Praha – Radnice jsou nám bližší než parlament a vláda, takovou zprávu poslali sociální demokraté svému ústředí během roku 2014. Straně totiž členové poslali 22,2 milionu korun, z čehož zhruba polovina (11,3 milionu) šla na účty okresních nebo krajských organizací.
Jak loni hospodařila ČSSD
Výdaje: 247,8 milionu Kč
Výnosy: 212,1 milionu Kč
z toho
- Dotace od státu: 150,2 milionu
- Dary: 22,2 milionu
- Členské příspěvky: 21,5 milionu
- Pronájmy budov: 14,9 milionu
Zdroj: Zpráva místopředsedy pro hospodaření pro sjezd
Pro porovnání: v roce 2013, kdy socialistům šlo o ovládnutí Sněmovny s lídrem Bohuslavem Sobotkou, se ČSSD podařilo sehnat na sponzorských darech (v drtivé většině od vlastních straníků) jen 4,07 milionu korun. Nutno dodat, že kromě komunálních voleb proběhly v roce 2014 ještě doplňovací do Senátu a eurovolby.
Aktuálně.cz vyčetlo markantní rozdíl ve štědrosti straníků ze zprávy o hospodaření ČSSD, kterou předloží nadcházejícímu sjezdu místopředseda Martin Starec. Ten má na starosti stranickou kasu. Zprávu už obdrželi delegáti sjezdu a redakce ji má rovněž k dispozici.
Kompletní účty musí ČSSD předložit podle zákona o hospodaření politických stran až koncem března. Z předložených čísel je ale možné již nyní vyčíst, jak si socialisté v roce 2014 vedli.
Například že původní rozpočet na volby překročili dvojnásobně. Místo plánovaných 64 milionů korun nakonec utratili 122,7 milionu. Kvůli tomu hospodaření Lidového domu neskončilo nulou, jak se původně plánovalo, ale 35,7 milionu v minusu. Hlubšímu propadu zabránily úspory v rámci strany, zejména na chodu sídla - pražského Lidového domu.
„Vyhodnotili jsme, že je volební účet potřeba průběžně posilovat,“ komentoval propad Starec s tím, že ČSSD navýšila postupně rozpočty na všechny troje volby. Schodek se však podle něj významně nepromítl do celkového zadlužení strany. „Vyrovnali jsme to rezervou z loňského roku a penězi z kontokorentu,“ dodal.
Pravicové pravidlo: postarej se sám
A jak místopředseda pro hospodaření vysvětluje rozdíl ve vybraných darech před loňskými a předloňskými volbami? "Loni byly troje volby, mnoho kandidátů se tak na kampani podílelo,“ uvedl Starec. Straníci oslovení Aktuálně.cz však mimo záznam podotýkají, že platilo "pravicové" pravidlo, že „každý se musí postarat hlavně o sebe“.
Čísla ještě nemusí být konečná. Starec ve své zprávě upozorňuje, že uvedená data se vztahují k předběžné uzávěrce, tedy k 30. listopadu 2014. Není v ní například uveden dar od sociálními demokraty vlastněné společnosti Cíl. „Jedná se jen o 250 tisíc korun,“ upřesnil Starec.
V minulosti to byla právě tato společnost, která dávala socialistům největší, až několikamilionové dary. Vedení ČSSD ale před časem rozhodlo, že nadále nebude svou zálohu „drancovat“.
Cíl je totiž firma, do níž ČSSD vložila peníze, které získala v minulosti z pronájmu Lidového domu a které používala k placení nákladných volebních kampaní. Po volebním roce 2010 však hrozilo, že společnost, kterou socialisté založili již před válkou, zkrachuje.
Hlavní živitel ČSSD? Stát
K letošnímu 30. listopadu ČSSD musí splatit na svém kontokorentním účtu 73,8 milionu korun, ke konci roku 2013 to přitom bylo 42,3 milionu korun. Cíli, jakož to své rezervě, pak dlužila k uvedenému datu 162,7 milionu korun, necelý rok předtím to bylo 165,7 milionu.
Celkové výnosy ČSSD pak k uvedenému datu byly 212,1 milionu korun, výdaje 247,8 milionu. Kromě darů byly nejvyššími položkami 150,2 milionu od státu, 21,5 milionu poslali straníci na členských příspěvcích a 14,9 milionu získala ČSSD pronájmy svých budov.
Pro porovnání, v roce 2013 si socialisté přišli na 290,6 milionu korun a utratili 255,8 milionu korun.