Sbohem, dary. Proč účty ČSSD vypadají, jako by nebyly volby

Straně, která byla zvyklá na sponzoring v řádu desítek milionů, se příjmy z darů loni propadly na historické minimum.
ČSSD loni vybrala na darech pro stranu historické minimum, čím to je?
ČSSD loni vybrala na darech pro stranu historické minimum, čím to je? | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Při pohledu na loňskou finanční zprávu ČSSD by se mohlo zdát, že se loni nekonaly žádné volby, natož ty parlamentní. Straně, která byla zvyklá na sponzoring v řádu desítek milionů, se příjmy z darů loni propadly na historické minimum.

Nejenže žádné dary neposlala akciová společnost strany Cíl, což je prý součástí nové finanční strategie ČSSD. Ve větší míře se však nepodíleli ani straničtí funkcionáři, u kterých to až dosud bylo zvykem.

V supervolebním roce 2010 (volilo se do Sněmovny, obcí i Senátu) obdržela strana jen od fyzických osob téměř 29 milionů a v roce 2012 na volby do krajů 9. Loni však na volbu poslanců dostala jen 3,8 milionu.

Dokonce i v roce 2011, kdy se o přízeň voličů ucházel pouze Jiří Dienstbier v doplňovacích senátních volbách, se vybralo o dva miliony víc než loni, tedy 5,7 milionu. Když je však místopředseda strany odpovědný za hospodaření Martin Starec požádán, aby propad vysvětlil, opakuje pouze: "Jsme strana, která není závislá na darech."

V sociální demokracii kromě psaných pravidel platí i pár nepsaných. Mezi ně patří například to, že straníci, kteří se díky ČSSD dostali k vyšším platům – tedy poslanci, senátoři, europoslanci a další – na oplátku pomůžou se stranickým financováním.

O těchto neformálních doporučeních straníci nechtějí mluvit ani "off record", nicméně z neformálních rozhovorů vyplývá, že to "patří k dobrému mravu" a že "poslanci vědí, kde je jejich místo a co je vhodné".

Nebo ještě lapidárněji: "Ten, kdo straně nepomůže, nemůže počítat s tím, že bude na kandidátce".

Článek vyšel v pondělním vydání deníku Insider, kde si jej můžete přečíst v plném znění.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 27 minutami

Rozsáhlý požár zasáhnul vrakoviště v Ostravě, předcházela mu exploze

Při rozsáhlém požáru autovrakoviště v Ostravě-Vítkovicích, který od rána likvidují hasiči, platí už třetí stupeň požárního poplachu. Na místě zasahuje podle posledních informací 21 jednotek profesionálních i dobrovolných hasičů. Pomáhá také vrtulník policie s bambivakem. Řekl mluvčí moravskoslezských hasičů Lukáš Popp.

"Vyhlásili jsme třetí stupeň. V praxi to znamená, že na místě je víc než 11 jednotek. Kolik jich máme momentálně, ale přesně nedokážu říct," řekl Popp. Velitel čety moravskoslezských hasičů Jakub Kozák uvedl na twitteru, že na místě je 21 jednotek. Popp dodal, že z Brna kolem 10:00 dorazil policejní vrtulník, který hasí s pomocí bambivaku. Jeho plnění zajišťují hasiči přímo v areálu.

Policie na Twitteru uvedla, že masivnímu požáru předcházela exploze. Nikdo se při ní podle policie nezranil. Informaci o případných zraněných nemají ani hasiči.

Hoří v areálu společnosti SPV Recycling, která se zabývá ekologickou likvidací vozidel. Její ředitel Jiří Šašek to potvrdil. "Jsme momentálně uprostřed zásahu," řekl lakonicky s tím, že společnost se vyjádří později během dneška nebo v úterý.

Hustý kouř z je viditelný ze vzdálenosti několika kilometrů, podle policie nemají místní otvírat okna. Na místě zřejmě hoří i plasty a barvy. Vedení radnice v Ostravě-Vítkovicích doporučuje lidem, aby nevycházeli. "Požár není zcela bezpečný. Ještě několik hodin potrvá. Doporučujeme lidem, aby zavřeli okna, nevětrali, nevycházeli. Pokud musí z domovů, měli by si chránit dýchací cesty. Řekli nám, že tam hoří i plasty a barvy," řekl ČTK starosta ostravské části Vítkovice Richard Čermák.

Zdroj: ČTK
před 29 minutami

Reprezentační asistent Galásek bude působit v Baníku Ostrava

Fotbalisty Ostravy povede i v příští sezoně trenér Ondřej Smetana. Jeho novým spolupracovníkem se vedle Jana Baránka mladšího stává reprezentační asistent Tomáš Galásek, který přichází z Norimberku. V realizačním týmu nahradí Václava Daňka.

Smetana s Daňkem a Baránkem vedli mužstvo po únorovém odvolání Luboše Kozla. "Realizační tým pod vedením Ondry Smetany mužstvo na jaře zvedl, ale chtěli jsme ho ještě posílit o dalšího perspektivního a ambiciózního trenéra, ideálně s vazbou na Baník, a to přesně se snoubí v osobě Tomáše Galáska," uvedl na klubovém webu sportovní ředitel Alois Grussmann. "Pětadvacet let strávil v zahraničí jako hráč i trenér, řadu roků působil ve slavném Ajaxu, hrával za národní tým. Přinese nový náhled na fotbal a spoustu zkušeností ze zahraničního fotbalového prostředí. Není náhoda, že si ho Jaroslav Šilhavý vybral jako asistenta k reprezentaci."

před 40 minutami

Výroba masa stoupla v prvním čtvrtletí o více než dvě procenta

Výroba masa v prvním čtvrtletí meziročně vzrostla o 2,2 procenta na 113 329 tun, nejvíce rostla produkce rostla u drůbežího, kde šlo o 4,4 procenta a u vepřového s nárůstem o 2,3 procenta. Naopak o tři procenta klesla výroba hovězího. Nákup mléka klesl o 4,2 procenta na 754,2 milionu litrů, uvedl v pondělí Český statistický úřad. Ceny zemědělských výrobců klesly u prasat o 30,5 procenta, u kuřat se zvýšily o 1,9 procenta. Výkupní cena mléka meziročně klesla o 1,2 procenta na 8,78 Kč/l.

Zdroj: ČTK
Další zprávy