Obrazem: Divocí koně, zubři i pratuři se vracejí do přírody

Foto: Kateřina Malá
Jan Mates Vojtěch Marek Jan Mates, Vojtěch Marek
Aktualizováno 13. 4. 2015 23:44
V lednu bylo vypuštěno v bývalém vojenském prostoru Milovice stádo divokých koní. Brzy budou následovat zubři a pratuři. Podívejte se na zvířata, která se po stovkách let vracejí do české přírody.

Milovice - Dlouho vybírali vědci z mnoha plemen koní, až zvolili exmoorského ponyho. Malí a houževnatí koníci žijí divoce, naprosto bez zásahů člověka, ve slatinách jihozápadní Anglie. Pro záměr Čechů jsou tedy jako dělaní.

Koncem ledna přijel do Milovic po dlouhé cestě z ostrovů modrý kamion se čtrnácti klisnami. A na Velikonoční pondělí k nim přibyl hřebec, který se o pár dní později začal s klisnami pářit. Napřesrok se tedy s trochou štěstí narodí první hříbata.

Pod hlavičkou neziskové organizace Česká krajina se tak letos naplno rozjel unikátní projekt na návrat původních divokých kopytníků do české přírody. Postupně se v různých opuštěných či chráněných lokalitách po celém Česku, které zarůstají plevelem a náletovými dřevinami, budou zabydlovat další stáda koní, ale i zubrů a primitivního skotu - pratura.

Zahraničími zkušenostmi je potvrzeno, že stáda divokých kopytníků jsou jediným ekonomicky únosným prostředkem, jak taková území udržovat v kondici, aby z nich nemizely vzácné druhy rostlin, hmyzu i malých obratlovců.

Ve fotogalerii si můžete prohlédnout snímky prvního českého stáda koní, ale i zubrů žijících na zarostlých přímořských dunách v Holandsku, poznat "bájného" pratura či srovnat žijící zvířata s jejich předobrazy z pravěkých jeskynních maleb.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Do areálu amerického velvyslanectví v Bagdádu dopadly tři rakety

Do areálu amerického velvyslanectví v irácké metropoli Bagdádu dopadly tři rakety. Jedna z nich zasáhla jídelnu. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na bezpečnostní zdroj. O obětech či raněných se agentura nezmiňuje.

Podle AFP je to poprvé, co rakety zasáhly přímo americkou ambasádu nacházející se v opevněné a přísně střežené Zelené zóně, kde sídlí vláda a mnoho dalších zahraničních zastoupení.

před 3 hodinami

Samková si v druhém závodu v Kanadě polepšila na páté místo

Snowboardcrossařka Eva Samková skončila ve druhém závodu Světového poháru v kanadském zimním středisku Big White pátá a o místo vylepšila výsledek ze soboty. Vyhrála Australanka Belle Brockhoffová, která oplatila porážku Italce Michele Moioliové.

Mezi muži zvítězil v závodě, který se jel místo plánované soutěže družstev jako náhrada za zrušený SP v německém Feldbergu, Ital Lorenzo Sommariva. Jan Kubičík vypadl v prvním kole.

Úřadující mistryně světa a obhájkyně křišťálového glóbu Samková prošla z osmifinále i čtvrtfinále suverénně z prvního místa, semifinále se jí ale nepovedlo. V malém finále si tentokrát pozici v čele pohlídala.

Vedení v průběžném pořadí udržela Moioliová před Brockhoffovou, Samková je dál třetí. Další závody SP ve snowboardcrossu jsou na programu po zrušení Feldbergu až na začátku března v Sierra Nevadě, finále ve Veysonnaz se pojede v polovině března.

Další zprávy