Místo medu obilí, třetina ryby je voda. Jak se falšuje jídlo

Veronika Rodriguez Jiří Kropáček Štěpán Plaček SZPI, Veronika Rodriguez, Jiří Kropáček, Štěpán Plaček
20. 4. 2015 14:20
Falšované potraviny z pultů českých obchodů nemizí. Naopak. Inspektoři Státní zemědělské a potravinářské inspekce loni našli o bezmála pět procent víc nevyhovujících šarží potravin než v roce 2013.

Praha - Místo skutečného kakaa drcené skořápky, místo medu sladká hmota z obilovin. Falšované potraviny z pultů českých obchodů nemizí. Naopak. Inspektoři Státní zemědělské a potravinářské inspekce loni našli o zhruba pět procent víc nevyhovujících šarží potravin než v předchozím roce. Výrobcům a obchodníkům kvůli tomu udělili pokuty ve výši sto milionů korun.

„Největší problémy byly tradičně 
u vína, čokolády a medu,“ shrnul výsledky práce inspektorátu ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL). U čokolády a cukrovinek podle něj kontrolou neprošlo 68 prověřovaných šarží, podobně dopadly kontroly medu. U vína nevyhovovalo 44 procent šarží.

Vinu na tom podle ministra nesou hlavně velké obchodní řetězce, protože tlačí na cenu. Podle šéfa Agrární komory Miroslava Tomana už se dokonce objevily i případy, kdy řetězec hrozil dodavateli vyřazením produktu ze sortimentu, pokud nepřestane na obalu uvádět některé údaje. „Šlo přitom o data povinná, která výrobce ze zákona uvádět musí,“ podotkl Toman.

Kontroly se proto podle ministra ještě prohloubí. „Státní zemědělská a potravinářská inspekce k tomu dostane nové kompetence a od poloviny tohoto roku také zaměstnance,“ řekl Jurečka. Tým inspektorů, který doposud čítal 421 lidí, podle něj posílí desítky nových pracovníků.

Závadné potraviny totiž mohou v krajních případech způsobit zdravotní problémy. „Kromě toho mají negativní dopad na ekonomiku státu i celé Evropské unie. Další země totiž mohou kvůli jednomu nekvalitnímu produktu zablokovat dovoz potravin z celé Evropy,“ uzavřel Jurečka.

Které potraviny se falšují nejčastěji a jak, si přečtěte v grafice.

Falšování potravin v Česku

  • Podle současného právního řádu ručí za kvalitu potraviny nejenom výrobce, ale také obchodník, který ji na svých pultech lidem nabízí. 
  • Oba (výrobce i prodejce) proto mohou dostat od Státní zemědělské a potravinářské inspekce až třímilionovou pokutu.
  • V roce 2014 zkontrolovali zaměstnanci Státní zemědělské a potravinářské inspekce celkem 35 361 provozoven potravinářských podniků, celních skladů a internetových obchodů. 
  • Inspektoři nejčastěji kontrolovali výrobky nabízené v maloobchodech (65 % kontrol). Přímo ve výrobě provedli 24 % kontrol, ve velkoskladech 7 % kontrol a v celních skladech 3 % kontrol. Na potraviny při přepravě se zaměřilo 1 % kontrol.
  • Kontroly vyústily v 1861 správních řízení s provozovateli potravinářských podniků. Inspektoři v nich uložili pokuty v celkové výši 99 429 300 Kč. To je o 55 % víc než v roce 2013.  
 

Právě se děje

před 4 hodinami

České házenkářky na úvod Eura prohrály se Švédskem

České házenkářky vstoupily do mistrovství Evropy v Dánsku porážkou 23:27 s favorizovaným Švédskem. Svěřenkyně trenéra Jana Bašného v úvodním utkání základní skupiny B v Herningu dlouho držely krok, na startu druhého poločasu dokonce vedly o tři branky, ale závěr patřil Seveřankám.

V dalším duelu se český tým v sobotu utká s Ruskem a v pondělí zakončí skupinu proti Španělsku. Do další fáze turnaje, kterou budou dvě šestičlenné skupiny, postoupí první tři celky.

Švédsko a Česko se měly utkat už v březnu v kvalifikaci, kvůli koronaviru ale byly oba zápasy zrušeny a na šampionát se dostaly stejné týmy jako předloni. Kvůli přetrvávající pandemii se celý turnaj hraje bez diváků.

Zatímco český tým kvůli koronaviru nehrál zápas více než rok, Švédky stihly před šampionátem čtyři přípravná utkání. Svěřenkyně kouče Bašného se ale favoritek, s nimiž se jim v posledních letech nedařilo, nezalekly a od úvodu držely krok.

Seveřanky, šestý tým z předloňského Eura, sice v prvním poločase většinu času vedly, ale maximálně o dva góly. Mezi tyčemi v české brance se dařilo Kudláčkové, která působí ve švédském Kristianstadu, a i díky jejím zákrokům držel outsider v poločase nadějnou remízu 13:13.

Vstup do druhého dějství vyšel českému celku ještě lépe. Národní tým dal úvodní tři branky a chvíli měl překvapivý třígólový náskok. Pak přišla rozhodující fáze utkání.

Švédky po sérii čtyř branek otočily stav a ve 42. minutě vedly 19:18. Seveřanky se uklidnily a postupně navyšovaly náskok. V 56. minutě upravila Strömbergová už na 27:21 a bylo rozhodnuto.

Utkání skupiny B mistrovství Evropy házenkářek v Dánsku:

Švédsko - Česko 27:23 (13:13)

Sestava a branky Česka: Kudláčková, Novotná - Knedlíková 2, Konečná, Maňáková, Kvášová 2, Kordovská 2, Mikulášková, Hurychová 2, Šustková, Marčíková 3, Stříšková, Zachová, Kovářová, Jeřábková 8, Malá 4.

Nejvíce branek Švédska: Blohmová 5. Rozhodčí: Antičová, Jakovljevičová (obě Srb.). Sedmimetrové hody: 10/5 - 6/4. Vyloučení: 7:4. Bez diváků.

Rusko - Španělsko 31:22 (13:11)

Skupina D:

Německo - Rumunsko 22:19 (13:10), Norsko - Polsko 35:22 (17:13).

Zdroj: ČTK
Další zprávy