Kolik vydělal váš penzijní fond? Většina porazila inflaci

Jiří Hovorka Jiří Hovorka, František Mašek
Aktualizováno 24. 4. 2014 14:33
Vítězem za rok 2013 bude zřejmě Axa penzijní společnost, která u "starého" penzijního připojištění připíše 2,3 procenta.
Foto: Vojtěch Marek

- aktualizováno 24. dubna, kdy zveřejnila výsledek za rok 2013 společnost Conseq

Praha – Většina penzijních společností loni splnila svůj hlavní úkol a u penzijního připojištění připíše výnos, který převýší inflaci. Jistě to už můžeme prohlásit o šesti z osmi penzijních společností, které spravují takzvané transformované fondy, v nichž je téměř pět milionů smluv.

Čtyři penzijní společnosti už klientům výnos za rok 2013 oznámily. Zatím nejvyšší výnos oznámila společnost Conseq, která loni převzala penzijní společnost Aegon. Její výnos za rok 2013 činí 2,17 procenta. Penzijní společnost ze skupiny ČSOB připsala za loňský rok 1,7 procenta, Allianz penzijní společnost zhodnotila úspory o 1,6 procenta a penzijní společnost ze skupiny Komerční banky porazila inflaci ještě těsněji, když připsala 1,44 procenta. Loňská průměrná inflace činila 1,4 procenta.

Jednička? Tentokrát asi Axa

Ze společné ankety Hospodářských novin a Aktuálně.cz mezi penzijními společnostmi vyplývá, že na nejvyšší zhodnocení se zřejmě mohou těšit klienti Axa penzijní společnosti. „Předpokládáme, že výnos dosáhne 2,3 procenta. Měl by tak být nejvyšší na trhu,“ upřesňuje mluvčí společnosti Karel Žyla.

Výnosu nad inflací se dočkají i klienti tuzemské jedničky mezi penzijními společnostmi. „Zhodnocení očekáváme rozhodně nad inflací,“ potvrzuje Petr Brousil, mluvčí Penzijní společnosti České pojišťovny. Podle informací online deníku Aktuálně.cz by se výnos měl pohybovat kolem dvou procent. Penzijní společnost České pojišťovny loni nově spravovala také peníze klientů, kteří penzijní připojištění uzavřeli dříve u Generali, tedy dceřiné společností ČP. I tito klienti tak loni „porazili“ inflaci.

Poslední dvě penzijní společnosti – ze skupin ING a České spořitelny - pak čekají na valnou hromadu na konci dubna a zatím nechtějí hovořit ani o odhadech výnosů za rok 2013. Něco ale přece jen naznačuje komentář předsedy představenstva penzijní společnosti České spořitelny Aleše Poklopa. „Vzhledem k rekordně nízkým úrokovým sazbám, které zřejmě ještě nějaký čas potrvají, může průměrný výnos fondu dlouhodobě činit procento ročně,“ říká obecně.

Lepší výsledek díky poklesu inflace

Penzijní připojištění za rok 2013 připíše podobné výnosy jako v roce 2012 - avšak tentokrát většina fondů porazí inflaci, což se v roce 2012 nepovedlo ani jednomu z fondů. Zatímco v roce 2013 inflace klesla na 1,4 procenta, o rok dříve v průměru činila 3,3 procenta.

U transformovaných fondů, které mají vzhledem ke garanci minimálně nulového zhodnocení (nemohou jít do minusu) omezené možnosti investování, je přitom jejich hlavním cílem právě porazit inflaci, a uchovat tak reálnou hodnotu úspor. O jistý výnos do zhruba čtyř procent ročně se pak stará státní příspěvek.

V roce 2012 nejvíce připsaly fondy od Aegonu a České spořitelny (2,21 a 2,2 %), nejméně naopak fondy od Axa a Generali (1,23 a 1,2 %). Průměrný výnos za minulých pět let, za které už známe kompletní výsledky, pak ukazuje následující tabulka.

Zhodnocení penzijních fondů za posledních pět let (2008-2012)

Penzijní fond Průměrné zhodnocení
Inflace 2,80 %
Allianz 2,73 %
Aegon 2,30 %
Generali 1,60 %
PF České spořitelny 1,54 %
PF České pojišťovny 1,42 %
PF Komerční banky 1,33 %
ČSOB PF Stabilita 1,29 %
Axa 1,23 %
ING 1,22 %


Změny od roku 2013

Od roku 2013 spustila vláda Petra Nečase hlavní část své důchodové reformy. Ta vedle zavedení druhého pilíře (který chce současná koalice ČSSD, ANO a KDU-ČSL zrušit) změnila i pravidla penzijního připojištění - třetího pilíře.

