali členské státy, ať situaci urgentně řeší. Škodlivé transmastné kyseliny, které průmyslově vyráběné tuky obsahují, totiž podle nich zabíjejí. Na svědomí mají mrtvice, infarkty i vysoký krevní tlak. Způsobují také cukrovku.

„Stačí pouhých pět gramů tohoto tuku denně a riziko ischemické choroby srdeční vzroste o třiadvacet procent,“ varoval například vedoucí Katedry preventivního lékařství 3. lékařské fakulty Univerzity Karlovy Pavel Dlouhý.

Méně infarktů a mrtvic

Lékaři svá tvrzení podložili také studiemi ze států, které už problematické tuky z pultů obchodů vypudily. Třeba v Dánsku přineslo legislativního omezení těchto tuků snížení úmrtnosti na choroby srdce a cév o 14,2 úmrtí na sto tisíc obyvatel. Průměrný příjem průmyslově vyrobených tuků ovšem musel klesnout na pouhých 0,01 až 0,03 gramu denně.

Kardiologové také upozornili na to, že použití průmyslově vyráběných tuků nedávno zakázaly také Spojené státy. Americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv si totiž spočítal, že se to výrazně vyplatí: jen infarktů každoročně ubude kolem dvaceti tisíc.

„Potravináři se sice budou muset vypořádat s přechodem na nové technologie, za které zaplatí asi šest milionů dolarů, zdravotní systém ale ušetří dvacetinásobek,“ podotkl americký úřad.

Výrobci se přizpůsobují

Na zdravější metody ztužování tuků už ale přecházejí i výrobci, které k tomu zatím nikdo legislativou nenutil. „Už nyní mají takřka všechny naše tuky a margaríny dodávané do obchodů hodnoty transmastných kyselin blízké nule,“ potvrdil nedávno třeba Michael Beneš ze společnosti KaKa, která ztužené tuky vyrábí.

Transmastné kyseliny z částečně ztužených rostlinných tuků prý neobsahují ani výrobky společnosti Unilever. „Žádný z našich výrobků je neobsahoval už v září 2012,“ řekla mluvčí společnosti Veronika Kúšiková.

Transmastné kyseliny vznikají při částečném ztužování rostlinných tuků, které se nazývá hydrogenace. Objevují se v tucích na pečení, smažení nebo fritování – s nimi se pak dostávají i do pečiva, hranolků či popcornu. Jsou k nalezení také v cukrovinkách, sušenkách či listovém těstě. Objevují se v polevách, zmrzlinách a levných čokoládách.

„Transmastné kyseliny obsahují i některé výrobky, které se tváří jako čokoláda, ale na obale mají napsáno, že se jedná o cukrovinku nebo čokoládovou pochoutku. Jejich počet na trhu rovněž klesá. Tuky obsahující transmastné kyseliny se nahrazují jinými tuky, nebo se jedná o čokoládu,“ popisuje profesorka Jana Dostálová.

Podle europoslankyně Olgy Sehnalové už proto měla Unie zasáhnout dávno. „Je tu hned několik pádných argumentů pro to, aby legislativní návrh na omezení transmastných kyselin, který nyní Evropská komise doporučila, byl představen co nejdříve,“ uvedla Olga Sehnalová.

 

Právě se děje

Další zprávy