reklama
 
 

Obrazem: Divocí koně, zubři i pratuři se vracejí do přírody

Aktualizováno 13. 4. 2015 23:44
V lednu bylo vypuštěno v bývalém vojenském prostoru Milovice stádo divokých koní. Brzy budou následovat zubři a pratuři. Podívejte se na zvířata, která se po stovkách let vracejí do české přírody.

Milovice - Dlouho vybírali vědci z mnoha plemen koní, až zvolili exmoorského ponyho. Malí a houževnatí koníci žijí divoce, naprosto bez zásahů člověka, ve slatinách jihozápadní Anglie. Pro záměr Čechů jsou tedy jako dělaní.

Koncem ledna přijel do Milovic po dlouhé cestě z ostrovů modrý kamion se čtrnácti klisnami. A na Velikonoční pondělí k nim přibyl hřebec, který se o pár dní později začal s klisnami pářit. Napřesrok se tedy s trochou štěstí narodí první hříbata.

Pod hlavičkou neziskové organizace Česká krajina se tak letos naplno rozjel unikátní projekt na návrat původních divokých kopytníků do české přírody. Postupně se v různých opuštěných či chráněných lokalitách po celém Česku, které zarůstají plevelem a náletovými dřevinami, budou zabydlovat další stáda koní, ale i zubrů a primitivního skotu - pratura.

Zahraničími zkušenostmi je potvrzeno, že stáda divokých kopytníků jsou jediným ekonomicky únosným prostředkem, jak taková území udržovat v kondici, aby z nich nemizely vzácné druhy rostlin, hmyzu i malých obratlovců.

Ve fotogalerii si můžete prohlédnout snímky prvního českého stáda koní, ale i zubrů žijících na zarostlých přímořských dunách v Holandsku, poznat "bájného" pratura či srovnat žijící zvířata s jejich předobrazy z pravěkých jeskynních maleb.

autoři: Jan Mates, Vojtěch Marek | 12. 4. 2015 15:13

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama