Zoo Praha 2015 obrazem: Geparďata a luxusní byt pro gorily

Foto: Matej Slávik, HN
Jan Mates Eliška Nová, Jan Mates
Aktualizováno 28. 3. 2015 16:44
Pražská zoo zahájila novou sezónu, podívejte se na novinky, které jedna z nejnavštěvovanějších turistických atrakcí v Česku plánuje.

Praha - Pražská zoo letos začne s výstavbou nového pavilonu pro své velké hvězdy - gorily nížinné. Stavba vyjde na 121 milionů korun. Kromě pražského magistrátu na něj přispěje i veřejnost. Ta už poslala na konto zřízené po povodni v roce 2013 už 20 milionů korun.

Právě kvůli povodním se budou gorily stěhovat. Současný pavilon se totiž nachází na nejníže položeném místě v celé zoo. Při předloňské povodni byl vytopený už podruhé. Gorily se tak musely stěhovat do povodňové věže.

Zoologická zahrada letos bude hlavně připravovat projektovou dokumentaci. „Doufejme, že výstavba malými kroky začne ještě letos,“ říká k tomu ředitel Miroslav Bobek. Hotovo má být v roce 2017. Nový pavilon bude stát u Afrického domu.

Nová expozice goril nebude jedinou investicí v letošním roce. Začne se také s výstavbou Rákosova pavilonu, ve kterém budou ubytováni exotičtí ptáci. Ve dvou venkovních voliérách a několika vnitřních expozicích budou papoušci z Nového Zélandu, Filipín nebo Jižní Ameriky – v expozici bude například jeden z největších papoušků na světě , kakadu palmový. Za něj zaplatí zahrada 28 a půl milionu korun. Část peněz jde z fondů Evropské unie.

A velké přestavby se dočká také restaurace Gaston. I tu zničila povodeň. Ta vyjde na 49 milionů korun.

Symbol 84. sezóny: gepardi

Pražská zoo letos vstoupí do 84. sezóny. Hlavním lákadlem budou čtyři gepardí mláďata, které veřejnost poprvé uvidí v sobotu. V Praze zůstanou ještě zhruba rok, poté se přesunou do dalších evropských zahrad.

Nově také v červenci přicestují do Prahy lvi indičtí, o kterých zoo vyjednávala s Indií dva roky. V létě je doplní také tygr sumaterský. Vzácný druh tygra žije jen na ostrově Sumatra v Indonésii, kde jich je už jen asi 400.

Do zoo se také vrátí orangutanní samec Pagy, který se narodil v Česku a v pražské zoo už jednou pobýval. „Je to pro nás návrat ztraceného syna,“ říká Bobek.

Naopak z pražské zoo se do volné přírody letos vrátí další čtyři koně převalského. Stejně jako loni se koně v červenci vypraví do Mongolska.

Na roztomilá geparďata, skákající gibony, ale i vizualizace budoucích pavilonů se podívejte v gallerii.

 

Právě se děje

před 28 minutami

Kosovo se obává vyloučení z play off o postup na fotbalové Euro

Fotbalové reprezentaci Kosova hrozí kvůli zásahům politiků do fungování tamního fotbalového svazu vyloučení z play off o postup na mistrovství Evropy v příštím roce. Jak s odvoláním na severomakedonský server Infosport.mk uvedla balkánská média, UEFA i Mezinárodní fotbalová federace FIFA s nelibostí sledují zasahování prištinských vládních míst do fungování fotbalového svazu, zejména nedávný pokus dosáhnout odvolání jeho šéfa Agima Ademiho.

Kosovu tak podle webu reálně hrozí dvou- až pětiletý distanc z mezinárodních soutěží, což by ovlivnilo také play off o poslední volná místa na evropském šampionátu v příštím roce. Kosovská reprezentace se má na konci března utkat nejprve se Severní Makedonií a v případě výhry pak o postup na ME s vítězem zápasu Gruzie - Bělorusko.

Pokud by ale bylo Kosovo suspendováno, půjde do finále play off skupiny D podle médií rovnou severomakedonský tým.

Zdroj: ČTK
před 43 minutami

V Madridu začal pochod za klima, v jeho čele jdou indiáni a Greta Thunbergová

V Madridu začal Pochod za klima, který má připomenout naléhavost boje za ochranu ovzduší. Koná se v souvislosti konferencí OSN o změnách klimatu (COP25), která ve španělské metropoli začala v pondělí. V čele pochodu jdou jihoameričtí indiáni a účastní se ho i mladá švédská aktivistka Greta Thunbergová.

Organizátoři očekávají desítky tisíc účastníků, uvedl deník La Vanguardia. Už v začátku pochodu, který se vydal od madridského nádraží Atocha přes centrum španělské metropole, začali lidé volat mimo jiné "Není žádná planeta B" či "Klimatickou spravedlnost, teď". Podle deníku El País je kromě španělštiny v davu slyšet také portugalština.

Lidé nesou transparenty vyzývající k omezení emisí skleníkových plynů a okamžitým činům v boji proti globálnímu oteplování. Některé transparenty, například s nápisem Konzum Tě zkonzumuje, rozdávali mladí lidé před začátkem pochodu těm, kdo přišli s prázdnýma rukama.

Zdroj: ČTK
Další zprávy