Praha - Hlavním úkolem nové důchodové komise je připravit návrh přesného postupu zrušení penzijní reformy Nečasovy vlády, změn v dobrovolném spoření i hranice důchodového věku.
Očekává to od ní premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Tým se sejde poprvé 13. května, zasednou v něm zástupci parlamentních stran a experti. Takzvaný druhý pilíř má přestat existovat od roku 2016, ostatní reformní změny mají platit od roku 2017.
"To, co chystáme, není nějaká revoluce. Máme tam jedinou radikální část a tou je zrušení druhého pilíře. Chceme, aby se systém rozvíjel a nebyly tam dramatické zásahy, které by ho vychýlily," uvedl premiér.
Takzvaný druhý důchodový pilíř prosadila vláda Petra Nečase (ODS). Lidé mohou přesměrovat část odvodů z veřejného penzijního systému do vlastního spoření. Od 1. ledna 2016 by to už nemělo být možné. Komise má přesně stanovit, jak se bude postupovat. Tým, jejž premiér nazval Potůčkovou komisí, povede expert ČSSD Martin Potůček.
Na stáří by si měli Češi spořit více
Premiér označil druhý pilíř za "apendix důchodového systému, který se koalice rozhodla odstranit". Sociální demokraté už před volbami říkali, že ho po nástupu k vládě zruší. Dotkne se to asi 80 tisíc lidí, kteří si takto spoří.
Podle předsedy vlády by komise měla navrhnout i změny ve třetím pilíři, tedy v dobrovolném šetření na penzi. Do něj se zapojilo několik milionů lidí. Cílem je zvýšit motivaci k tomu, aby si Češi a Češky odkládali na stáří víc.
Tým by měl přijít ale i s opatřeními, která by přiměla zaměstnavatele víc přispívat svým pracovníkům. Sobotka věří, že odvody do důchodového systému nebude nutné zvyšovat.
Navázat důchodový věk na dobu dožití
Třetím úkolem je podle premiéra navázat důchodový věk na dobu dožití, nyní věková hranice pro odchod do penze není stanovena a každoročně se odsouvá o několik měsíců.
Podle prvního plánu by komise měla mít ještě další tři cíle. Měla by najít nový valorizační mechanismus, který by zajistil důstojnou penzi po celou dobu jejího pobírání i udržitelnost systému. Změnit by se měly i parametry, aby se posílila zásluhovost. Zohlednit se má také počet vychovaných dětí.
ČSSD na jednání posílá šéfa svého poslaneckého klubu Romana Sklenáka. Lidovci nominovali svého místopředsedu Jana Bartoška. Za ANO v týmu usedne poslankyně Radka Maxová. Za TOP 09 se prvního jednání zúčastní místopředseda Miroslav Kalousek.
Komunisty by mohl zastupovat poslanec Miroslav Opálka, ODS poslanec Adolf Beznoska a Úsvit poslankyně Jana Hnyková. Odbory bude reprezentovat místopředseda Českomoravské konfederace odborových svazů Vít Samek.
Složení týmu by mělo být jasné v úterý
Strany měly navrhnout také maximálně tři své experty. Třeba hnutí ANO nominovalo Patrika Nachera, Věru Švejdovou a Lucii Kozlovou. ČSSD by chtěla mít v týmu například i expremiéra Vladimíra Špidlu. "Předpokládáme, že v komisi bude celkem šest odborníků. Jejich výběr bude prvním testem schopnosti komise dohodnout se," řekl dnes Potůček. Složení týmu by mělo být jasné po úterním jednání.
"Naší ambicí je nastavit důchodový systém, který přežije všechny další vlády a bude stabilní. Teprve to, co se ve skupině dohodne a s čím budou všichni členové a členky souhlasit, to lze nazvat stabilní důchodovou reformou," řekla ministryně práce Michaela Marksová Tominová (ČSSD).
Podobné komise fungovaly už v minulosti. Politici se ale na změnách nedokázali obvykle shodnout v termínu, který si stanovili.