Obrazem: Divocí koně, zubři i pratuři se vracejí do přírody

Foto: Kateřina Malá
Jan Mates Vojtěch Marek Jan Mates, Vojtěch Marek
Aktualizováno 13. 4. 2015 23:44
V lednu bylo vypuštěno v bývalém vojenském prostoru Milovice stádo divokých koní. Brzy budou následovat zubři a pratuři. Podívejte se na zvířata, která se po stovkách let vracejí do české přírody.

Milovice - Dlouho vybírali vědci z mnoha plemen koní, až zvolili exmoorského ponyho. Malí a houževnatí koníci žijí divoce, naprosto bez zásahů člověka, ve slatinách jihozápadní Anglie. Pro záměr Čechů jsou tedy jako dělaní.

Koncem ledna přijel do Milovic po dlouhé cestě z ostrovů modrý kamion se čtrnácti klisnami. A na Velikonoční pondělí k nim přibyl hřebec, který se o pár dní později začal s klisnami pářit. Napřesrok se tedy s trochou štěstí narodí první hříbata.

Pod hlavičkou neziskové organizace Česká krajina se tak letos naplno rozjel unikátní projekt na návrat původních divokých kopytníků do české přírody. Postupně se v různých opuštěných či chráněných lokalitách po celém Česku, které zarůstají plevelem a náletovými dřevinami, budou zabydlovat další stáda koní, ale i zubrů a primitivního skotu - pratura.

Zahraničími zkušenostmi je potvrzeno, že stáda divokých kopytníků jsou jediným ekonomicky únosným prostředkem, jak taková území udržovat v kondici, aby z nich nemizely vzácné druhy rostlin, hmyzu i malých obratlovců.

Ve fotogalerii si můžete prohlédnout snímky prvního českého stáda koní, ale i zubrů žijících na zarostlých přímořských dunách v Holandsku, poznat "bájného" pratura či srovnat žijící zvířata s jejich předobrazy z pravěkých jeskynních maleb.

 

Právě se děje

před 25 minutami

Čistý zisk ČEZu stoupl za první tři čtvrtletí meziročně o polovinu

Čistý zisk energetické skupiny ČEZ stoupl za první tři čtvrtletí letošního roku meziročně zhruba o polovinu na 13,6 miliardy korun. Tržby vzrostly o 12 procent na 148,1 miliardy. Pomohl k tomu zejména růst cen elektřiny a vyšší zisk z obchodování s komoditami.

Zdroj: ČTK
před 55 minutami

Australská rallye byla zrušena kvůli obrovským požárům, titul mezi týmy má tak Hyundai

Světový šampionát v automobilových soutěžích přijde o Australskou rallye. Původně plánovaný poslední podnik letošní sezony, který se měl jet od čtvrtku do neděle, byl zrušen. Důvodem jsou ničivé lesní požáry, které ohrožují i dějiště rallye - oblast Nového Jižního Walesu.

Zrušení soutěže znamená, že titul mezi týmy získala značka Hyundai, která o 18 bodů porazila Toyotu., Šampionem mezi piloty se už na Katalánské rallye stal Ott Tänäk s Toyotou.

Zdroj: Radek Vičík
Další zprávy