Miliony za letní kina i zmrzlinu. Za co utrácely strany v předvolebních kampaních

Tomáš Klézl Tomáš Klézl
11. 1. 2022 16:19
České politické strany v kampaních před loňskými volbami utrácely desítky milionů korun. Vysoké částky dávaly na billboardy a analýzy, ale i méně obvyklé položky - voliče se pokoušely zaujmout jarmarky, knihami či kapesními lupami a píšťalkami. Vyplývá to ze zpráv o financování kampaní, které musely strany odevzdat do pondělní půlnoci. Největší zajímavosti z nich najdete v přehledu Aktuálně.cz.
Předsedové stran koalice Spolu před volebním autobusem, na kterém jsou jejich portréty.
Předsedové stran koalice Spolu před volebním autobusem, na kterém jsou jejich portréty. | Foto: Radek Bartoníček

Spolu: miliony za letní kina i pronájem aut

Vítězná koalice Spolu složená z ODS, TOP 09 a lidovců v měsících před volbami vsadila na pořádání letních kin. Zástupci koalice během léta objížděli česká města s plátnem, mobilním promítacím zařízením a filmem Ženy v běhu. Celkem je tyto akce stály přes tři miliony korun.

Ve zprávě o financování kampaní je také několik dalších statisícových a milionových zakázek. Kromě reklamy, tisku letáků nebo marketingu mezi ně patří i dvojí pronájem čtrnácti aut značky Volkswagen, který koalici celkově stál přes dva a půl milionu.

Horkou fázi kampaně koalice Spolu zahájila pompézní akcí v pražském Lidovém domě. Její styl přirovnávaný k americkým volebním mítinkům se podepsal také na ceně - ODS, TOP 09 a lidovce stála půl milionu korun.

Prodražilo se i angažování Petra Čtvrtníčka do role režiséra předvolebních spotů, v nichž také účinkoval. Herec známý mimo jiné ze satirického pořadu Česká soda si za to naúčtoval více než tři sta tisíc.

Nešetřilo se ani na reklamních předmětech - 300 tisíc padlo na balonky a reflexní pásky, 25 tisíc na píšťalky a 55 tisíc na bio čaje.

Koalice Spolu dala celkem na kampaň nejvíce ze všech kandidujících koalic, stran a hnutí. S 89,8 milionu jen těsně nepřekonala zákonem stanovený devadesátimilionový limit. V rámci koalice nejvýrazněji přispěla ODS, a to 51,4 milionu korun. Lidovci zaplatili 22,5 milionu a TOP 09 dala na kampaň 15,9 milionu. Zbytek uhradila koalice dary a bezúplatným plněním.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 23 minutami

Komise zamítla odvolání Kuchty proti trestu na pět zápasů

Odvolací komise Fotbalové asociace ČR (FAČR) zamítla odvolání sparťanského útočníka Jana Kuchty proti zastavení činnosti na pět zápasů za šlápnutí na hlavu brankáři Olivieru Vliegenovi v úvodním kole první ligy proti Liberci. Komise je přesvědčena, že si pětadvacetiletý český reprezentant při svém zákroku na gólmana Slovanu počínal úmyslně a výši trestu označila za odpovídající. Hráče před týdnem potrestala disciplinární komise Ligové fotbalové asociace.

před 40 minutami

O 5 tisíc korun na dítě je možné od příštího týdne žádat on-line či v Czech Pointu

Rodiny s loňským příjmem do milionu korun hrubého budou moci od příštího týdne začít žádat o příspěvek 5 tisíc korun na dítě. On-line žádost najdou na webu ministerstva či na novém ministerském portálu. Potřeba je elektronická identita, tedy třeba ta bankovní. Osobně je pak možné požádat o jednorázovou dávku v Czech Pointech na radnicích a v krajských úřadech. Peníze začnou úřady práce pak vyplácet nejdřív koncem srpna. Postup ve čtvrtek novinářům představili náměstek ministerstva práce pro informační technologie Karel Trpkoš a náměstkyně pro sociální pojištění a dávky Iva Merhautová (KDU-ČSL).

"Proces jsme se snažili udělat co nejjednodušší. Využíváme data, která už do značné míry máme z registrů," uvedl Trpkoš. Díky přihlášení přes elektronickou identitu bude řada údajů v on-line formuláři už vyplněná. K podání žádosti v Czech Pointu by měl pak většinou stačit občanský průkaz a rodná čísla dětí.

Jednorázovou dávkou 5 tisíc korun chce vláda zmírnit dopady zdražování na rodiny. Podle zákona je pro domácnosti s loňským příjmem do milionu korun hrubého na dítě, kterému 1. srpna nebylo ještě 18 let. Stát podporu vyplatí i na děti, které se od srpna do konce roku teprve narodí. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy