ČSSD chybí vize. Šéf průzkumné agentury radí, jak zastavit propad

Radek Bartoníček Radek Bartoníček
2. 11. 2016 19:50
Sociální demokraté mají ještě šanci stáhnout velký náskok hnutí ANO, ale musí změnit svou politiku, říká v rozhovoru pro Aktuálně.cz Jan Hartl, ředitel neziskového ústavu STEM. Právě tato agentura zveřejnila výsledky říjnového průzkumu, podle kterého by ANO volilo 29,7 procenta lidí, zatímco ČSSD jen 14,4 procenta. "ČSSD nesmí působit poraženecky, a zejména ne rozhádaně," říká Hartl.
Bohuslav Sobotka (ilustrační foto)
Bohuslav Sobotka (ilustrační foto) | Foto: Ludvík Hradilek

Aktuálně.cz: Podle průzkumu vaší agentury STEM je náskok ANO před ČSSD stále větší. Dá se ještě vůbec dohnat? A co by podle dat z průzkumů měla ČSSD dělat, aby začala náskok ANO stahovat?

Hartl: Současný výsledek je daný hlavně tím, že ANO bylo po krajských volbách vnímáno jako vítěz voleb, zatímco ČSSD jako poražený. To se odrazilo i ve výsledku tohoto posledního průzkumu, který jsme dělali po volbách. Vítěze voleb lidé vnímají jako toho, koho v průzkumu víc preferují. Nijak nás to nepřekvapilo, stejný efekt fungoval i v minulosti.

Jan Hartl, ředitel agentury STEM.
Jan Hartl, ředitel agentury STEM. | Foto: Ondřej Besperát

Jak tedy lidé vnímají ANO a ČSSD? 

ANO vnímají jako více životaschopný subjekt, který má do budoucnosti elán a některé nápady. Sociální demokracie je v tomto ohledu vnímaná jako někdo, kdo zaujal spíše obranný postoj a nevyzařuje nějakou vitální energii.

Co by měla ČSSD dělat, aby více voliče zaujala? Když mluvím se sociálními demokraty, často říkají, jak moc toho ze svého pohledu dělají pro voliče, jak už splnili téměř vše, co slíbili, jak je vláda s jejich předsedou Bohuslavem Sobotkou úspěšná, jak dobře se zemi daří. Nechápou, že to voliči nedokážou ocenit.

Dlouhodobý problém ČSSD, a nejen jí, je v tom, že politické strany se soustředí na řešení okamžitých situací, které se často týkají ekonomických věcí. Mají představu, že když zajistí lidem materiální podmínky, tak to ostatní přijde. Jenže se ukazuje, že kvalita života není jenom životní úroveň, ale celá řada dalších věcí.

Co především?

Pro lidi je velmi zásadní pohled do budoucnosti. Ve výzkumech se setkáváme s tím, že lidé ztrácejí víru v to, že jejich děti budou žít v lepším světě, a proto chtějí vizi, kam vlastně směřujeme. Takovou vizi se ČSSD nedaří příliš ukazovat.

A hnutí ANO se to daří?

Také u něho to není žádná sláva, ale ANO alespoň slibuje lepší fungování státu, větší efektivitu a další podobné věci, což tak trochu směřuje do budoucnosti.

Jak velký vliv na rozdíl mezi ANO a ČSSD mají podle vnímání lidí v průzkumech osoby lídrů, Andreje Babiše a Bohuslava Sobotky? Co říkáte mnohým názorům, že pro řadu lidí je Babiš jakoby přitažlivější, víc mu důvěřují? Vyplývá to z průzkumů?

Určitě osoby lídrů mají na výsledek průzkumů velký vliv. Nejde o to, že bychom to cítili, ale my jsme se na toto i v posledním průzkumu ptali a jednoznačně se ukazuje, že Andrej Babiš byl pro voliče ANO větší oporou a podstatnějším lídrem než Bohuslav Sobotka pro příznivce ČSSD. Nedivme se tomu, v USA můžeme sledovat, že mnoho lidí důvěřuje Donaldu Trumpovi, protože věří, že těžké časy s ním překlenou lépe než s někým jiným. Lidé se často přiklánějí k tomu, u koho cítí, že dokáže lépe vést lidi a ukazovat cestu do budoucnosti. To je pro lidi hrozně důležité měřítko, mají tendenci přiklonit se k silnějším jedincům.

A v tomto má Babiš před Sobotkou v očích lidí navrch?

Jednoznačně ano.

Ale Sobotka si jako předseda vlády nevede špatně, v tom se shodnou mnohdy i jeho kritici. Mimochodem i kritici, které má uvnitř strany.

Jeho pozitivem je schopnost dospět k nějakému konsensu, i když ten způsob nevypadá dvakrát přitažlivě a není to nijak okázalé. Ale dokáže dospět k dohodám na politické scéně, nehrotit věci. To je v myslích lidí vnímáno jako velice důležitá schopnost. V tomto je Sobotka poměrně silný. Ale co se týká charizmatu lídrovského typu, tam je na tom Babiš jednoznačně lépe.     

Takže sociální demokracie by měla působit mnohem živěji, měla by ukázat nějakou vizi, aby měla šanci více zaujmout voliče? 

Určitě může ČSSD dosáhnout lepších výsledků u voličů a divil bych se, kdyby se v průzkumech ČSSD hnutí ANO zase nepřiblížila. Nynější výsledky skutečně odráží určitý šok voličů z výsledků, kdy ANO považují za vítěze, a vítěze preferují. Teď bude ale velmi důležité, jak politici ČSSD na současné průzkumy zareagují a jak se budou chovat. V minulých dvaceti letech, když jsme to sledovali, bylo velmi důležité, jak její představitelé zvládnou zátěžovou situaci. A po prohraných volbách a nynějších průzkumech se ČSSD v takové zátěžové situaci ocitla.

A měla by postupovat jak?

Musí působit akceschopně, lidé musí mít dojem, že politici ČSSD dokážou nynější situaci správně analyzovat. ČSSD nesmí působit poraženecky, a zejména ne rozhádaně. Pokud se jí to podaří a přijde s nějakou vizí, potom si může voliče získat.

 

Právě se děje

Další zprávy