Praha - Při pohledu na loňskou finanční zprávu ČSSD by se mohlo zdát, že se loni nekonaly žádné volby, natož ty parlamentní. Straně, která byla zvyklá na sponzoring v řádu desítek milionů, se příjmy z darů loni propadly na historické minimum.
Nejenže žádné dary neposlala akciová společnost strany Cíl, což je prý součástí nové finanční strategie ČSSD. Ve větší míře se však nepodíleli ani straničtí funkcionáři, u kterých to až dosud bylo zvykem.
V supervolebním roce 2010 (volilo se do Sněmovny, obcí i Senátu) obdržela strana jen od fyzických osob téměř 29 milionů a v roce 2012 na volby do krajů 9. Loni však na volbu poslanců dostala jen 3,8 milionu.
Dokonce i v roce 2011, kdy se o přízeň voličů ucházel pouze Jiří Dienstbier v doplňovacích senátních volbách, se vybralo o dva miliony víc než loni, tedy 5,7 milionu. Když je však místopředseda strany odpovědný za hospodaření Martin Starec požádán, aby propad vysvětlil, opakuje pouze: "Jsme strana, která není závislá na darech."
V sociální demokracii kromě psaných pravidel platí i pár nepsaných. Mezi ně patří například to, že straníci, kteří se díky ČSSD dostali k vyšším platům – tedy poslanci, senátoři, europoslanci a další – na oplátku pomůžou se stranickým financováním.
O těchto neformálních doporučeních straníci nechtějí mluvit ani "off record", nicméně z neformálních rozhovorů vyplývá, že to "patří k dobrému mravu" a že "poslanci vědí, kde je jejich místo a co je vhodné".
Nebo ještě lapidárněji: "Ten, kdo straně nepomůže, nemůže počítat s tím, že bude na kandidátce".
Článek vyšel v pondělním vydání deníku Insider, kde si jej můžete přečíst v plném znění.