Rama není všude stejná, přiznává výrobce. Česká se liší

Tomáš Fránek
3. 9. 2012 6:00
Různé složení výrobku je odrazem rozdílných chutí. Je to v pořádku, říkají úřady

Brno - V tuzemsku nejprodávanější margarín Rama nemá stejné složení pro spotřebitele v Česku, Rakousku nebo Německu. Mohou za to různé chutě lidí v těchto zemích.

Základní výrobek se značkou Rama, margarín v Česku označovaný jako Classic, v Rakousku jako Original a v Německu jenom jako Rama, se neliší jenom svými obaly, ale také složením.

Ukázal to porovnávací nákup redaktorů online deníku Aktuálně.cz.

Západní - tedy německá nebo rakouská - Rama obsahuje především víc tuku. V Rakousku 80 procent, v Německu 70 procent, zatímco v Česku (a také v Polsku či na Slovensku) jen 60 procent.

Máme jiné chutě

Podle výrobce Ramy je různé složení  odrazem rozdílných chutí lidí v jednotlivých zemích. Důvodem je také odlišné využívání produktu. Zatímco Češi si Ramu často mažou na pečivo, Němci či Rakušané raději používají klasické máslo a Ramu používají hlavně na pečení.

„Odlišné složení v jiných zemích odpovídá daným dlouholetým preferencím či zvyklostem. Například v Německu se Rama více používá na vaření a pečení, které vyžaduje větší podíl tuku," řekla deníku Aktuálně.cz mluvčí české pobočky Unileveru Martina Janebová. Právě Unilever tento margarín až do roku 2009 vyráběl v Česku.

„Složení margarínu Rama Classic, obsahující kvalitní rostlinné tuky a příznivě působící na lidské zdraví, zůstává stejné již mnoho let a českým spotřebitelům vyhovuje," dodává Janebová.

Podle výživového poradce Petra Mlčocha se nedá jednoznačně říci, co je pro zákazníky výhodnější.

"Skutečně to může být tak, že se výrobce přizpůsobuje tomu, k čemu lidé margarín užívají. Rama s vyšším obsahem tuku se ale víc blíží klasickému máslu, proto mohou mít lidé pocit, že je třeba rakouská Rama chuťově lepší," vysvětluje Mlčoch.

Rozdíly se už řešily

Problémy s různým složením pro různé země už řešila také Evropská komise. Ta rozhodla, že třeba Coca Cola, káva nebo koření, které se prodávají pod stejným názvem v celé Evropě, mohou mít v jednotlivých zemích jinou chuť nebo složení, avšak spotřebitele to nepoškozuje.

Evropská komise tak odmítla kritiku Bulharska, které oficiálním protestem reagovalo na výsledek testu provedeného za peníze z evropských fondů Asociací spotřebitelů Slovenska.

Experti tehdy porovnávali potraviny prodávané v osmi členských zemích včetně Česka. Zjistili, že třeba Coca Cola, Nescafé Gold, zrnková káva Jacobs Krönung, káva Tchibo Espresso nebo pepř Kotanyi mají různé složení v jednotlivých zemích Unie. Jediným výrobkem, který byl stejný pro všechny členské země, byla čokoláda Milka.

"Společnosti nemají povinnost prodávat stejné výrobky ve všech zemích Evropské unie. Musí ale o tom informovat spotřebitele na etiketě," konstatoval poté mluvčí Evropské komise pro zdraví a ochranu spotřebitele Frederic Vincent.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 17 minutami

Dálnici D5 u Berouna zavřela nehoda tří aut

Dálnici D5 poblíž Berouna v neděli večer zhruba na hodinu zavřela ve směru na Plzeň nehoda dvou osobních aut a kamionu. Jeden muž je těžce zraněný, záchranáři na místo poslali i vrtulník. Vyplývá to z informací od policejní mluvčí Lucie Novákové a Národního dopravního informačního centra.

"Máme tam havarovaná dvě osobní vozidla. Kousek před nimi je zastavený ještě kamion, který byl taky účastníkem dopravní nehody," popsala Nováková místo havárie. Těžce zraněný muž je z jednoho z osobních aut, dodala.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

České basketbalistky vyhrály v kvalifikaci ME i podruhé

České basketbalistky vyhrály i druhý zápas v kvalifikaci o postup na mistrovství Evropy. V pražské hale Královka rozhodla o výhře 60:59 nad Rumunskem sekundu před koncem Kateřina Elhotová. Výběr trenéra Štefana Svitka navázal na čtvrteční vítězství 62:52 na palubovce favorita skupiny Itálie.

Zdroj: ČTK
Další zprávy