Zoo Praha 2015 obrazem: Geparďata a luxusní byt pro gorily

Foto: Matej Slávik, HN
Jan Mates Eliška Nová, Jan Mates
Aktualizováno 28. 3. 2015 16:44
Pražská zoo zahájila novou sezónu, podívejte se na novinky, které jedna z nejnavštěvovanějších turistických atrakcí v Česku plánuje.

Praha - Pražská zoo letos začne s výstavbou nového pavilonu pro své velké hvězdy - gorily nížinné. Stavba vyjde na 121 milionů korun. Kromě pražského magistrátu na něj přispěje i veřejnost. Ta už poslala na konto zřízené po povodni v roce 2013 už 20 milionů korun.

Právě kvůli povodním se budou gorily stěhovat. Současný pavilon se totiž nachází na nejníže položeném místě v celé zoo. Při předloňské povodni byl vytopený už podruhé. Gorily se tak musely stěhovat do povodňové věže.

Zoologická zahrada letos bude hlavně připravovat projektovou dokumentaci. „Doufejme, že výstavba malými kroky začne ještě letos,“ říká k tomu ředitel Miroslav Bobek. Hotovo má být v roce 2017. Nový pavilon bude stát u Afrického domu.

Nová expozice goril nebude jedinou investicí v letošním roce. Začne se také s výstavbou Rákosova pavilonu, ve kterém budou ubytováni exotičtí ptáci. Ve dvou venkovních voliérách a několika vnitřních expozicích budou papoušci z Nového Zélandu, Filipín nebo Jižní Ameriky – v expozici bude například jeden z největších papoušků na světě , kakadu palmový. Za něj zaplatí zahrada 28 a půl milionu korun. Část peněz jde z fondů Evropské unie.

A velké přestavby se dočká také restaurace Gaston. I tu zničila povodeň. Ta vyjde na 49 milionů korun.

Symbol 84. sezóny: gepardi

Pražská zoo letos vstoupí do 84. sezóny. Hlavním lákadlem budou čtyři gepardí mláďata, které veřejnost poprvé uvidí v sobotu. V Praze zůstanou ještě zhruba rok, poté se přesunou do dalších evropských zahrad.

Nově také v červenci přicestují do Prahy lvi indičtí, o kterých zoo vyjednávala s Indií dva roky. V létě je doplní také tygr sumaterský. Vzácný druh tygra žije jen na ostrově Sumatra v Indonésii, kde jich je už jen asi 400.

Do zoo se také vrátí orangutanní samec Pagy, který se narodil v Česku a v pražské zoo už jednou pobýval. „Je to pro nás návrat ztraceného syna,“ říká Bobek.

Naopak z pražské zoo se do volné přírody letos vrátí další čtyři koně převalského. Stejně jako loni se koně v červenci vypraví do Mongolska.

Na roztomilá geparďata, skákající gibony, ale i vizualizace budoucích pavilonů se podívejte v gallerii.

 

Právě se děje

před 57 minutami

Vědci zkoumali tweety o klimatu, čtvrtinu vytvořili falešní "boti"

Za čtvrtinou příspěvků stály v průměrný den automatizované účty, neboli "boti". Takové je hlavní zjištění badatelů z americké Brownovy univerzity, kteří zkoumali miliony tweetů z roku 2017 na téma klimatických změn. Výsledná studie ještě nebyla zveřejněna, přístup k ní ale získal deník The Guardian. Ten na základě zjištění píše, že diskuse na Twitteru jsou "překrucovány armádou botů" ve prospěch popírání vědeckých poznatků.

Předmětem výzkumu bylo 6,5 milionů tweetů z více než měsíčného období kolem 1. června 2017, kdy americký prezident Donald Trump ohlásil odstoupení své země od pařížské klimatické dohody. Příspěvky o klimatických změnách pocházely od neautentických účtů. Ty neovládají běžní uživatelé, ale spíše software, jehož prostřednictvím může jediná osoba zadávat instrukce skupině profilů, které pak samostatně vytvářejí obsah nebo sdílejí a "lajkují" existující sdělení.

"Tato zjištění nasvědčují tomu, že mechanizovaní boti mají významný dopad při zvyšování dosahu odmítavých tvrzení o klimatické změně, včetně podpory pro Trumpovo odstoupení od pařížské dohody," cituje The Guardian z dosud nezveřejněné studie.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 58 minutami

Na SP v Rašnově bodoval z Čechů jen Koudelka, vyhrál Geiger

V závodě Světového poháru ve skocích na lyžích v Rašnově bodoval z Čechů pouze Roman Koudelka, který obsadil 27. místo. Viktor Polášek, Vojtěch Štursa ani Čestmír Kožíšek nepostoupili do druhého kola. Vyhrál Němec Karl Geiger, který na středním můstku jako jediný dosáhl hranice sta metrů.

Koudelka skočil v prvním kole 89 metrů a mezi bodovanou třicítku postoupil z 27. místa. Ve druhém si připsal o metr kratší pokus, ale v pořadí si nepohoršil. Polášek skončil osmatřicátý těsně před Štursou, Kožíšek obsadil 45. místo.

Geiger vedl už po prvním kole, ve druhém zopakoval stometrový pokus a druhého krajana Stephana Leyheho porazil o necelých šest bodů. Třetí místo obsadil lídr Světového poháru Rakušan Stefan Kraft, průběžně druhý Geiger stáhl jeho náskok na 118 bodů.

V Rašnově dosud v rámci SP skákaly pouze ženy. Muži se po dnešní premiéře v transylvánském areálu utkají o body i v sobotu.

Další zprávy