Kolegové jsou unaveni, volby byly neúspěch. Sobotka chystá šachy ve vládě i ve vedení ČSSD

Domácí Domácí
Aktualizováno 4. 11. 2016 15:59
Sociální demokracie potřebuje novou krev a premiér Bohuslav Sobotka do měsíce oznámí změny jak ve vládě, tak ve vedení strany. Šéf sociální demokracie to oznámil ve velmi otevřeném dopise spolustraníkům, v němž reaguje na slabé zisky strany v krajských a senátních volbách. "Někteří kolegové jsou unaveni a potřebují vystřídat. Konkrétní jména oznámím během následujícího jednoho měsíce," sdělil Sobotka. Volební výsledky označil za neúspěch. "Prohráli jsme zejména tam, kde jsme měli dlouhodobé problémy a nebyli jsme je schopni vyřešit. A volič nám za to vystavil žlutou kartu," napsal.
Bohuslav Sobotka.
Bohuslav Sobotka. | Foto: Radek Bartoníček

Praha – Na spadnutí je rošáda ve vládě a výměna některých členů ve vedení sociální demokracie. V dopise spolustraníkům to ve čtvrtek napsal premiér a předseda ČSSD Bohuslav Sobotka. Reaguje tak na slabý výsledek strany ve volbách. Vládní mluvčí Martin Ayrer upřesnil, že se Sobotka hodlá s ministry za ČSSD sejít už v příštích dnech. Změny pak oznámí do měsíce. K podobným krokům předseda vlády vyzval i koaliční partnery, KDU-ČSL a hnutí ANO.

Prezident Miloš Zeman, který by přijímal demisi končících ministrů a jmenoval nové, Sobotkův záměr komentovat nechtěl. "Mám setkání s premiérem v úterý v Lánech ve 13.30 a do té doby se k tomu nebudu vyjadřovat," sdělil prezident na závěr své návštěvy v Moravskoslezském kraji.

Předseda vlády v dopise zdůraznil, že strana "potřebuje novou krev". "Proto jsem se rozhodl, že obměním svůj tým. A to jak na úrovni vlády, tak ve strukturách strany. Někteří kolegové jsou unaveni a potřebují vystřídat. Konkrétní jména oznámím během následujícího jednoho měsíce," sdělil.

"Trpíme jistou dávkou únavy z vládnutí a z pocitu silného zastoupení ČSSD ve
vládě, Parlamentu, ale i krajích. Výsledkem je naše slabá schopnost dobře a soustavně prezentovat výsledky naší práce," napsal Sobotka. "Ať si sáhnou do svědomí – kandidáti, funkcionáři i řadoví členové – kolik jich toho opravdu udělalo pro výsledek voleb maximum. Kolik jich často ignorovalo příležitost k prezentaci sociální demokracie a přitom ještě hudralo někde u piva, jak je všechno špatně," nešetřil předseda vlády kritikou.

"Volební výsledek krajských a senátních voleb, tedy vítězství pouze ve dvou krajích a zisk pouhých dvou senátorů, je pro sociální demokracii neúspěch. Nelze před ním zavírat oči proto, že jsme nakonec díky rozložení sil v jednotlivých krajích získali posty hejtmanů či místa v krajských radách," napsal premiér ve velmi otevřeném textu, který má Aktuálně.cz k dispozici. "Prohráli jsme zejména tam, kde jsme měli dlouhodobé problémy a nebyli jsme je schopni vyřešit. A volič nám za to vystavil žlutou kartu," podotkl.

Předseda vlády se ostře vymezil proti svému koaličnímu partnerovi a šéfovi hnutí ANO Andreji Babišovi. "Politická konkurence nám dává lekce z neslušnosti a libuje si v silovém způsobu nekorektního boje. Politická konkurence a především miliardář Andrej Babiš čím dál agresivněji vykrádá a přivlastňuje si naše témata a své neúspěchy připisuje nám," napsal. "Vede proti nám tvrdou dehonestující kampaň, za pomoci svých médií ji předkládá veřejnosti a devastuje obraz nejen sociální demokracie, ale celé politické kultury v naší zemi," dodal.

Vlastní straně vytkl, že nedokázala pro kampaň najít mobilizační téma. "Vítěz těchto voleb takové téma měl, má a bude i nadále mít. Je jím snaha zničit sociální demokracii jako poslední silnou tradiční politickou stranu v demokratické České republice," opřel se Sobotka do Babiše.

