Zeman představuje cestu do minulosti, odmítl Sobotka sbližování ČSSD s Hradem

ČTK ČTK
4. 11. 2016 11:51
Podle premiéra Bohuslava Sobotky by se ČSSD neměla přimykat k prezidentu Miloši Zemanovi, jak po volbách prosazuje například ministr vnitra Milan Chovanec. Zároveň odmítl myšlenku vybírat prezidentského kandidáta za ČSSD pomocí vnitrostranického referenda. Sobotka také řekl, že ve sněmovních volbách bude pro ČSSD klíčové získání levo-středových voličů. Podle něj je politická soutěž v Česku volná, ale kvůli tomu, že Andreji Babišovi patří mediální dům Mafra, rozhlasová stanice Impuls či televize Óčko, není rovná.
Bohuslav Sobotka.
Bohuslav Sobotka. | Foto: Jiří Koťátko / Economia

Praha – Budoucností ČSSD není přimykání k tomu, co představuje prezident Miloš Zeman, řekl týdeníku Echo premiér Bohuslav Sobotka. Předseda sociální demokracie ustoupil od své myšlenky, aby jeho ČSSD vybírala prezidentského kandidáta ve vnitrostranickém referendu. Obává se toho, že by to mohlo straníky rozhádat před volbami do sněmovny, což by odradilo voliče.

Pro sblížení sociální demokracie s prezidentem se po neúspěšných krajských volbách vyslovili například místopředseda ČSSD a ministr vnitra Milan Chovanec nebo pardubický hejtman Martin Netolický. Podle Sobotky však spolupráce se Zemanem není cestou, jak získat do budoucna mladší voliče. "On se stává spíš národně, konzervativně orientovaným politikem," řekl Sobotka Echu.

Zeman by podle Sobotky dříve v pozici předsedy vlády neříkal řadu věcí, které nyní říká jako prezident. "Nemyslím si, že naše budoucnost je v přimykání k tomu, co představuje Miloš Zeman, protože to je cesta do minulosti," uvedl premiér.

V říjnu před volbami Sobotka řekl, že jeho představou je, že by se k prezidentskému kandidátovi ČSSD měli vyjádřit všichni členové strany. Nyní od tohoto záměru ustupuje. "Volby do Poslanecké sněmovny jsou mnohem důležitější než prezidentská volba. A lidi nevolí rozhádané strany. Takže já nechci dělat nějaká vnitrostranická referenda," uvedl. Jeho cílem je zorganizovat na jaře sjezd, z něhož ČSSD vyjde jako relativně sjednocená.

Prezidentské volby se uskuteční na začátku roku 2018, krátce po volbách do sněmovny, které by se v řádném termínu měly konat na podzim 2017. Sobotka očekává, že hlavním soubojem voleb do sněmovny bude "zápas o středového či levo-středového voliče". "Musíme ho umět oslovit líp než miliardář v čele antisystémového hnutí," uvedl s odkazem na předsedu hnutí ANO Andreje Babiše.

Politická soutěž v ČR je volná, myslí si Sobotka, ale kvůli tomu, že Babišovi patří mediální dům Mafra, rozhlasová stanice Impuls či televize Óčko, není rovná. "Babiš jede částečně na dopingu vlastnictví médií," řekl.

Hnutí ANO se podle něj také snaží vytvářet si spřízněné osoby napříč politickým spektrem. Zmínil to v souvislosti s vyjednáváními o koalici v Jihočeském kraji. "Nechci v ČSSD vlivové skupiny, ani ANO, ani kohokoliv jiného," řekl. Babiš podle něj vlivovou skupinu v sociální demokracii už v minulosti měl a následně ji přesunul do ANO. Zosobňoval ji například současný místopředseda ANO Jaroslav Faltýnek, dodal.

 

Právě se děje

Další zprávy