Koalice se dohodla na služebním zákoně, kromě odměn úředníků

ČTK ČTK
19. 5. 2014 22:46
O odměňování budou jednat ve středu lídři stran.
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Zástupci vládních stran se dohodli na znění služebního zákona. Zbývá doladit odměňování státních úředníků, o kterém ve středu rozhodne koaliční rada. ČTK a Českému rozhlasu to při odchodu z večerní schůzky pracovní skupiny ke služebnímu zákonu řekl místopředseda lidovců Jan Bartošek.

"Sám jsem mile překvapen tím, že všechny tři strany postupují společně a nacházejí řešení," podotkl k dnešnímu - téměř pětihodinovému - jednání, na němž se podařilo najít kompromis v několika dosud sporných oblastech. Koaliční rada by se tak v souvislosti se služebním zákonem měla ve středu zabývat především jedním bodem.

"V tento moment se bavíme o přechodném období, které tam je ustanoveno na dva roky. V průběhu tohoto přechodného období bude potřeba jasně definovat počet stupňů a tříd pro odměňování," podotkl k tomu Bartošek, podle něhož bude součástí jednání i otázka zastropování odměn.

Už v červnu ve Sněmovně

Když špičky koalice ve středu uzavřou konečnou dohodu o návrhu zákona, chtěl by mít šéf vládní legislativy Jiří Dienstbier (ČSSD) do konce týdne návrh připraven i na legislativní úrovni. Sněmovna by o něm měla podle jeho představ rozhodovat již v červnu, nebo začátkem července. Celým legislativním procesem musí podle Dienstbiera norma projít nejpozději v září nebo v říjnu, tak aby generální ředitelství státní služby stihlo posléze schválit příslušné předpisy a zorganizovat výběrová řízení na státní tajemníky, kteří se funkce ujmou začátkem příštího roku.

Původně koalice počítala s tím, že služební zákon nepřinese zvýšení nákladů pro státní rozpočet. Dnes ale Dienstbier připustil, že tomu tak pravděpodobně nebude.

"Obávám se, že úplně stoprocentně ten požadavek rozpočtové neutrality neudržíme, ale to navýšení by se mělo pohybovat maximálně v řádu stovek milionů korun," řekl novinářům při příchodu na jednání. Ani Bartošek si nemyslí, že je možné dosáhnout u zákona rozpočtové neutrality.

Jak rozdávat odměny?

Podle první místopředsedkyně hnutí ANO Věry Jourové by se nemělo odměňování úředníků měnit ještě dva roky po zavedení služebního zákona. Uvedla to v České televizi. Bartošek odhaduje, že až bude nový způsob placení státních úředníků zaveden, vyjde to rozpočet na zhruba osm miliard korun. Kolika úředníků se vlastně chystaný zákon týká, koalice neví, odhad je zhruba 70 až 80 tisíc. Přesnější čísla by měla být známa v polovině roku.

Bartošek také dnes poznamenal, že zatímco na služebním zákonu je již v zásadě shoda, existuje ještě řada sporných bodů u změnového zákona, který na něj navazuje. Jedno bez druhého přitom podle něj nemůže dobře existovat.

 

Právě se děje

před 12 minutami

Rozsáhlý požár zasáhnul vrakoviště v Ostravě, předcházela mu exploze

Rozsáhlý požár vrakoviště automobilů likvidují od rána hasiči v Ostravě-Vítkovicích. Policie na Twitteru uvedla, že masivnímu požáru předcházela exploze. Nikdo se při ní nezranil. Na místě platí třetí stupeň požárního poplachu. Na místě je víc než 11 jednotek, s hašením pomáhá i vrtulník policie. Hustý kouř z je viditelný ze vzdálenosti několika kilometrů, podle policie nemají místní otvírat okna. Na místě zřejmě hoří i plasty a barvy. Vedení radnice v Ostravě-Vítkovicích doporučuje lidem, aby nevycházeli.

"Požár není zcela bezpečný. Ještě několik hodin potrvá. Doporučujeme lidem, aby zavřeli okna, nevětrali, nevycházeli. Pokud musí z domovů, měli by si chránit dýchací cesty. Řekli nám, že tam hoří i plasty a barvy," řekl starosta ostravské části Vítkovice Richard Čermák. "Evakuace obyvatelstva nebyla nutná," uvedla policie na twitteru.

Mluvčí moravskoslezských hasičů Lukáš Popp uvedl, že hoří v areálu společnosti, která likviduje autovraky. Zasahují čtyři profesionální a dvě dobrovolné jednotky hasičů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy