Nymburk - Žádný komunistický sjezd nebyl v posledních dekádách tak sledovaný jako ten, který začal v sobotu ráno v Nymburce. Vzhledem k mnoha těžkostem při hledání vlády s důvěrou mohou komunisté víc než kdykoliv dříve po roce 1989 promluvit do složení vlády. Prestiž jejich sjezdu navíc významně zvýšil Miloš Zeman. Ten se v sobotu stal prvním porevolučním prezidentem, který na komunistickém sjezdu vystoupil.
O křeslo předsedy KSČM se utkají nynější stranický šéf Vojtěch Filip a místopředseda Josef Skála. Oba postoupili do druhého kola tajné volby.
Rudá lůza.Putinovy děvky.Křičí demonstranti na delegáty sjezdu KSČM. Někteří pokuřují dál,jiní odchzázejí debatovat. pic.twitter.com/cKXxUljDCn
— Kateřina Frouzová (@KaterinaFrouz) April 21, 2018
Sjezd KSČM provázejí protesty odpůrců komunismu. Asi hodinu po poledni se několik demonstrantů pokusilo proniknout do dějiště sjezdu v nymburském Obecním domě. Policisté jim v tom zabránili, vytlačili je ze schodiště. Na místě jsou i členové antikonfliktního týmu.
Hned v úvodním projevu Vojtěch Filip oznámil, že chce, aby komunisté tolerovali vládu ANO a ČSSD. "Pro jednání s ANO připravujeme písemný dokument, smlouvu o toleranci, ve které se zavazujeme k tomu, že učiníme krok, aby vláda s důvěrou vznikla. Existenci vlády ale budeme jen tolerovat," oznámil Filip s tím, že nevyloučil i možnost, aby šla KSČM proti vládě.
"Nebudeme navrhovat svolání schůze k vyslovení nedůvěry, jak po nás žádá vítěz voleb, ale vládě, v případě, že programové prohlášení nebude dodržováno, nebo nebude ve státním rozpočtu zajištěno jeho naplňování, tak se můžeme k vyslovení nedůvěry připojit po neúspěšném smírčím řízení," řekl Filip. Podle něj dohoda umožní KSČM předkládat vlastní návrhy zákonů, což považuje za velký posun vpřed.
"V minulém volebním období nebylo projednáno a nedostalo se vůbec na schůzi sněmovny 18 návrhů z pera KSČM," stěžoval si Filip.
Byly to zločiny, připomněl Zeman minulost
Na sjezdu dopoledne vystoupil prezident Miloš Zeman, který mimo jiné připomněl komunistům krvavou minulost jejich strany. Únor 1948, který dodnes mnozí komunisté označují za vítězný, nazval prezident jako prohraný. "Nejdříve justiční vraždy politických oponentů. Heliodor Píka, Milada Horáková a další. O něco později justiční vraždy komunistů. Například i Rudolfa Slánského," připomněl Zeman padesátá léta minulého století, kdy komunisté povraždili, nebo poslali do vězení mnoho oponentů.
"To nebyly deformace. Přestaňme si lhát do kapsy, to nebyly ani chyby. To byly zločiny. A jako zločiny je musíme umět pojmenovat, chceme-li mluvit pravdu," prohlásil prezident a připomněl i relativně svobodnější šedesátá léta, kdy on sám vstoupil krátce do KSČ.
Následné období normalizace označil Zeman za dobu, kdy země zaostávala. "Jestliže v padesátých letech bylo mnoho lidí uvrženo do vězení, nebo do koncentračních táborů, pak v době tzv. normalizace, se ve skutečnosti vyřazoval obrovský potenciál naší společnosti tím, že lidé nemohli pracovat ve svém oboru, jejich děti nemohly studovat. Platilo, že čím hloupější člověk, tím větší měl šanci na úspěch v získání nějaké funkce," podotkl Zeman s tím, že mezi členy KSČM je také mnoho členů bývalé KSČ, kteří nesou jistou míru spoluzodpovědnosti za minulosti.
Nakonec vyzval přítomné delegáty, aby si komunisté udělali analýzu minulosti. "Kdybyste pro ni chtěli nějaký provokativní název, tak bych to nazval pokání," uvedl a připomněl stejnojmenný film. "Nezapomeňte, že pokání očišťuje, že je předstupněm odpuštění a také předstupněm k normálnímu životu," řekl.
Přítomnost Zemana na sjezdu komunistů kritizovala řada politiků, navíc poukazovali na to, že se tak děje v den, kdy ostatky komunisticky těžce pronásledovaného kardinála Berana budou uloženy v Katedrála Sv. Víta. Ke kritice se však nepřidal kardinál Dominik Duka. "Víte, já se domnívám, že zase budu ten obhájce pana souseda, ale je to tak trošku dáno těmi okolnostmi, a my vycházíme z toho, že včera uvítal náš národ a náš stát pana kardinála Berana na letišti ve Kbelích. Dnes je oslava velice církevní," odpověděl na otázky České televize v sobotu dopoledne.
“Konečně jsem zase jednou viděl mladé pionýrky. Tak okolo sedmdesáti,” zdraví se delegáti sjezdu KSČM.
