Kalousek chce sjednotit pravici, měla by jít do voleb společně a čelit Babišovi. Fiala není proti

Veronika Neprašová Veronika Neprašová, Kateřina Frouzová
Aktualizováno 3. 11. 2016 18:20
Předseda TOP 09 Miroslav Kalousek chce sjednotit tuzemskou pravici. Do parlamentních voleb by podle jeho představ měla jít jako jedno velké politické uskupení. Jedině tak má prý šanci uspět proti stále silnějšímu hnutí ANO ministra financí Andreje Babiše. ODS je podle svého předsedy Petra Fialy o spolupráci na pravé straně politického spektra připravena diskutovat. Jediný, kdo se proti Kalouskově plánu ohradil, je šéf KDU-ČSL Pavel Bělobrádek.
Sjednocená pravice jako odpověď na popularitu hnutí ANO, pravicové strany by podle šéfa TOP 09 Miroslava Kalouska měly jít jako jeden celek.
Sjednocená pravice jako odpověď na popularitu hnutí ANO, pravicové strany by podle šéfa TOP 09 Miroslava Kalouska měly jít jako jeden celek. | Foto: Jakub Plíhal

Praha – V nadcházejících parlamentních volbách budou voliči možná mít na výběr pouze jedinou velkou pravicovou stranu. Ke sjednocení ODS, TOP 09 a KDU-ČSL vyzval na čtvrteční konferenci šéf TOP 09 Miroslav Kalousek. Hovořil o silném volebním bloku.

Sjednocená pravice je podle něj jedinou cestou, jak čelit rostoucí oblibě hnutí ANO: "Chceme-li opravdu porazit Babišovo hnutí ve volbách, musíme se spojit. Tento krok by si vyžádal bolestivé kompromisy programové i personální," řekl Kalousek s tím, že ve hře je i společný pravicový kandidát na prezidenta. "Buď se spojíme, anebo budeme soutěžit o to, kdo první po volbách vstoupí do vlády premiéra Babiše," prohlásil na konferenci o budoucnosti české pravice. 

Předseda ODS Petr Fiala se nápadu primárně nebrání a je prý ochotný o něm mluvit: "Jsme ochotní diskutovat o užší spolupráci a hledat cesty k naplnění našich cílů s našimi partnery od středu doprava, protože jsme přesvědčeni, že abychom mohli realizovat a nabízet lidem konkrétní politiku, musíme být dost silní."

Naopak šéf KDU-ČSL Pavel Bělobrádek je k nápadu na jednu velkou pravicovou stranu skeptický. Vytvoření společného volebního bloku podle něj přináší ideové, praktické, ale i personální problémy. "Těžko si umím představit, že by členové KDU-ČSL hlasovali pro kandidátku s Kalouskem, který v roce 2009 ze strany odešel. Nevidím to jako věc, která je v současné době překonatelná, vidím ji jako nerealizovatelnou," neskrývá pochyby Bělobrádek.

Aby doložil, že spojení KDU-ČSL není vůbec jednoduché a že na historii lidovci nezapomněli, lehce Kalouska "popíchl". Připomněl mu situaci z roku 2006 a tehdy diskutovanou povolební vládní spolupráci lidovců vedených Kalouskem s ČSSD a podporou komunistů. Porážka hnutí Andreje Babiše jako jediný cíl sjednocené pravice je navíc podle Bělobrádka málo.

Předseda ODS Petr Fiala se nápadu primárně nebrání a je prý ochotný o něm mluvit: "Jsme ochotní diskutovat o užší spolupráci a hledat cesty k naplnění našich cílů s našimi partnery od středu doprava, protože jsme přesvědčeni, že abychom mohli realizovat a nabízet lidem konkrétní politiku, musíme být dost silní,” řekl předseda občanských demokratů. Je navíc přesvědčený, že pravice nemůže bojovat jen s hnutím ANO, ale musí čelit i sociální demokracii, "aby socialisté a populisté po příštích volbách přestali této zemi vládnout".

Kalousek nápad předjednal s vedením TOP 09. Jeho výzva nepatřila jen lidovcům či občanským demokratům. Adresoval ji obecně pravicovým a středovým politickým uskupením. Například se Starosty bude TOP 09 jednat o možné spolupráci příští týden. “Na konci roku končí smlouva o spolupráci a budeme se bavit o tom, co dál,” řekl předseda STAN Petr Gazdík. I on věří ve spojenectví a spolupráci politiků. Jeho motivace je jednoznačná: “Aby se země po příštích volbách neuchýlila k nějakému diktátorskému systému orientovanému někam na východ”. Jak se STAN ohledně partnerství s TOP 09, případně i ODS či lidovců rozhodne, není jasné. Členská základna o tom právě nyní intenzivně diskutuje.

 

Právě se děje

před 34 minutami

Jablonec a Liberec odehrají v boji s pandemií imaginární derby

Fotbalisté Jablonce a Liberce sice kvůli pandemii nového koronaviru a přerušení ligy nebudou moci o prvním dubnovém víkendu odehrát plánované podještědské derby na hřišti, zápas se ale uskuteční aspoň imaginárně. Severočeští rivalové začnou v pondělí na odložené utkání prodávat vstupenky v hodnotě 100 korun a výtěžek věnují Krajské nemocnici v Liberci na podporu v boji s nemocí COVID-19.

Fanoušci si mohou v internetové síti Ticketstream kupovat lístky až do neděle, kdy se mělo derby původně hrát. Počet charitativních vstupenek není nijak omezen.

"Místo prestižní fotbalové bitvy se teď svádí jiný a mnohem zásadnější boj, a to boj o lidské životy. Nesvádí ho fotbalisté na zeleném trávníku, ale zdravotníci v nemocnicích. Jejich soupeř je bohužel obzvlášť zákeřný a o to jsou jejich statečné a obětavé výkony obdivuhodnější. V tom boji jim všichni musíme aspoň symbolicky pomoct," uvedly kluby ve společném prohlášení.

Fanoušci po zaplacení obdrží e-mailem speciální elektronickou vstupenku. "Poslouží vám jako stálá připomínka toho, že když to bylo třeba, nezůstali jste v ofsajdu. Věříme, že se v našem kraji najde dost lidí, kteří své zdravotníky v jejich zápase nenechají samotné. Pořiďte si svou vstupenku na derby proti koronaviru, pořiďte ji i svým blízkým. Nikdy nevíte, kdy někdo z nich pomoc zdravotníků bude taky potřebovat," dodali severočeští rivalové.

Podobnou iniciativu spustila nedávno Zbrojovka Brno, která se snaží vyprodat někdejší stadion Lužánky při imaginárním utkání se Slavií. Jde o připomínku slavného zápasu z října 1996, na který dorazilo 44.120 diváků, což je dodnes nejvyšší návštěva samostatné ligy. Výtěžek z virtuálních vstupenek získá na boj s koronavirem brněnská Fakultní nemocnice v Bohunicích.

Další zprávy