Nastínil i témata, kterým by se sociální demokracie měla prvořadě věnovat, na prvním místě podle něj jde o potřeby a problémy rodin s malými dětmi. "Pokud se v naší zemi nebude dobře žít rodinám s malými dětmi, nelze hovořit o fungujícím státě," zdůraznil.

Varoval zároveň před "plíživou privatizací" zdravotnictví. "Vliv peněz a soukromníků ve zdravotnictví každý rok roste. Ne vždy je to ku prospěchu. Naši občané se právem začínají obávat, že bez známostí či úplatků se jim nedostane kvalitní a včasná zdravotní péče," podotkl Sobotka s tím, že stát musí garantovat dostupnost zdravotní péče. "Je potřeba zarazit vzmáhající se kšeftování se zdravím tak, jak se o to v posledních letech pokoušejí finanční dravci. Včetně toho, jenž ovládá hnutí ANO," narazil opět Sobotka na vicepremiéra Babiše.

Chovanec: Je to na Sobotkovi

Sociálnědemokratičtí ministři svorně poukazují na to, že personální změny jsou zcela v kompetenci premiéra. "Je to reakce premiéra a předsedy sociální demokracie na povolební situaci. Ten krok byl očekávaný, premiér si rozmyslel svůj další postup a dopisem ho avizuje," řekl ČTK ministr vnitra Milan Chovanec. "Rozhodnutí o změnách uvnitř vlády a jeho týmu jsou plně v jeho kompetenci," dodal.

Ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier Aktuálně.cz napsal, že s obsahem premiérova dopisu souhlasí. "Je hlavně nutné posílit v tom, kde jsme méně úspěšní. To znamená, že musíme získat mladší lidi, být více úspěšní ve větších městech," upozornil a dodal, že "sám se unaven necítí".

Chystanými změnami se necítí být ohrožena ani ministryně školství Kateřina Valachová. "Plním úkoly, které mi předseda vlády uložil. Je to výlučné rozhodnutí pana předsedy," řekla pro Aktuálně.cz.

"Měnit tým je jeho svaté právo a co se týče únavy, nikdo z nás asi není nadčlověk, aby se vůbec unavený necítil, ale energii do dalšího boje mám," napsala pak Aktuálně.cz ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová. Na otázku, zda sama může být změnami ohrožena, odpověděla: "O tom nebudu spekulovat, je to na jeho posouzení."

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Ve velkém procesu v Salvadoru odsoudili 373 členů známého gangu

Salvadorský soud dnes poslal do vězení 373 členů nechvalně proslulé zločinecké organizace Mara Salvatrucha. Výše trestů se různí, některé jsou v délce až 74 let. Podle agentury AP o tom informovala tisková služba příslušného soudu v hlavním městě San Salvadoru.

Během procesu se podle soudních dokumentů mimo jiné potvrdila tajná jednání mezi kriminálními skupinami a politiky ohledně podpory ve volbách v roce 2014. Potvrdily to předložené důkazy ve formě videozáznamů, fotografií a přepisů zachycených telefonních rozhovorů.

Předsedající soudce Godofredo Salazar v této souvislosti kritizoval prokurátory, že nevznesli obžalobu vůči politikům jak z levicové Fronty národního osvobození Farabunda Martího (FMLN), tak z pravicového Nacionalistického republikánského spojenectví (ARENA).

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Před pěti lety z bankomatu v Mělníku zmizelo šest milionů korun, policie nyní obvinila dva muže

Policie zadržela dva muže, kteří jsou podezřelí z toho, že před pěti lety vykradli bankomat v Mělníku. Podle kriminalistů z něho odnesli šest milionů korun. Hrozí jim pět až 12 let vězení.

"Pracovali v bezpečnostní agentuře, která poskytuje služby v převozu peněz a provozuje bezpečnostní systémy. Měli tak detailní znalosti o chodu společnosti, znali způsob manipulace s kazetami na bankovky a jejich doplňování do bankomatů," uvedla mluvčí.

Policisté oba, čtyřicetiletého a čtyřiačtyřicetiletého muže, zadrželi 4. prosince. Obvinili je z vloupání.

Zdroj: ČTK
Další zprávy