Čtyři koně Převalského z pražské zoo převezl do Mongolska armádní speciál

ČTK ČTK
17. 7. 2016 19:35
Český armádní speciál přepravil do Mongolska čtyři klisny koně Převalského. Zvířata z pražské zoo odletěla z Prahy v sobotu odpoledne. Klisny Heia, Reweta, Nara a Heilige byly ihned po přistání přemístěny i s transportními bednami do nákladních aut. V doprovodu ošetřovatelů cestovaly do Gobi B několik hodin. Pražská zoo patří v chovu těchto zvířat ke světové špičce. Z Česka do Mongolska ve spolupráci s armádou přepravila 19 koní Převalského, z nichž žije 17. Mají již 15 žijících potomků.
Kůň Převalského. (Ilustrační foto)
Kůň Převalského. (Ilustrační foto) | Foto: Petr Jan Juračka

Bulgan Sum (Mongolsko) / Praha - Čtyři klisny koně Převalského z pražské zoo jsou již v mongolském národním parku Gobi B. Po náročném transportu vyběhly do aklimatizační ohrady v oblasti Takhin Tal, poslední v půl jedné v noci tamního času, uvedla v neděli zoo na Facebooku. Klisny byly do Mongolska přepraveny českým armádním speciálem, který přistál v mongolském Bulgan Sumu.

Klisny Heia, Reweta, Nara a Heilige byly ihned po přistání přemístěny i s transportními bednami do nákladních aut. V doprovodu ošetřovatelů cestovaly do Gobi B několik hodin.

Z letiště v pražských Kbelích koně odletěli v sobotu odpoledne, ještě v pátek se pásli na pastvinách v Dolním Dobřejově. V aklimatizační ohradě stráví zhruba několik měsíců.

Pražská zoo ve spolupráci s Armádou ČR letos poprvé plánuje také zdvojený transport. Kromě dovezených čtyř koní, které pocházejí z různých evropských států, se totiž uskuteční i vnitrostátní převoz koní přímo v Mongolsku.

Ve středu armádní letoun CASA odletí z Bulgan Sumu do Ulánbátaru, kde do něj budou naloženi čtyři koně, nejlépe tři klisny a jeden hřebec, z národního parku v Khustain Nuruu a přepraveni do Takhin Talu.

Když ředitel zoo v sobotu novinářům popisoval let, uvedl, že v letadle není kvůli bednám mnoho místa. Aby se koně nepřehřívali, je navíc letadlo vychlazené. Posádka, která doprovází koně, proto musela být teple oblečena. Tam, kde byly bedny s koňmi v letadle umístěny, bylo totiž kolem osmi stupňů Celsia.

Let měl dvě mezipřistání v Kazani a Novosibirsku. Ředitel zoo Miroslav Bobek na Facebooku uvedl, že z Kazaně letadlo odletělo s velkým zpožděním, klisny ale byly v pořádku. V Bulgan Sumu pak přistálo o něco později, než byl původní předpoklad.

Pražská zoo patří v chovu těchto zvířat ke světové špičce, od roku 1959 vede celosvětovou plemennou knihu tohoto druhu. Z Česka do Mongolska na vzdálenost téměř šest tisíc kilometrů ve spolupráci s armádou přepravila 19 koní Převalského, z nichž žije 17. Mají již 15 žijících potomků.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy