reklama
 
 

Zoo Praha 2015 obrazem: Geparďata a luxusní byt pro gorily

Aktualizováno 28. 3. 2015 16:44
Pražská zoo zahájila novou sezónu, podívejte se na novinky, které jedna z nejnavštěvovanějších turistických atrakcí v Česku plánuje.

Praha - Pražská zoo letos začne s výstavbou nového pavilonu pro své velké hvězdy - gorily nížinné. Stavba vyjde na 121 milionů korun. Kromě pražského magistrátu na něj přispěje i veřejnost. Ta už poslala na konto zřízené po povodni v roce 2013 už 20 milionů korun.

Právě kvůli povodním se budou gorily stěhovat. Současný pavilon se totiž nachází na nejníže položeném místě v celé zoo. Při předloňské povodni byl vytopený už podruhé. Gorily se tak musely stěhovat do povodňové věže.

Zoologická zahrada letos bude hlavně připravovat projektovou dokumentaci. „Doufejme, že výstavba malými kroky začne ještě letos,“ říká k tomu ředitel Miroslav Bobek. Hotovo má být v roce 2017. Nový pavilon bude stát u Afrického domu.

Nová expozice goril nebude jedinou investicí v letošním roce. Začne se také s výstavbou Rákosova pavilonu, ve kterém budou ubytováni exotičtí ptáci. Ve dvou venkovních voliérách a několika vnitřních expozicích budou papoušci z Nového Zélandu, Filipín nebo Jižní Ameriky – v expozici bude například jeden z největších papoušků na světě , kakadu palmový. Za něj zaplatí zahrada 28 a půl milionu korun. Část peněz jde z fondů Evropské unie.

A velké přestavby se dočká také restaurace Gaston. I tu zničila povodeň. Ta vyjde na 49 milionů korun.

Symbol 84. sezóny: gepardi

Pražská zoo letos vstoupí do 84. sezóny. Hlavním lákadlem budou čtyři gepardí mláďata, které veřejnost poprvé uvidí v sobotu. V Praze zůstanou ještě zhruba rok, poté se přesunou do dalších evropských zahrad.

Nově také v červenci přicestují do Prahy lvi indičtí, o kterých zoo vyjednávala s Indií dva roky. V létě je doplní také tygr sumaterský. Vzácný druh tygra žije jen na ostrově Sumatra v Indonésii, kde jich je už jen asi 400.

Do zoo se také vrátí orangutanní samec Pagy, který se narodil v Česku a v pražské zoo už jednou pobýval. „Je to pro nás návrat ztraceného syna,“ říká Bobek.

Naopak z pražské zoo se do volné přírody letos vrátí další čtyři koně převalského. Stejně jako loni se koně v červenci vypraví do Mongolska.

Na roztomilá geparďata, skákající gibony, ale i vizualizace budoucích pavilonů se podívejte v gallerii.

autoři: Eliška Nová, Jan Mates | 24. 3. 2015 20:05

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama

  Praha

  reklama
  reklama
  reklama