Článek vyšel v sesterském deníku Insider, který jej Aktuálně.cz poskytl v plném znění.
Praha - Až dosud se počítalo s tím, že připravovaný služební zákon nastaví mzdy především státním úředníkům. Mohl by ale ovlivnit také platy českých politiků. Koalice musí nejpozději do července připravit novelu zákona, který určí platy ministrů, poslanců a senátorů. Podle premiéra Bohuslava Sobotky by se jejich platy mohly nově počítat právě s ohledem na služební zákon.
"Případné zvýšení platů politiků by mělo být vázáno na platy ve státní správě. Tato otázka je nyní řešena v zákonu o státní službě, na jehož finální podobě koaliční strany intenzivně pracují," uvedl pro deník Insider Sobotka.
Projednávání služebního zákona se však zkomplikovalo poté, co se koaliční strany neshodly na paragrafovaném znění, mimo jiné právě na výpočtu platů a odměn úředníků. Koalici přitom tlačí čas – pokud platy politiků nevyřeší dostatečně rychle, platy od příštího ledna skokově vzrostou.
"Jakmile budeme mít jasno v odměňování státních úředníků, jsem přesvědčen, že budeme rychle schopni nastavit optimální pravidla pro odměňování politiků," věří Sobotka.
Sobotka si polepší o 38 tisíc, Babiš o 27
Zákon o platu představitelů státní moci přiznává českým politikům platovou základnu ve výši 2,75násobku průměrné mzdy v nepodnikatelské sféře. V posledních letech však byly platy zmraženy na základu 51 tisíc korun, omezení končí na konci tohoto roku.
"Beze změny zákona č. 236/1995 Sb. by vzrostl plat například poslanci bez funkce o cca 13 200 Kč, ministrovi o 27 100 Kč a předsedům vlády a komor Parlamentu o 38 200 Kč," píše se v propočtu, který si nechala zhotovit ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová Tominová, jejíž resort má novelu připravit.
Koalice se ovšem na podobě odměňování politiků neshodne. Hnutí ANO a KDU-ČSL prosazují další zmražení platů.
„Ministr financí v probíhajícím koaličním jednání prosazuje pro rok 2015 ponechání zmražené platové základny u poslanců a všech ústavních činitelů, s výjimkou soudců a státních zástupců,“ tvrdí mluvčí ministerstva financí.
Sociální demokraté by se naopak zvýšení mezd nebránili. Kromě Sobotkova nápadu je ve hře i možnost počítat platy dál podle průměrné mzdy, ovšem s nižším koeficientem. „Já osobně si dovedu představit nějaké mírné zvýšení cestou nižšího koeficientu, aby to korespondovalo s průměrnou mzdou,“ myslí si Marksová.
Kolik si vysoudí soudci?
Dohodu o novele však komplikuje ještě jedna věc. Součástí zákona jsou i platy soudců a státních zástupců. Ty měly být v minulých letech zmraženy stejně jako mzdy politiků, soudci se ovšem domohli u Ústavního soudu rozhodnutí, která toto opatření zrušila. Nyní navíc nově požadují, aby dostávali dokonce trojnásobek průměrné mzdy.
„Čekáme na rozsudek ÚS ohledně platů soudců, aby změna zákona obsahovala i reakci na rozhodnutí Ústavního soudu,“ potvrdil Sobotka. Jisté je v tuto chvíli pouze to, že ať bude verdikt jakýkoli, koalice platy soudců od těch politických oddělí.
„Pokud by k tomuto oddělení nedošlo, tak je zde riziko, že v návaznosti na rozhodnutí ÚS by mohlo dojít k nezaslouženému a společensky nepřijatelnému navýšení platů politiků,“ dodal premiér. Konkrétně by si poslanec polepšil o 20 600 korun, ministr o 39 300 a předseda vlády a komor o 55 300.