Penzijní připojištění se starými podmínkami se „prodávalo" jen do konce listopadu 2012. O toto pojištění s garancí "nezáporného zhodnocení" měli lidé na poslední chvíli velký zájem, celkový počet smluv v tomto systému se nyní pohybuje kolem pěti milionů.

Původních devět fondů se starými podmínkami (vedle zmíněné garance jde o možnost výsluhové penze či výplaty úspor v šedesáti letech) se „zakonzervovalo" v takzvaných transformovaných fondech.

Nový systém penzijního připojištění už nenabízí garanci nezáporného zhodnocení. Na druhé straně tím však končí omezení, které fondům bránilo v odvážnějším investování a - teoreticky - v možnosti vyššího zhodnocení úspor. Lidé si nyní mohou vybrat z různých investičních strategií.

Pro nové i staré fondy (smlouvy) se změnil systém vyplácení státního příspěvku. Zatímco ještě v roce 2012 bylo možné získat minimální příspěvek ve výši 50 korun už za vklad 100 korun měsíčně, od roku 2013 se hranice vkladu pro získání minimálního příspěvku zvýšila na 300 korun. Zároveň s tím ale vzrostla také výše minimálního i maximálního státního příspěvku.

Při měsíční úložce v rozmezí od 300 do 999 korun státní podpora nově činí 90 korun plus 20 procent z částky přesahující 300 korun. Za tisíc a více korun pak od státu získáte 230 korun. Dříve bylo maximum sice možné získat už při úložce ve výši 500 korun, ale jeho výše činila 150 korun.

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas další aktuality a rady! Osobní finance Aktuálně.cz.

 

Právě se děje

před 59 minutami

Boeing kvůli počasí opět odložil zkušební let letounu 777X

Americká strojírenská společnost Boeing v pátek stejně jako ve čtvrtek odložila zkušební let svého širokotrupého letounu 777X kvůli špatnému počasí. Oznámila to firma. Dodala, že se o let znovu pokusí v sobotu v 19:00 SEČ.

Zkušební let stroje 777X se měl původně uskutečnit již loni v létě, Boeing ho ale odložil a zdůvodnil to problémy s křídly, softwarem a dodávkami motorů firmy General Electric.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Kvůli silným bouřím a záplavám na Madagaskaru zemřelo 21 lidí

Silné bouře, které postihly severozápad Madagaskaru, si od neděle vyžádaly 21 mrtvých. Dalších 20 lidí se pohřešuje, uvedly dnes madagaskarské úřady. Prudký déšť, který na ostrově způsobil záplavy a sesuvy půdy, zasáhl téměř 90 000 lidí. Část země má narušenou infrastrukturu a hrozí nedostatek jídla, píše AFP.

Rozvodněná řeka například v městečku Mitsinjo smetla 24 lidí, z nich čtyři byli nalezeni mrtví, zbývajících 18 se pohřešuje. Ve 120 kilometrů vzdálené vesnici Tsaramandroso přišli o život rovněž čtyři lidé. Dalších devět lidí zemřelo ve městě Maevatanana, většina z nich v těžební oblasti.

Deště také poničily části dvou hlavních silnic, které spojují severozápad země se zbytkem ostrova, a odřízly tak několik vesnic. Voda na jednom místě odnesla zhruba 700 metrů dlouhý úsek silnice.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Představitelé EU i britský premiér Johnson podepsali brexitovou dohodu

Představitelé Evropské unie a Spojeného království dnes splnili jeden z posledních formálních požadavků před odchodem Británie z EU: Brusel i Londýn podepsali brexitovou "rozvodovou" dohodu, která by po ratifikaci Evropským parlamentem měla za týden ukončit spojení Spojeného království s unijní "sedmadvacítkou", informovala agentura AFP.

Dohodu nejprve za EU podepsala předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová a předseda Evropské rady Charles Michel. Následně byl dokument odeslán do Londýna, kde jej podpisem stvrdil britský premiér Boris Johnson.

Europarlament bude o ratifikaci dohody hlasovat 29. ledna. Opustit EU by Británie měla po 47 letech členství o půlnoci 31. ledna.

Zdroj: ČTK
Další zprávy