Obrazem: Divocí koně, zubři i pratuři se vracejí do přírody

Obrazem: Divocí koně, zubři i pratuři se vracejí do přírody
Velký den. 28. ledna vypustili čeští vědci a ochránci přírody do aklimatizační ohrady v Milovicích první stádo 14 klisen plemena exmoorský pony.
Kobylky měly za sebou dlouhou cestu kamionem z Anglie, ale přestály ji bez úhony.
Vzhledem připomíná exmoorský pony i koně Převalského, divokého koně, který je domovem v Asii.
A také pravěké jeskynní malby vykazují s "exmoorem" nápadnou podobnost.
Foto: Kateřina Malá
Jan Mates Vojtěch Marek Jan Mates, Vojtěch Marek
Aktualizováno 13. 4. 2015 23:44
V lednu bylo vypuštěno v bývalém vojenském prostoru Milovice stádo divokých koní. Brzy budou následovat zubři a pratuři. Podívejte se na zvířata, která se po stovkách let vracejí do české přírody.

Milovice - Dlouho vybírali vědci z mnoha plemen koní, až zvolili exmoorského ponyho. Malí a houževnatí koníci žijí divoce, naprosto bez zásahů člověka, ve slatinách jihozápadní Anglie. Pro záměr Čechů jsou tedy jako dělaní.

Koncem ledna přijel do Milovic po dlouhé cestě z ostrovů modrý kamion se čtrnácti klisnami. A na Velikonoční pondělí k nim přibyl hřebec, který se o pár dní později začal s klisnami pářit. Napřesrok se tedy s trochou štěstí narodí první hříbata.

Pod hlavičkou neziskové organizace Česká krajina se tak letos naplno rozjel unikátní projekt na návrat původních divokých kopytníků do české přírody. Postupně se v různých opuštěných či chráněných lokalitách po celém Česku, které zarůstají plevelem a náletovými dřevinami, budou zabydlovat další stáda koní, ale i zubrů a primitivního skotu - pratura.

Zahraničími zkušenostmi je potvrzeno, že stáda divokých kopytníků jsou jediným ekonomicky únosným prostředkem, jak taková území udržovat v kondici, aby z nich nemizely vzácné druhy rostlin, hmyzu i malých obratlovců.

Ve fotogalerii si můžete prohlédnout snímky prvního českého stáda koní, ale i zubrů žijících na zarostlých přímořských dunách v Holandsku, poznat "bájného" pratura či srovnat žijící zvířata s jejich předobrazy z pravěkých jeskynních maleb.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Na Aljašce udeřilo zemětřesení, úřady varují před vlnou tsunami

Americké úřady vydaly varování před ničivou vlnou tsunami poté, co Aleutské ostrovy ležící u Aljašky postihlo silné zemětřesení, dosahující podle americké geologické služby síly 7,5 stupně. Oznámily to dnes tiskové agentury.

Výstraha amerického střediska pro varování před tsunami se týká měst Sand Point a Cold Bay na Aleutách a města Kodiak na stejnojmenném ostrově, poznamenala agentura Reuters s tím, že tato města leží v řídce osídlené oblasti.

Epicentrum zemětřesení se nalézalo 94 kilometrů jihovýchodně od Sand Point. Otřesy vycházely z hloubky 41 kilometrů.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Egypťan Bahader je v téměř 75 letech fotbalovým rekordmanem

Egypťan Ezzeldin Bahader byl krátce před 75. narozeninami zapsán do Guinnessovy knihy rekordů jako nejstarší profesionální fotbalista na světě. Podle agentury Reuters získal tento primát po sobotním zápase v egyptské třetí lize, v níž podruhé nastoupil za tým 6th October a znovu odehrál celých 90 minut.

První duel zvládl Bahader v březnu, kdy dokonce skóroval z penalty, a pak na potřebný další start čekal déle, než myslel, protože sportovní svět zastavila pandemie koronaviru. O rekord dědeček šesti vnoučat nyní připravil Izraelce Isaaka Hayika. Ten ještě loni hrál ve věku 73 let, a to jako brankář. Hadaderovi bude pětasedmdesát let 3. listopadu.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Spojené arabské emiráty ratifikovaly dohody o normalizaci vztahů s Izraelem

Kabinet Spojených arabských emirátů dnes ratifikoval dohodu o navázání plnohodnotných diplomatických vztahů s Izraelem, kterou zástupci obou zemí podepsali ve Washingtonu v září. Informovala o tom agentura Reuters. Izraelská vláda a parlament dohodu se SAE ratifikovaly minulý týden.

Zdroj: ČTK
Další zprávy