— Kateřina Frouzová (@KaterinaFrouz) April 21, 2018
Při sobotní polední mši v Katedrále sv. Víta ale Duka Zemana kritizoval. "Je jistě náhodnou souhrou okolností, že v době, kdy my dnes vítáme kardinála Berana, je prezident hostem na sjezdu komunistické strany, která se přes volební porážku dožaduje stále většího podílu na moci. O to větší zodpovědnost připadá hlavě státu, aby zaznělo rozhodné slovo," prohlásil Duka, kterého přerušil dlouhý potlesk.
Samotní komunisté přijali Zemanův projev rozdílně. Předseda Vojtěch Filip uvedl, že mu nevadila žádná pasáž, podle předsedy poslaneckého klubu Pavla Kováčika odpovídal prezidentovým názorům. Marta Semelová, jež patří k radikálnímu křídlu ve straně, pokládá Zemanovo vystoupení za jednostranné.
"To, že s některou částí jeho projevu nemusím souhlasit, neznamená, že neoceňuji to, že přijel na sjezd a poděkoval našim členům jako voličům, kteří se také zasloužili o to, že byl zvolen do funkce prezidenta," řekl novinářům Filip. Skutečnost, že má Zeman na určité historické etapy jiný názor než Filip, prý není překážkou pro jejich další komunikaci.
Kováčik pokládá za rozhodující, že Zeman na sjezd přijel a k delegátům promluvil. "Pro mě to znamená malý krok pro pana prezidenta, ale velký krok pro komunistickou stranu," řekl. Ohledně obsahu projevu Kováčik podotkl, že "je to starý Miloš Zeman, jak ho znám z řady jeho vystoupení a projevů". Zeman ale podle něho možná přeslechl usnesení KSČM z roku 1990, v němž se strana omluvila a které sebereflexi podle něho obsahuje.
"Nebudu projev pana prezidenta nijak komentovat. Byl to podle mě jednostranně zaměřený projev," řekla bývalá poslankyně Semelová. Naopak místopředsedovi KSČM Jiřímu Dolejšovi, jenž se řadí k liberálnímu křídlu, se Zemanovo vystoupení líbilo. "Zeman se projevil skutečně jako demokratický socialista," řekl Dolejš.
Trpím jako zvíře, kritizuje Filip poslední léta
Velmi sledované je také dění v okolí místa, kde KSČM jedná. Protestující už od rána na transparentech a skandováním hesel dávají nesouhlas s politikou komunistické strany a připomínají její spjatost s totalitní KSČ. Zhruba 500 lidí se po poledni vydalo z nymburského nádraží k Obecnímu domu, při příchodu k dějišti sjezdu provolávali hesla "Rudé zrůdy" či "Soudruzi, pojďte ven".
“Rudí vrazi.”
— Kateřina Frouzová (@KaterinaFrouz) April 21, 2018
“Více bratří Mašínů.”
Malý pozoruhodný výběr hesel, která křičeli demonstranté na delegáty sjezdu KSČM. #posuďtesami
Favoritem na post předsedy je Vojtěch Filip, který sice nese odpovědnost zas loňský propadák v parlamentních volbách, jenže ten odčinil tím, že komunistům vyjednal ve sněmovně velmi výhodné postavení. Jeho sebevědomí stoupá, takže už avizoval, že jako předseda bude chtít mluvit do toho, kdo by usedl v případné vládě ANO a ČSSD s tolerancí KSČM.
"Budeme mít požadavky na patřičnou kvalifikaci, vzdělání a manažerské schopnosti toho, kdo bude resort řídit, protože to není procházka růžovým sadem a legrace. Já dvacet osm let trpím jako zvíře, kolik amatérů kde sedělo a co jsme si tím všechno zavinili," tvrdí sebevědomě Filip, aniž by kdykoliv připustil vinu za to, co komunisté způsobili v letech 1948 až 1989.
Ve druhém kole volby se Filip utká se svým dlouhodobým kritikem Josefem Skálou. V prvním kole delegáti nového stranického předsedu nevybrali. Filip obdržel podle oficiálních výsledků 110 hlasů, Skála 105 hlasů. Volby se zúčastnilo 308 delegátů, čtyři hlasy byly neplatné.
Do čela KSČM kandidovala nakonec méně než desítka nominovaných lidí, někteří se kandidatury vzdali. K favoritům volby předsedy patřila i europoslankyně Kateřina Konečná. Volilo ji 79 delegátů. Do druhého kola tedy nepostoupila.
Pro Konečnou je dosažený výsledek, jak uvedla, vzpruhou. "Našla jsem poměrně hodně delegátů, kterým i přes to, že jsem nevedla nějakou intenzivní kampaň, se moje vize líbila," řekla ČTK a České televizi. Ze svých tezí Konečná neustoupí. S vítězem druhého kola volby se chce Konečná dohodnout na to, zda bude kandidovat na místopředsedkyni. Komunisté uvažují o tom, že jeden z řadových místopředsedů by se měl věnovat evropským záležitostem.
Oblíbený citát šéfa KSČM V. Filipa:Sám jsem dělníkem, z třídy dělnické, koho dělník nesprávně považuje za pána a pán pak správně za dělníka.
— Kateřina Frouzová (@KaterinaFrouz) April 21, 2018