Pražské zoo se daří. Od začátku roku přivítala stovky mláďat

Hana Součková
22. 5. 2014 12:35
Většinu přírůstků v letošním roce tvoří plazi, o něco méně je pak savců a ptáků. Většinu z nich už můžou návštěvníci vidět ve venkovních výbězích.
Mláďata pekari páskovaných.
Mláďata pekari páskovaných. | Foto: Tomáš Adamec, Zoo Praha

Praha - V Zoo Praha se od začátku roku narodilo přes 300 mláďat více než 70 druhů živočichů. Téměř sto z nich jsou savci, plazů je přes 160 a ptáci obohatili své řady o 85 mláďat.

Porodní boudu v Pavilonu kočkovitých šelem právě začíná opouštět měsíc a půl staré kotě karakala a spolu s matkou Karkulkou je k vidění ve venkovním výběhu. "Nejlepší šanci spatřit tuto dvojici mají návštěvníci časně po ránu nebo ke konci otevírací doby, kdy jsou karakalové aktivní," dodává Zoo Praha.

Z mláďat se nyní radují i chovatelé takinů indických, pekari páskovaných či losů evropských. Své řady rozšířili také kozorožci kavkazští nebo paovce hřivnaté.

Evropská rarita

Desítky mláďat přivedli na svět také ptáci. Pražská zoo si dokonce může připsat prvenství v rámci celé Evropy, jako jediná odchovala kriticky ohroženého lori balijského. Mezi další úspěchy patří ptáčata puštíků brýlatých, flétnáků australských, kystráčků modrolících nebo orlů kamčatských.

Pražští ptáci se však osvědčili i jako adoptivní rodiče mláďat z jiných zoo – významný je hned dvojí odchov čápů marabu afrických.

V oblasti plazů jsou bezpochyby nejvýznamnějšími přírůstky malé želvy texaské. Tento choulostivý druh rozmnožila pražská zoo v roce 2010 jako vůbec první v Evropě.

V nejbližším týdnu očekává pražská zoo také narození hříbat koní Převalského.

 

Právě se děje

před 35 minutami

Čína zruší cla na část sóji a vepřového dovážených z USA

Čína zruší cla na část sóji a vepřového dovážených ze Spojených států. Oznámilo to dnes čínské ministerstvo financí, podrobnosti ani konkrétní množství ale podle agentury Reuters nesdělilo. Osvobození od cel se bude přiznávat na základě žádostí jednotlivých firem. Peking zavedl 25procentní cla na americkou sóju a vepřové loni v červenci jako odvetné opatření za cla, která předtím na jeho zboží uvalil Washington.

Krok čínské vlády přichází uprostřed americko-čínských jednání o první fázi obchodní dohody nebo o přechodné obchodní dohodě, která by měla zmírnit obchodní válku mezi oběma největšími ekonomikami světa. Obchodní válka trvá už 17 měsíců a zrušení cel zavedených za jejího trvání představuje klíčový bod jednání.

Rozhodnutí čínské vlády je dobrou zprávou pro americké zemědělce, kteří tvoří klíčovou voličskou skupinu prezidenta Donalda Trumpa i Republikánské strany. 

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Austrálii sužují lesní požáry, ohrožují největší město Sydney

Severně od australského města Sydney hasiči bojují s rozsáhlými požáry. Ve státě Nový Jižní Wales v minulých týdnech napočítali podle stanice BBC až 100 ohnisek, ve čtvrtek vzhledem k nepříznivému počasí požáry zesílily. Největší australské město Sydney zahalil hustý dým. Od října přišlo v zemi kvůli ohňům o život šest lidí a zničeno bylo na 700 domů.

Hoří také ve státech Viktorie, Jižní Austrálie a Queensland. Agentura Reuters uvedla, že na východě země je 150 ohnisek, ale teď se hasiči zaměřili na osm ohňů, jež ohrožují pětimilionové Sydney. "Jsou velmi silné a očekává se, že se budou šířit na východ, bohužel k více osídleným místům, vesnicím a k izolovaným obydlím," řekl Shane Fitzsimmons z místní hasičské služby.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Sedm lidí zemřelo při explozi v čínské továrně na pyrotechniku

Sedm lidí zemřelo a 13 dalších bylo raněno při explozi v továrně na zábavní pyrotechniku v centrální čínské provincii Chu-nan. Informovala o tom dnes agentura AP.

Správa města Liou-jang uvedla, že výbuch nastal ve středu ráno a že výroba byla nelegální. Tým sestavený k vyšetření neštěstí vyslýchá zadržené manažery podniku. Ve čtvrtek byla ve městě pozastavena výroba veškeré zábavní pyrotechniky.

Podobné incidenty nejsou v Číně výjimkou. Přibývá jich zejména před oslavami nového lunárního roku, které nadcházející rok připadají na 25. ledna.

Další zprávy