Trojice koní Převalského z pražské zoo už je v Mongolsku

ČTK ČTK
2. 7. 2014 21:30
Jejich novým domovem je poušť Gobi, oblast, kde žili jejich předci.
Koně Převalského, ilustrační foto.
Koně Převalského, ilustrační foto. | Foto: Khalil Baalbaki

Ulánbátar/Praha - Do Mongolska ve středu dorazila trojice klisen koně Převalského, které tam vyslala pražská zoo. Jejich novým domovem je poušť Gobi, oblast, kde žili jejich předci. Zoologická zahrada v Praze tak úspěšně zakončila čtvrtý transport realizovaný v rámci projektu Návrat divokých koní, na kterém se podílí i Armáda ČR, uvedla zoo v tiskové zprávě.

Klisny Gretel, Bayan a Ulla byly vypuštěny po 15. hodině pražského času, v národním parku Gobi B tak bylo krátce před západem slunce.

"Od startu ze Kbel do vypuštění koní v Tachin Talu trvala přeprava 24 hodin a deset minut. Od začátku nakládky v Dolním Dobřejově necelých 33 hodin. Jde tedy o suverénně nejrychlejší transport koní Převalského, který se nám doposud podařilo zrealizovat," zdůraznil Miroslav Bobek, ředitel zoo Praha.

Do volné přírody budou klisny vypuštěny po první zimě, nyní si na zdejší podmínky zvykají v aklimatizační ohradě.

Od roku 2011 zoo do Mongolska v rámci projektu přepravila celkem 15 koní. Pražská zoo se ale v chovu koní Převalského angažuje mnohem déle, od roku 1959 vede celosvětovou plemennou knihu tohoto druhu.

Ve volné přírodě byl kůň Převalského, poslední divoký kůň vůbec, vyhuben před 40 lety.

 

Právě se děje

před 48 minutami

Při požáru panelového domu v Kladně zemřela žena, 14 zraněných

Při požáru panelového domu v Kladně v noci na dnešek zemřela žena. Zraněno bylo 14 lidí a hasiči evakuovali 115 lidí. Příčinu vzniku ohně bude zjišťovat vyšetřovatel, řekl ČTK mluvčí středočeských hasičů Petr Svoboda.

Hasiči na místo vyjížděli před 03:30. "V době příjezdu hasičů byl byt v 11. patře požárem kompletně zasažen a požár se rozšířil i do bytu nad ním do 12. patra," uvedl Svoboda. Na místě zasahovaly desítky hasičů, zhruba po hodině byl oheň pod kontrolou.

"V bytě zasaženém výbuchem a následným požárem nalezena žena ročník 1958 bez známek života. Další osoba z tohoto bytu, muž ročník 1958 z bytu vyběhl ven, nyní je s popáleninami hospitalizován," informovali policisté na twitteru.

Podle mluvčí středočeské záchranné služby Petry Effenbergerové bylo na místě 13 posádek záchranářů. Ošetřili 13 lidí, kteří se nadýchali kouře, po nezbytné péči na místě pak většinu převezli do kladenské nemocnice. "Jedna osoba byla vážně popálená. Po intenzivní péči včetně připojení na umělou plicní ventilaci byla převezena do pražské nemocnice Vinohrady," dodala mluvčí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy